Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-31 07:01
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ks. Spadaro: wielka pogoda ducha Papieża porusza mnie najbardziej

Redaktor naczelny Civiltà Cattolica, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, wskazał najważniejsze elementy obecnego pontyfikatu.

archiwum
Autor/źródło: Mazur/episkopat.pl

„Papież Franciszek nie próbuje tłumaczyć cierpienia i to jest coś, co, jak sądzę, bardzo dobrze zrozumiałem w jego sposobie działania; nie usprawiedliwia on Boga, ale pragnie raczej mówić o Bogu, który jest zawsze bliski cierpiącej ludzkości” – mówił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego redaktor naczelny pisma włoskich jezuitów Civiltà Cattolica.

W ten sposób ks. Antonio Spadaro SJ wyjaśniał postawę Ojca Świętego, w której jest miejsce na milczenie i słuchanie wobec cierpienia i trudnych ludzkich doświadczeń, tak jak kiedy był na wyspie Lesbos czy wśród ludzi dotkniętych trzęsieniem ziemi we Włoszech albo też w Auschwitz. Redaktor naczelny Civiltà Cattolica wskazał najważniejsze elementy obecnego pontyfikatu:

„Uważam, że dwoma filarami pontyfikatu Franciszka są rozeznawanie i miłosierdzie. Miłosierdzie zakłada głeboką reformę, wewnętrzną reformę Kościoła, reformę misyjną, zwrot misyjny, który Papież stara się wnieść do Kościoła od początku swojego pontyfikatu. Pisał o tym obszernie w «Evangelii gaudium». Zaś u podstaw miłosierdzia jest przekonanie, że nic nigdy nie może oddzielić nas od miłości Pana, który jest zawsze blisko nas i ciągle na nas czeka. Tak więc chodzi o to, by ukazać to oblicze Boga dzisiejszemu pokoleniu, które odczuwa je może trochę jako dalekie, trochę zakryte warstwą kurzu. Miłosierdzie oznacza, że drzwi serca Bożego i Kościoła są zawsze otwarte” – powiedział ks. Spadaro.

Na zakończenie wywiadu ks. Spadaro zwrócił uwagę na wielką pogodę ducha Papieża, nawet w sytuacjach, które nie zawsze mu się podobają: „Radykalne zanurzenie w Bogu daje mu tę wielką pogodę ducha i to jest coś, co szczerze mówiąc najbardziej mnie w nim porusza”.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-30 17:45:02
miniaturka

Łotwa: trzeci dzień spotkania Taizé w Rydze

„Wybierać życie w prostocie, aby dzielić się z innymi” – takie hasło towarzyszyło w Rydze spotkaniom w grupach. To już kolejny dzień Europejskiego Spotkania Młodych w stolicy Łotwy.
2016-12-30 18:16:48
miniaturka

Magadaskar: pomoc Caritas dla głodującej ludności

Caritas Internationalis niesie pomoc cierpiącym głód Malgaszom. Skutki trwającej już piąty rok suszy boleśnie dotykają 1,4 mln mieszkańców południa Madagaskaru, a 850 tys. ludzi pilnie potrzebuje pomocy żywnościowej.
2016-12-30 18:21:14
miniaturka

Francja: Kościół apeluje o walkę z handlem ludźmi

Należy opracować ogólnokrajowy program walki z handlem ludźmi – takie wezwanie kieruje do rządu Francji bp Jacques Blaquart, przewodniczący Rady na rzecz Solidarności przy francuskim episkopacie.
2016-12-30 18:36:27
miniaturka

Pierwszy numer argentyńskiego wydania L’Osservatore Romano

„Z radością witam nową obecność L’Osservatore Romano w Argentynie. Poprzez dziennik Stolicy Apostolskiej będzie można poznać bezpośrednio posługę Papieża” – czytamy w odręcznym liście Ojca Świętego.
2016-12-30 18:54:48
miniaturka

Katolicy Aleppo dziękują Papieżowi za wsparcie

Katolicy Aleppo podziękowali Papieżowi za to, że wielokrotnie i na różne sposoby upominał się o ich los. Zapewnili jednocześnie, że w pogrążonej w wojnie Syrii pragną być ambasadorami przebaczenia i narzędziami pojednania.
2016-12-30 18:59:16
miniaturka

Papież ochrzci dzieci urodzone po trzęsieniu ziemi we Włoszech

W kaplicy Domu św. Marty Franciszek ochrzci ośmioro dzieci urodzonych po trzęsieniu ziemi, które w sierpniu dotknęło środkowe Włochy.