Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-04 08:51
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Zmarł rzecznik praw Palestyńczyków abp Capucci

Po prawie 40 latach wygnania zmarł w Rzymie w 95. roku życia abp Hilarion Capucci, były melchicki wikariusz patriarchalny w Jerozolimie.

abp Hilarion Capucci
Autor/źródło: Piotr Zygulski/wikimedia commons

Urodzony w syryjskim Aleppo, pełnił on tę funkcję od 1965 r., kiedy otrzymał sakrę biskupią. 9 lat później został oskarżony o przewożenie samochodem broni dla Palestyńczyków i skazany przez izraelski sąd na 12 lat więzienia. Po  4 latach zwolniono go dzięki zabiegom dyplomatycznym Pawła VI, musiał jednak opuścić Ziemię Świętą. Jego następcą jako wikariusz patriarchalny w Jerozolimie był abp Loutfi Laham, obecny patriarcha melchicki.

Mieszkając w Wiecznym Mieście i odprawiając regularnie Mszę w rzymskiej bazylice Santa Maria in Cosmedin, abp Capucci wypowiadał się stale w obronie praw Palestyńczyków i wielokrotnie odwiedzał różne kraje Bliskiego Wschodu. W 2010 r. wziął udział w wyprawie flotylli propalestyńskiego Ruchu Wolnej Gazy i aresztowany na statku, znowu znalazł się w izraelskim więzieniu, a następnie został ponownie wydalony z Izraela. Zmarł w Rzymie 1 stycznia 2017 r.

ak/ rv, farodiroma

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: