Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-30 20:48
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Święto Świętej Rodziny w mikstackiej wspólnocie parafialnej

Jest już tradycją w mikstackiej wspólnocie parafialnej, że w Święto Świętej Rodziny sprawowana jest Msza Święta dziękczynna w intencji małżeństw obchodzących w danym roku rocznice ślubu 5, 10, 15…55 .

Święta Rodzina z mikstackiej szopki
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

W tym roku Święto Świętej Rodziny obchodzone jest w piątek 30 grudnia. Już przed Świętami Bożego Narodzenia ks. kan. Krzysztof Ordziniak, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Mikstacie skierował do małżonków obchodzących w 2016 roku zaproszenie na wspólną Eucharystię. Mimo, że  jest to dzień powszedni bardzo wiele par małżeńskich odpowiedziało na zaproszenie ks. proboszcza i przybyło do mikstackiego wieczernika na godz. 18:00, by dziękować za wspólnie przeżyte lata i prosić Świętą Rodzinę z Nazaretu o dalszą opiekę. W pierwszych ławkach zajęły miejsce małżeństwa z najdłuższym, bo 55- letnim stażem małżeńskim. Mszę św. w  duchu dziękczynienia za małżeństwa i rodziny naszej parafii,  zwłaszcza te, które w 2016 roku obchodziły swoje mniejsze i większe jubileusze sprawował ks. kan. Krzysztof. Na wspólnej Eucharystii spotkali się ci, którzy stosunkowo niedawno zawarli związek małżeński, z tymi, którzy chwile radości i trosk dzielą ze sobą ponad pół wieku. Jubileusze są zawsze okazją do świętowania, radości, wspomnień.  Jubileusze pokazują, że „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie pamięta złego (...) Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje”(1 Kor 13,4,7-8). Prawdziwa miłość: cierpliwa, łaskawa, pomogła kroczyć  wspólnie przez życie, mimo różnych nieraz trudnych sytuacji, pozwoliła dzielić radości i troski,  pomaga trwać w zdrowiu i chorobie. W czasie tej Mszy Świętej gościliśmy przedstawicieli Domowego Kościoła. Podzielili się oni świadectwem doświadczania wiary i wzrastania  w wierze we wspólnocie. Zwrócili uwagę, że  małżonkowie odpowiedzialni są nie tylko za swoje wzrastanie w wierze, ale także za uświęcanie siebie nawzajem. Obecna na Eucharystii para diecezjalna Domowego Kościoła przybliżyła założenia działania wspólnoty. Po tych świadectwach odśpiewany został „ Hymn do Ducha Świętego”, a następnie małżonkowie  obchodzące jubileusze odnowili złożoną przed laty przysięgę małżeńską. Na pamiątkę tego modlitewnego spotkania Jubilaci otrzymali  breloczki do kluczy. Po jednej stronie jest postać niebieskiego Patrona miasta Świętego Rocha,  po drugiej napis: „ Co Bóg złączył...”. Noszony przy kluczach będzie przypominał małżonkom o kiedyś złożonych, a w Święto Świętej Rodziny A.D.2016 odnowionych przyrzeczeniach małżeńskich.  Z Bożym błogosławieństwem wyruszyli w dalszą wspólną drogę, by wzajemnie się ubogacać wiarą miłością, by wspólnie pokonywać trudności, dzielić radości i troski, by wspólnie dążyć do świętości przez kolejne lata… Bo, prawdziwa miłość nigdy nie ustaje…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-30 18:36:27
miniaturka

Pierwszy numer argentyńskiego wydania L’Osservatore Romano

„Z radością witam nową obecność L’Osservatore Romano w Argentynie. Poprzez dziennik Stolicy Apostolskiej będzie można poznać bezpośrednio posługę Papieża” – czytamy w odręcznym liście Ojca Świętego.
2016-12-30 18:54:48
miniaturka

Katolicy Aleppo dziękują Papieżowi za wsparcie

Katolicy Aleppo podziękowali Papieżowi za to, że wielokrotnie i na różne sposoby upominał się o ich los. Zapewnili jednocześnie, że w pogrążonej w wojnie Syrii pragną być ambasadorami przebaczenia i narzędziami pojednania.
2016-12-30 18:59:16
miniaturka

Papież ochrzci dzieci urodzone po trzęsieniu ziemi we Włoszech

W kaplicy Domu św. Marty Franciszek ochrzci ośmioro dzieci urodzonych po trzęsieniu ziemi, które w sierpniu dotknęło środkowe Włochy.
2016-12-31 11:53:45
miniaturka

Zaproszenie Biskupa Bielsko-Żywieckiego do modlitwy w intencji pokoju i pojednania

Papież Franciszek w swym orędziu z okazji przeżywanego dziś już po raz pięćdziesiąty Światowego Dnia Pokoju wzywa wszystkich ludzi dobrej woli do...
2016-12-31 11:59:06
miniaturka

Rok 2016 Papieża Franciszka

Rok 2016 Papieża Franciszka w 180 sekund
2016-12-31 12:30:20
miniaturka

Bp Napierała: rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety jest od Boga

- Rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety jest od Boga – powiedział bp Stanisław Napierała w kościele filialnym Świętej Rodziny w Skoroszowie. Odpust połączono z dziękczynieniem za 10-lecie poświęcenia świątyni.