Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-04 13:51
iz / KAI

Polskie parafie są coraz bliższe wiernym

W Polsce powstają nowe parafie, a liczba katolików nie wzrasta. Oznacza to, że statystycznie na jedną parafię przypada coraz mniej katolików, że parafia staje się coraz bliższa wiernym - ocenia ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Dziś w Warszawie zaprezentowano wyniki Instytutu badań nt. religijności Polaków.

Autor/źródło: pixabay

Omawiając wyniki badań ks. dr Sadłoń podkreślił, że badania prezentują statystyczny obraz polskich parafii i wskazują, że sieć parafii stanowi siłę katolicyzmu w naszym kraju.


"Ciężko jest wskazać kraje, przynajmniej w Europie, które mają tak dobrze rozwiniętą sieć parafialną" - mówił dyrektor ISKK, zaznaczając, że chodzi zarówno o liczbę parafii, jak też o liczbę duszpasterzy, sióstr zakonnych i świeckich w nich zaangażowanych.


Omawiając obraz wyłaniający się z badań, ks. Sadłoń zwrócił uwagę na to, że w parafiach skala udzielania sakramentów utrzymuje stabilny poziom, a same parafie są także ważnym miejscem społecznego zaangażowania osób świeckich.


"Jeśli zastanawiamy się nad Polską, jako społeczeństwem obywatelskim, czyli tym, w jaki sposób i poprzez co Polacy angażują się społecznie, to parafie i instytucje kościelne stanowią ważną część tego tzw. trzeciego sektora" - podkreślał badacz.


Przypomniał, że w Polsce jest obecnie ponad 60 tys. organizacji i wspólnot działających przy parafiach, w których zaangażowanie deklaruje ponad 2,5 mln osób.


Powołując się na badania przeprowadzone wspólnie z GUS, dyrektor ISKK przypomniał, że większość wspólnot wciąż zakładana jest z inicjatywy duszpasterzy (52%) lub we współpracy z nimi (29%), natomiast sami świeccy są inicjatorami powstania 13% wspólnot i organizacji.


Omawiając aktywność wspólnot parafialnych i katolickich instytucji społecznych, podkreślił, że większość z nich na różny sposób działa na rzecz dzieci i młodzieży.


Jak zaznaczył dyrektor ISKK, nie tylko parafie, ale też kapłani stają się coraz bliżsi wiernym.


- Mamy wciąż wzrost liczby księży w Polsce, pomimo spadku liczby powołań (...) oznacza to też, że liczba katolików na jednego księdza maleje, że księża są coraz bliżej ludzi - podkreślił. Zauważył też, że spadek powołań jedynie w części można wytłumaczyć niżem demograficznym.


Mówiąc o metodologii badań, ks. dr Sadłoń także wskazał kluczową rolę wspólnot parafialnych. Przypomniał, że podstawą badań prowadzonych od 36 lat są papierowe ankiety wysyłane do wszystkich polskich parafii, a na dzień badań wybierana jest tzw. "zwykła niedziela", a nie dzień, kiedy - z uwagi na święta, czy wydarzenia państwowe - liczba wiernych w kościołach byłaby większa niż zazwyczaj.


"To od precyzji i tego, na ile księża proboszczowie przykładają się do tych badań, zależy to, na ile te wyniki są wiarygodne" - zaznaczał ks. Sadłoń. Zauważył, że braki danych otrzymywanych z parafii sięga zaledwie 8%.


Wyjaśnił też, że wyniki badań podawane są w odniesieniu do przyjętej arbitralnie grupy tzw. "osób zobowiązanych", które powinny uczęszczać na msze św. w swoich parafiach, z wyłączeniem apostatów i osób, które przebywają poza granicami Polski.


"Zostało przyjęte w 1980 r., że jest to 82% wszystkich katolików mieszkających na terenie parafii, dlatego, że zliczamy osoby od 7 roku życia i zakładamy, że część osób starszych, które teoretycznie powinny przyjść na mszę św., praktycznie nie mogą" - wyjaśnił dyrektor ISKK.


Jak zauważył dyrektor ISKK zauważył, że dane statystyczne czytane w perspektywie historycznej są pomocą w odkryciu, w jaki sposób Pan Bóg poprzez znaki czasów działa w Kościele. W tym kontekście data publikacji wyników badań jest nieprzypadkowa.

abd / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-04 12:13:20
miniaturka

Różaniec najchętniej praktykowaną formą kultu maryjnego w Polsce

Modlitwa różańcowa to najbardziej popularna forma kultu maryjnego w Polsce - wynika z opublikowanego dziś raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Po różańcu i nabożeństwach majowych, jednym z zasadniczych rysów pobożności maryjnej we współczesnym polskim katolicyzmie jest nabożeństwo fatimskie.
2017-01-04 12:27:32
miniaturka

Witaj roczku - duchowość dziecka

Co może się wydarzyć przez rok? Mały człowiek nauczy się chodzić, mówić, jeść. A duży? Może podobnie? Ma szansę chodzić uważniej, mówić sensowniej, jeść zdrowiej. Idzie nowy rok. Co może nam się realnie udać? Trochę o postanowieniach.
2017-01-04 13:06:52
miniaturka

Nietrafione prezenty przekaż w darze dla innych

Już po raz 6. Jasnogórski Punkt Charytatywny organizuje akcję zbierania nietrafionych prezentów. Pomysł zrodził się w 2011 r. pod wpływem lektury Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i polega na przesyłaniu na Jasną Górę podarków, które znalezione pod choinką nie trafiły w gusta obdarowanego, a dla biednego mogą być spełnieniem marzeń.
2017-01-04 14:38:15
miniaturka

Poprawa jakości usług dla niepełnosprawnych w Betlejem

Dobiega końca projekt wsparcia osób niepełnosprawnych w Palestynie. Dzięki działaniom prowadzonym przez Caritas Polska wraz z Caritas Jerozolima udało się poprawić jakość usług edukacyjnych i medycznych dla około 450 osób niepełnosprawnych z regionu Betlejem.
2017-01-04 16:00:07
miniaturka

Gniezno: rok 600-lecia prymasostwa Polski

W bieżącym roku przypada 600. rocznica ustanowienia w Polsce prymasostwa. To, jak mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak, okazja, by dziękować za dziedzictwo prymasów, które jest nierozerwalnie związane z Gnieznem.
2017-01-04 16:15:28
miniaturka

Warszawa: 19 osób przygotowuje się do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej

Na misjach posługuje obecnie 2007 polskich misjonarzy i misjonarek, najwięcej w Afryce i na Madagaskarze. 19 nowych przygotowuje się do wyjazdu w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jest wśród nich 10 księży i zakonników, 7 sióstr zakonnych, jeden kleryk i jedna osoba świecka z diecezji warszawsko-praskiej – poinformował dyrektor Centrum Formacji Misyjnej.