Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-03 15:09
iz / KAI

Misjonarz z diecezji kieleckiej o święcie Objawienia Pańskiego w Indonezji

Święto Objawienia Pańskiego w Indonezji jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Nowym Roku, czyli w 2017 roku przypada 8 stycznia. „Nie ma zwyczaju święcenia kredy i napisu na wejściowych drzwiach liter K + M + B, nie funkcjonuje też nazwa „święto Trzech Króli” – powiedział KAI sercanin ks. Józef Kurkowski, od 45 lat pracujący w Indonezji, obecnie w Dżakarcie w parafii św. Barnaby.

Autor/źródło: pixabay

Święto Objawienia Pańskiego obchodzone jest, podobnie jak w większości krajów, jako Światowy Dzień Misyjny Dzieci. Tego dnia sprawowana jest specjalna Msza św. i odmawiana modlitwa dla dzieci z rodzicami.

Jak mówi misjonarz, wówczas wyjaśnia się, że ten dzień łączy wszystkie dzieci katolickie na świecie w haśle: ”Children Helping Children” – „Dzieci pomagają dzieciom”.

Do kościoła dzieci przynoszą wówczas skromne podarunki przygotowane przez nich i ich rodziców w domu. Składają je, jako dary. „Są tam zeszyty, książki, ołówki, długopisy, przybory toaletowe, słodycze, czasami nawet i pieniądze” – opowiada misjonarz.

Te dary później są przesyłane dla dzieci biednych,osieroconych,chorych i cierpiących z powodu kataklizmów, np. trzęsienia ziemi, wybuchów wulkanów, powodzi i wojen. Są to dzieci z różnych szczepów, różnych religii, czy te, które przebywają w sierocincach.

Zazwyczaj po święcie Objawienia Pańskiego w Indonezji kończy się okres Bożego Narodzenia - rozbiera się choinki i stajenki betlejemskie.

Ks. Józef Kurkowski, sercanin, urodzony w 1944 r. w Sędziszowie, od 45 lat pracuje w Indonezji. „To moja druga ojczyzna, serce dzielę miedzy Polskę i Indonezję” – mówi. Do kraju przyjeżdża raz na kilka lat.

Ukończył sercańskie seminarium w Stadnikach i w Tarnowie, po maturze odbył nowicjat w Pliszczynie k. Lublina i studiował w WSD z pełnym kursem filozofii i teologii, w Krakowie i w Stadnikach. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1969 r. Pracował w parafiach sercańskich, m.in. w Krakowie i Nowej Hucie.

Jako niespełna 30-letni zakonnik wyjechał do Indonezji, do archidiecezji Palembang w południowej części wyspy Sumatra. Pierwszą samodzielną placówką ks. Józefa było miasteczko Lahat, gdzie prowadził internat dla 60 chłopców z zamożnych rodzin. Przez 36 lat pracował w 10 parafiach, głównie w obrębie diecezji Tanjung Karang, na południu Sumatry.

Obecnie pracuje w archidiecezji Dżakarta, która obejmuje 62 parafie katolickie, ok. 6 parafii czeka tam wciąż na pozwolenie na budowę kościoła. Posługuje w 8-tysięcznej parafii św. Barnaby w Dżakarcie, położonej na peryferiach miasta.

dziar / Kielce

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-02 18:11:21
miniaturka

Irlandia: arcybiskup Dublina wzywa do odrzucenia przemocy

W Irlandii mamy do czynienia z „niebezpieczną kulturą przemocy, którą trudno zrozumieć” – zaalarmował w Światowy Dzień Pokoju arcybiskup Dublina Diarmuid Martin.
2017-01-02 18:46:01
miniaturka

Niemcy: biskupi na Nowy Rok

Niemieccy biskupi zaapelowali do wiernych i całego społeczeństwa, by „nie tracić z oczu wspólnej więzi“, szczególnie w trudnych obecnie czasach.
2017-01-03 11:39:46
miniaturka

bp Grzegorz Rys o pomaganiu

W każdy wtorek i piątek pytania i odpowiedzi, na które będą odpowiadać znani i lubiani. Zaproś ludzi tobie bliskich.
2017-01-03 15:33:10
miniaturka

Biskupi prawosławni zaniepokojeni sytuacją świata

Współczesna ludzkość coraz bardziej zapomina o Bogu, kierując się jedynie materialistycznymi dążeniami do ziemskich dóbr - napisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). W liście na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzić będą 7 stycznia, biskupi wezwali wiernych by żyli zgodnie z zasadami cerkwi oraz zachowywania duchowej kultury prawosławia.
2017-01-03 16:06:04
miniaturka

Kard. Maradiaga: budowanie pokoju zacznijmy od rozbrojenia serc

„Musimy rozpocząć rok od poszukiwania dróg pokoju w naszym świecie”. Tymi słowami honduraski kardynał Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB włączył się w ponawiany w tych dniach w wielu częściach świata apel o zaprzestanie przemocy i ustanie wojen. Na specjalnym nabożeństwie w stolicy Hondurasu Tegucigalpie modlił się z jej mieszkańcami, aby ustała wciąż panująca w licznych krajach świata przemoc.
2017-01-03 16:27:33
miniaturka

Brazylia: biskupi nawołują do walki z kryzysem moralnym

„Żyjemy w głębokim kryzysie etycznym, którego najbardziej widoczne oblicze stanowi korupcja czyniąca olbrzymie szkody całemu narodowi, a zwłaszcza najbiedniejszym” – wskazała Konferencja Episkopatu Brazylii w przesłaniu na nowy rok. Biskupi podkreślili konieczność sprzeciwienia się tym tendencjom, aby wprowadzić w kraju prawdziwy pokój, „fundament trwałego i pewnego porządku społecznego”.