Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-02 18:09
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Irlandia: arcybiskup Dublina wzywa do odrzucenia przemocy

W Irlandii mamy do czynienia z „niebezpieczną kulturą przemocy, którą trudno zrozumieć” – zaalarmował w Światowy Dzień Pokoju arcybiskup Dublina Diarmuid Martin.

abp Diarmuid Martin
Autor/źródło: P Dave, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org

W stołecznym kościele św. Teresy abp Martin odprawił Mszę, na którą przybyli m.in. prezydent kraju Michael D. Higgins z małżonką oraz przedstawiciele rządu, sądownictwa, policji i wojska.

„Młodzi ludzie od najmłodszych lat muszą uczyć się powołania do służby oraz tego, że podziały można przezwyciężać, zaś tolerancja i szacunek, jak też wyrozumiałość i miłosierdzie” umacniają relacje, „zarówno w sferze osobistej, jak i społecznej czy politycznej” – zauważył arcybiskup irlandzkiej stolicy. Musi wybrzmieć prawda, że „niestosowanie przemocy nie jest oznaką słabości, lecz bycia silnym”, a „trwały pokój można osiągnąć jedynie środkami pokojowymi”. Pracować na rzecz sprawiedliwości to „żyć sprawiedliwe i być po stronie tych, którzy cierpią niesprawiedliwość” – kontynuował abp Martin. „Odrzucenie przemocy to nie jest tylko «fajny pomysł na święta»: musi to stać się rzeczywistością, która będzie łączyć ludzi na co dzień”.

Hierarcha wezwał, by powiedzieć „stop” przemocy gangów narkotykowych w Dublinie. Wyraził zaniepokojenie wzrostem w ubiegłym roku liczby ataków z użyciem noża, dokonywanych nieraz przez ludzi bardzo młodych. „Handel śmiercią przynosi tak ogromne korzyści finansowe, że narkotykowi baronowie czują, iż muszą zabijać, aby utrzymać władzę, a być może, jak donoszą media, nawet wynajmują zagranicznych zabójców” – mówił abp Martin. Jednak przemoc „prowadzi jedynie do odwetu i większego cierpienia. Ci zaś, którzy myślą, że dzięki niej są silniejsi, żyją w niepewności, świadomi, że nawet najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń nie ochronią ich samych ani ich bliskich” – dodał metropolita stolicy Irlandii.


mz/ rv, irishtimes.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-02 16:21:46
miniaturka

Reporterzy OPOKI na orszakach Trzech Króli

Zapraszamy do współpracy przy relacjonowaniu orszaków Trzech Króli w piątkowe święto Objawienia Pańskiego.
2017-01-02 17:16:36
miniaturka

Rosja: w noworocznej operze obrona życia nienarodzonych

Apel o ochronę życia dzieci nienarodzonych znalazł się w programie nadanym w noworoczną noc przez rosyjski kanał telewizyjny „Car-Grad” – „Królewski Gród”. Była to adaptacja opery Aleksandra Dargomyżskiego „Rusałka”.
2017-01-02 17:41:58
miniaturka

Turcja: należy potępić w sposób jednoznaczny zamach w Stambule

„W sposób najmocniejszy i jednoznaczny należy potępić ten akt terroru, bez używania półsłów” – powiedział po zamachu, do jakiego doszło wczoraj w Stambule, przewodniczący Konferencji Episkopatu Turcji.
2017-01-02 18:46:01
miniaturka

Niemcy: biskupi na Nowy Rok

Niemieccy biskupi zaapelowali do wiernych i całego społeczeństwa, by „nie tracić z oczu wspólnej więzi“, szczególnie w trudnych obecnie czasach.
2017-01-03 11:39:46
miniaturka

bp Grzegorz Rys o pomaganiu

W każdy wtorek i piątek pytania i odpowiedzi, na które będą odpowiadać znani i lubiani. Zaproś ludzi tobie bliskich.
2017-01-03 15:11:18
miniaturka

Misjonarz z diecezji kieleckiej o święcie Objawienia Pańskiego w Indonezji

Święto Objawienia Pańskiego w Indonezji jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Nowym Roku, czyli w 2017 roku przypada 8 stycznia. „Nie ma zwyczaju święcenia kredy i napisu na wejściowych drzwiach liter K + M + B, nie funkcjonuje też nazwa „święto Trzech Króli” – powiedział KAI sercanin ks. Józef Kurkowski, od 45 lat pracujący w Indonezji, obecnie w Dżakarcie w parafii św. Barnaby.