Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-04 07:04
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papieski wysłannik o Wenezueli: dialog jest jedyną drogą

Bardzo trudna pozostaje sytuacja w Wenezueli, która od miesięcy boryka się z poważnym kryzysem. Tak uważa abp Claudio Maria Celli, który wrócił niedawno z tego kraju.

Autor/źródło: pixabay

Abp Celli jako specjalny wysłannik Papieża spotkał się z wszystkimi stronami trwającego tam konfliktu wewnętrznego. Po serii prowadzonych od października negocjacji między rządem a opozycją, które jak do tej pory nie doprowadziły do zawarcia porozumienia, ponownie ma się zasiąść do stołu rozmów 13 stycznia.

Abp Celli mówił o tym w obszernym wywiadzie dla włoskiej telewizji katolickiej TV2000. Podkreślił w nim m.in., że Wenezuelczycy to odważni ludzie, którzy pomimo istniejących problemów nie tracą nadziei. Wskazał, że „pytanie dla wszystkich pozostaje takie samo: „Jaki kraj obecne pokolenia chcą pozostawić swoim dzieciom?”.

Hierarcha podkreślił, że choć wszyscy są już tą sytuacją zmęczeni, to jednak muszą zrozumieć, że nie ma innego sposobu wyjścia z kryzysu, jak wspólne szukanie rozwiązania. „Dialog jest jedynym sposobem; nie ma innej drogi!” – podkreślił papieski wysłannik. Dodał jednak, że taka sytuacja jest pewnym zobowiązaniem, które nakłada obowiązki na wszystkich. „Ta odpowiedzialność wyraża się również w odniesieniu do prowadzonych rozmów. Rozmawianie nie jest celem samym w sobie. Chodzi o znalezienie rozwiązania palących problemów, które dotykają ludzi cierpiących od długiego już czasu” – powiedział papieski wysłannik do Wenezueli.

Abp. Cellego zapytano również o rolę, jaką w rozwiązaniu tego konfliktu może odegrać mediacja kościelna. „Jeśli dyplomacja oznacza dobro wspólne, pokój, szacunek dla godności ludzkiej, to oczywiście wszystko to jest bliskie Kościołowi –zauważył hierarcha. – Te idee i wartości należą do misji Kościoła. Czasami używamy słowa «dyplomacja», aby wskazać na to, jaki powinien być język i zachowanie wszystkich. A  zatem trzeba dobrze zrozumieć przesłanie, jakie niesie z sobą słowo «dyplomacja»” – dodał abp Celli.

lg/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-03 17:29:39
miniaturka

Niestosowanie przemocy: hasło Dnia Pokoju i świadectwo z Indii

„Oby wyrzeczenie się przemocy stało się charakterystycznym stylem naszych decyzji, naszych relacji, naszych działań”. Te słowa ze swego najnowszego orędzia na Światowy Dzień Pokoju zamieścił dziś Ojciec Święty na twitterze.
2017-01-03 18:23:33
miniaturka

Patriarcha Sako: oddolny opór Irakijczyków przeciw terroryzmowi

W Iraku odczuwa się oddolny opór przeciw terroryzmowi, czemu towarzyszy odnowione zaangażowanie na rzecz życia i pokoju – uważa rezydujący w stolicy tego kraju zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego.
2017-01-03 18:34:50
miniaturka

Zmarł rzecznik praw Palestyńczyków abp Capucci

Po prawie 40 latach wygnania zmarł w Rzymie w 95. roku życia abp Hilarion Capucci, były melchicki wikariusz patriarchalny w Jerozolimie.
2017-01-03 18:48:23
miniaturka

Kard. Tagle: Módlmy się za prawdziwy pokój

Do modlitwy o „prawdziwy” pokój na Filipinach w roku 2017 za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny wzywa wiernych arcybiskup stołecznej Manili.
2017-01-03 18:52:10
miniaturka

Kanada: Kościół apeluje o wzmocnienie opieki paliatywnej

„Tylko ogólnokrajowa strategia opieki paliatywnej zapewni Kanadyjczykom zbliżającym się do końca swych dni pomoc pełną szacunku i godną ich człowieczeństwa”, czytamy w liście, do parlamentu Kanady, który skierowała dyrektor Katolickiej Organizacji na rzecz Życia i Rodziny przy episkopacie.
2017-01-03 19:00:40
miniaturka

Nawet 500 szkół papieskich może zniknąć z edukacyjnej mapy Polski

Nawet pół tysiąca szkół, których patronem jest św. Jan Paweł II, może zniknąć z edukacyjnej mapy Polski. Taki może być wynik reformy oświatowej, która zakłada m.in. likwidację gimnazjów i powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej.