Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-03 18:18
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Patriarcha Sako: oddolny opór Irakijczyków przeciw terroryzmowi

W Iraku odczuwa się oddolny opór przeciw terroryzmowi, czemu towarzyszy odnowione zaangażowanie na rzecz życia i pokoju – uważa rezydujący w stolicy tego kraju zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego.

abp Louis Raphael Sako
Autor/źródło: wikipedia commons

Podsumowując okres bożonarodzeniowych i noworocznych obchodów abp Louis Raphael Sako podkreślił w wypowiedzi dla agencji AsiaNews, że odczuwało się tam świąteczną atmosferę mimo sporadycznych aktów przemocy, które jeszcze się nasiliły zaraz po Nowym Roku, podczas wizyty w Bagdadzie François Hollande’a.

Jako pozytywne przykłady postawy Irakijczyków przeciwnych terroryzmowi patriarcha wymienił pojawienie się w stolicy licznych choinek i masowy udział jej mieszkańców w obchodach noworocznych, a także wizytę grupy młodych muzułmanów na katolickiej Mszy.

„W noworoczną noc wyszedłem na jeden z placów Bagdadu – powiedział abp Sako. – Świętowało mnóstwo ludzi, prawie milion osób wyszło na ulice. Rozmawialiśmy, wymienialiśmy życzenia. To drobne gesty, które pomagają odrzucić ideologię terroru Państwa Islamskiego”. Zwierzchnik chaldejskich katolików podkreślił, że otrzymał wiele życzeń świątecznych, również od działaczy muzułmańskich. Gościł on też w tych dniach na Mszy grupę młodych szyitów z ich świętego miasta Nadżaf na południu Iraku. Wizyta była ich własną inicjatywą. Po nabożeństwie patriarcha zaprosił ich na wspólny posiłek i rozmowę. Opowiadał im o wierze i kulturze wyznawców Chrystusa, których zupełnie nie znali. Muzułmanie zachwycali się pięknem chrześcijańskich śpiewów i modlitw. Abp Sako zalecił biskupom i księżom, by w kazaniach tego okresu uwzględniali fakt, że wśród słuchaczy mogą się znaleźć wyznawcy islamu.

Chaldejski patriarcha mówił również o noworocznych obchodach, zorganizowanych po raz pierwszy przez władze Basry na południu Iraku. Do chrześcijan, którzy opuścili to miasto, zaapelowały one o powrót. Ich najwyżsi przedstawiciele odwiedzili w okresie świątecznym miejscowego biskupa.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-03 16:27:33
miniaturka

Brazylia: biskupi nawołują do walki z kryzysem moralnym

„Żyjemy w głębokim kryzysie etycznym, którego najbardziej widoczne oblicze stanowi korupcja czyniąca olbrzymie szkody całemu narodowi, a zwłaszcza najbiedniejszym” – wskazała Konferencja Episkopatu Brazylii w przesłaniu na nowy rok. Biskupi podkreślili konieczność sprzeciwienia się tym tendencjom, aby wprowadzić w kraju prawdziwy pokój, „fundament trwałego i pewnego porządku społecznego”.
2017-01-03 17:10:08
miniaturka

Turcja: chrześcijanie i muzułmanie razem przeciwko terroryzmowi

Chrześcijanie i muzułmanie Turcji zaniepokojeni są falą krwawego terroru przetaczającą się w ostatnich miesiącach przez ich kraj. Wskazuje na to wikariusz apostolski Anatolii zauważając, że zamachowcy z tzw. Państwa Islamskiego atakują wszystkich.
2017-01-03 17:29:39
miniaturka

Niestosowanie przemocy: hasło Dnia Pokoju i świadectwo z Indii

„Oby wyrzeczenie się przemocy stało się charakterystycznym stylem naszych decyzji, naszych relacji, naszych działań”. Te słowa ze swego najnowszego orędzia na Światowy Dzień Pokoju zamieścił dziś Ojciec Święty na twitterze.
2017-01-03 18:34:50
miniaturka

Zmarł rzecznik praw Palestyńczyków abp Capucci

Po prawie 40 latach wygnania zmarł w Rzymie w 95. roku życia abp Hilarion Capucci, były melchicki wikariusz patriarchalny w Jerozolimie.
2017-01-03 18:44:37
miniaturka

Papieski wysłannik o Wenezueli: dialog jest jedyną drogą

Bardzo trudna pozostaje sytuacja w Wenezueli, która od miesięcy boryka się z poważnym kryzysem. Tak uważa abp Claudio Maria Celli, który wrócił niedawno z tego kraju.
2017-01-03 18:48:23
miniaturka

Kard. Tagle: Módlmy się za prawdziwy pokój

Do modlitwy o „prawdziwy” pokój na Filipinach w roku 2017 za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny wzywa wiernych arcybiskup stołecznej Manili.