Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-30 13:33
RV/mm

Chile: dialog z Indianami mimo podpaleń kościołów

Indianie Mapuche walcząc o prawa do swojej ziemi, podpalają także kościoły. Kościół stara się pełnić rolę mediatora w trwającym od dłuższego czasu konflikcie między ludnością rdzenną - Mapuczami a resztą społeczeństwa.

Autor/źródło: SEGEGOB /CC 2.0/Wikimedia Commons

"Inspirowana przez bp. Vargasa wspólna praca pozwala, w duchu wzajemnego szacunku i dialogu, na realizację projektów dla przyszłości regionu Araucanía, tak by wszyscy mogli korzystać ze swoich prawa i mieć szanse”. Taką opinię wyraziła chilijska prezydent Michelle Bachelet po spotkaniu ze specjalną komisją mającą rozwiązać trudny problem tego regionu.

Kościół stara się pełnić rolę mediatora w trwającym od dłuższego czasu konflikcie między tamtejszą ludnością rdzenną a resztą społeczeństwa. Dotyczy on kwestii własności ziemi. Ludzie z plemienia Mapuche mają roszczenia własnościowe co do tamtejszych terenów. Argumentują, że należały one do ich przodków. Od kilku lat w regionie panuje napięcie i dochodzi do licznych incydentów, m.in. do podpalania świątyń.

Występujący w imieniu Kościoła bp Héctor Eduardo Vargas Bastidas SDB jest bardzo zadowolony z ostatnich postępów rozmów. Podkreślił, że przy „stole dialogu” wykonano ciężką pracę, która, jak się wydaje, zaowocuje przyjęciem konsensusu. „Najważniejsze jest dobro wspólne Araucanii i to powinno wszystkich łączyć” – powiedział ordynariusz tamtejszej diecezji Temuco. Dodał, że praca komisji obaliła dotychczasowe stereotypy i pokazała, że istnieje naprawdę o wiele więcej elementów, które jednoczą, niż tych, które dzielą.

Chilijski biskup zapowiedział, że prace zespołu będą kontynuowane bez względu na to, co dzieje się w rejonie. Odniósł się w ten sposób do kolejnych podpaleń kościołów przez ekstremistyczne grupy Mapuchów, do czego doszło w ostatnim czasie. W wigilię Bożego Narodzenia doszczętnie spłonęła tam świątynia i szkoła w miejscowości Chamichaco, a trzy dni wcześniej zabudowania parafii św. Judy Tadeusza w Ercilii. Łącznie w bieżącym roku podpalono w tym rejonie 13 kościołów. „To sprawa bardzo poważna i musimy zdecydowanie potępić tego rodzaju fakty; nie przyczyniają się one w niczym do rozwiązania ani problemów Mapuchów, ani reszty społeczeństwa” – podkreślił bp Vargas Bastidas.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-30 12:15:12
miniaturka

Zakopane: VIII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych

"Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył…" - to hasło VIII Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych, który aż do 2 lutego potrwa w Zakopanem.
2016-12-30 12:33:10
miniaturka

Prośba o modlitwę za zdrowie abp. Henryka Hosera [komunikat]

Z prośbą o modlitwę o zdrowie ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera SAC zwrócił się do wiernych biskup pomocniczy diecezji Marek Solarczyk.
2016-12-30 13:10:11
miniaturka

Płock: 8 tys. dolarów na remont łodzi dla misjonarzy

8 tys. dolarów przekazała diecezja płocka na gruntowny remont łodzi, która jest jednym z głównych środków lokomocji w Iquitos w Peru, gdzie pracuje czterech księży z tej diecezji. Wyremontowana łódź umożliwi dotarcie rzeką do odległych wspólnot w parafii.
2016-12-30 14:50:28
miniaturka

Pogrzeb polskiego kierowcy zamordowanego w Berlinie

W Baniach k. Gryfina zakończyła się msza św. pogrzebowa polskiego kierowcy, Łukasza Urbana, zamordowanego w Berlinie 19 grudnia. Przewodniczył jej bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
2016-12-30 15:06:22
miniaturka

Kard. Nycz apeluje do rodzin o zawierzenie Bożej Opatrzności

W święto Świętej Rodziny metropolita warszawski przewodniczył dziękczynnej mszy św. w świątyni Opatrzności Bożej. - W czasach, gdy tak wiele małżeństw się rozpada, rodzina potrzebuje szczególnego wzmocnienia duchowego - powiedział.
2016-12-30 17:09:38
miniaturka

Orszak Trzech Króli w Lutogniewie

Mędrcy świata monarchowie, gdzie spiesznie dążycie...na Orszak Trzech Króli do Lutogniewa, bo tam jest piękna szopka, a w niej Dziecię. Pokłon Mu oddamy i wyruszymy ulicami, by głosić.Znaleźliśmy Pana