Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-01 07:00
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Kard. Zenari: rozejm krokiem w dobrą stronę

Syryjczycy na ogół z zadowoleniem i pozytywnie oceniają zawieszenie broni podpisane między rządem a rebeliantami, które weszło w życie w nocy z 29 na 30 grudnia – stwierdził nuncjusz apostolski w tym kraju.

Autor/źródło: pixabay

Kard. Mario Zenari podkreślił jednocześnie, że rozejm ten jest dość kruchy, ale od długiego czasu był oczekiwany i wszyscy mają nadzieję, że przyniesie trochę wytchnienia. Zauważył także, iż zawieszenie broni jest krokiem w dobrą stronę, nawet jeżeli przeważa postawa ostrożności. Jeszcze bowiem w ostatnim dniu przed jego wejściem w życie na niektóre dzielnice Damaszku spadały rakiety.

„Ludzie są już zmęczeni tą wojną – mówił kard. Zenari – i są bardzo zadowoleni z podpisanego zawieszenia broni, trzeciego już w tym roku; mają nadzieję, że będzie ono lepiej przestrzegane niż dwa poprzednie”. Bezpośrednim celem rozejmu jest zapewnienie możliwości udzielania pomocy humanitarnej, dostarczania żywności, artykułów pierwszej potrzeby. Koniecznie jednak trzeba znowu zasiąść do negocjacji, aby uniknąć kolejnych ofiar wśród ludności cywilnej i zapobiec dalszej dewastacji. Pozostało  bowiem wiele spraw nierozwiązanych, liczne wątpliwości i niepewności. „Ważne jednak, aby podkreślić rolę «małych kroków» w stronę pokoju, nawet jeżeli Syryjczycy w napięciu oczekują rozwoju wypadków i nie są pewni na 100 procent, że rozejm będzie przestrzegany” – powiedział watykański dyplomata.

Pomimo pozytywnych akcentów sytuacja w Syrii nadal jest bardzo trudna. W Damaszku od kilku dni brakuje wody, powoli kończą się także jej zapasy w butelkach. W różne miejsca miasta dostarczana jest ona beczkowozami, ale pozostają wciąż ogromne trudności.

pp/ rv, asianews

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-31 17:19:09
miniaturka

Kraków: charytatywny bieg sylwestrowy

Ponad 2 tys. osób uczestniczyło dziś w 13. Krakowskim Biegu Sylwestrowym. Dochód z wydarzenia zasili konto Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis.
2016-12-31 17:22:33
miniaturka

Papieskie nieszpory kończące rok 2016

Tradycyjnie, w ostatnim dniu roku kalendarzowego, Papież sprawuje wieczorem uroczyste nieszpory w Bazylice Watykańskiej. Połączone są one z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i odśpiewaniem dziękczynnego Te Deum.
2016-12-31 17:26:07
miniaturka

Łotwa: czwarty dzień spotkania Taizé w Rydze

Dziś kulminacyjny moment Europejskiego Spotkania Młodych: wieczorna modlitwa o pokój i noworoczne „święto narodów”.
2016-12-31 17:34:11
miniaturka

Wenezuela: wezwanie biskupów na nowy rok

Dla Wenezuelczyków kończący się rok 2016 był ciężkim czasem, „pełnym niepewności oraz trudności” jak wspominają w swoim przesłaniu na 1 stycznia biskupi archidiecezji Caracas.
2016-12-31 17:38:20
miniaturka

Zmiany w watykańskich strukturach medialnych

Od dziś w watykańskich mediach zajdą istotne zmiany, związane są z trwającą od dwóch lat reformą papieskich instytucji, które zajmują się przekazem informacji.
2016-12-31 17:42:33
miniaturka

Indie: atak na kościół w Gorakhpur

Sześć osób zostało rannych w wyniku ataku ok. 60 domniemanych hinduskich ekstremistów na kościół zielonoświątkowców w mieście Gorakhpur w stanie Uttar Pradesh na północy Indii. Agresorzy twierdzili, że w świątyni siłą dokonuje się konwersji z hinduizmu na chrześcijaństwo.