Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-10-26 14:40
Waldemar Wesołowski

Jak ci to powiedzieć? – czyli warsztaty z komunikacji dla par.

W dniach 21-22 października odbyła się kolejna seria warsztatów z komunikacji dla par przygotowana przez Poradnię Rodzinną w Lubinie.

zajęcia warsztatowe

Warsztaty z komunikacji w rodzinie, jakie organizuje Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. w. Joanny Beretty Molli w Lubinie cieszą się niesłabnącą popularnością. Październikowa edycja dotyczyła komunikacji dla par i zgromadziła małżeństwa oraz narzeczonych, chcących popracować nad wzajemną relacją.

Warsztaty pod hasłem: „Jak ci to powiedzieć – komunikacja dla par z elementami dialogu” odbyły się w dniach 21-22 października w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie, a sfinansowane zostały z darowizny Fundacji KGHM Polska Miedź.

Po raz kolejny tę tematykę przedstawiała Aneta Rams, żona, mama i nauczycielka, prowadząca tego typu warsztaty w lubińskiej i legnickiej poradni oraz w wielu innych placówkach.

Choć nie wszystkim było łatwo przekonać drugą „połówkę” do udziału w zajęciach, ostatecznie, nawet ci uczestnicy, którzy początkowo się wahali, stwierdzają, że nie żałują poświęconego na warsztaty czasu. - Jestem zadowolony, że dałem się namówić mojej żonie do udziału w warsztatach, pomimo mojej początkowej niechęci. Cieszę się, że mogłem w nich uczestniczyć. Pozwoliły mi zrozumieć, skąd biorą się problemy w komunikacji między nami, mieliśmy też możliwość praktycznego przećwiczenia pewnych zagadnień – mówi Jacek, jeden z uczestników.

Pary podkreślały również trafność warsztatowej formy prowadzenia zajęć. - Można było poćwiczyć praktycznie kwestie, o których nieraz słyszeliśmy na konferencjach czy mogliśmy przeczytać w książkach. Jednak, by wprowadzić to w życiu, potrzeba po prostu ćwiczeń. Było to bardzo cenne w trakcie tych warsztatów – opowiada Iza, która razem z mężem uczestniczy w kolejnych już warsztatach w lubińskiej poradni.

- Na nowo uzmysłowiłem sobie ważność pielęgnowania relacji małżeńskich – podsumowuje warsztaty Remigiusz. Rzeczywiście, aspekt pracy nad relacją powraca w wypowiedziach uczestników zajęć, jako coś bardzo ważnego, co często umyka w codziennej gonitwie. Warsztaty były okazją, by nieco zwolnić tempo i przyjrzeć się sobie, i więzi, jaką tworzy się ze współmałżonkiem.  Efekty takiej obserwacji były nieraz spektakularne. Pary nie tylko korzystały z treści przekazywanych przez prowadzącą, ale aktywnie współtworzyły zajęcia, dzieląc się własnymi doświadczeniami.

To nie ostatnie w tym roku warsztaty z komunikacji w rodzinie. Przed nami jeszcze dwie sesje warsztatowe – dotyczące rodzeństwa oraz kryzysowych sytuacji wychowawczych. Szczegółowe informacje można będzie znaleźć na stronie lubińskiej poradni: www.pr.diecezja.legnica.pl

Do zapisów i uczestniczenia w warsztatach zachęca załoga poradni, ale także uczestnicy dotychczasowych zajęć. – Warsztaty z komunikacji w małżeństwie to był strzał w dziesiątkę! Cieszę się, że mogłam tu być z mężem, ponieważ zostały dotknięte kwestie, które były naszym problemem i wierzę, że proste rozwiązania, kiedy wdrożymy je do naszego życia, przyniosą korzyść dla naszego związku, jak również dla całej rodziny. Myślę, że to nauczy nas wyrażać nasze uczucia i przekazywać sobie, to co czujemy i czego oczekujemy. Zachęcam inne pary do udziału w kolejnych warsztatach – to najlepsza rekomendacja!

Agata Szymkowiak


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: komunikacja, poradnia rodzinna, narzeczeni, małżeństwa, Lubin, warsztaty