Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-30 17:08
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ukraina: Biskupi wobec wojny i biedy

Przedłużający się konflikt na wschodniej Ukrainie, uchodźcy z terenów ogarniętych działaniami zbrojnymi, emigracja zarobkowa to główne tematy, które tamtejsi biskupi rzymskokatoliccy poruszają w liście pasterskim z okazji dzisiejszych obchodów liturgicznych ku czci Świętej Rodziny.

Autor/źródło: pixabay

Trwający od 2014 r. konflikt zbrojny na Ukrainie pochłonął już przeszło 9700 ofiar śmiertelnych, a przeszło 22 tys. odniosło rany. Wobec tak tragicznego bilansu stają u progu nowego roku tamtejsi biskupi. W ogłoszonym dziś liście pasterskim na święto Świętej Rodziny temat skutków wojny wysuwa się na pierwszy plan. W trakcie tegorocznych świąt nie sposób było nie zauważyć na Ukrainie wciąż pogłębiającej się biedy, uchodźców opuszczających wschodnie regiony kraju ani coraz powszechniejszej emigracji zarobkowej, szczególnie na zachód Europy.

„Te święta przeżywaliśmy w takim kontekście – mówi metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. – Modliliśmy się i prosiliśmy Boże Dziecię, by błogosławiło naszą ojczyznę. Abyśmy w końcu mogli odczuć pokój, za którym tak bardzo tęskni cały świat, a w sposób szczególny Ukraina i jej mieszkańcy na wschodzie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim za tę solidarność, za każdy gest życzliwości. Także Ojcu Świętemu Franciszkowi, który pamięta o Ukrainie i zwrócił się o pomoc humanitarną, przede wszystkim dla ludzi żyjących na wschodzie kraju”.

Warto dodać, że we wschodnich regionach Ukrainy rozpoczęła się już dystrybucja papieskiej pomocy finansowej. Fundusze na ten cel uzyskano podczas zbiórki w kościołach w całej Europie, jaka miała miejsce w Niedzielę Miłosierdzia. W ramach akcji „Papież dla Ukrainy” zebrano wówczas 12 mln euro.

M. Krawiec SSP, Lwów / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-30 14:50:28
miniaturka

Pogrzeb polskiego kierowcy zamordowanego w Berlinie

W Baniach k. Gryfina zakończyła się msza św. pogrzebowa polskiego kierowcy, Łukasza Urbana, zamordowanego w Berlinie 19 grudnia. Przewodniczył jej bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
2016-12-30 15:06:22
miniaturka

Kard. Nycz apeluje do rodzin o zawierzenie Bożej Opatrzności

W święto Świętej Rodziny metropolita warszawski przewodniczył dziękczynnej mszy św. w świątyni Opatrzności Bożej. - W czasach, gdy tak wiele małżeństw się rozpada, rodzina potrzebuje szczególnego wzmocnienia duchowego - powiedział.
2016-12-30 17:09:38
miniaturka

Orszak Trzech Króli w Lutogniewie

Mędrcy świata monarchowie, gdzie spiesznie dążycie...na Orszak Trzech Króli do Lutogniewa, bo tam jest piękna szopka, a w niej Dziecię. Pokłon Mu oddamy i wyruszymy ulicami, by głosić.Znaleźliśmy Pana
2016-12-30 17:45:02
miniaturka

Łotwa: trzeci dzień spotkania Taizé w Rydze

„Wybierać życie w prostocie, aby dzielić się z innymi” – takie hasło towarzyszyło w Rydze spotkaniom w grupach. To już kolejny dzień Europejskiego Spotkania Młodych w stolicy Łotwy.
2016-12-30 18:16:48
miniaturka

Magadaskar: pomoc Caritas dla głodującej ludności

Caritas Internationalis niesie pomoc cierpiącym głód Malgaszom. Skutki trwającej już piąty rok suszy boleśnie dotykają 1,4 mln mieszkańców południa Madagaskaru, a 850 tys. ludzi pilnie potrzebuje pomocy żywnościowej.
2016-12-30 18:21:14
miniaturka

Francja: Kościół apeluje o walkę z handlem ludźmi

Należy opracować ogólnokrajowy program walki z handlem ludźmi – takie wezwanie kieruje do rządu Francji bp Jacques Blaquart, przewodniczący Rady na rzecz Solidarności przy francuskim episkopacie.