Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-30 10:44
KAI/mm

Katowice: sylwester z bezdomnymi i ubogimi

Już po raz trzeci blisko dwustu ubogich i bezdomnych weźmie udział w zabawie sylwestrowej organizowanej w Katowicach. Tegoroczna edycja „Sylwestra z Ubogimi” będzie wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy zagości on także w Krakowie.

Autor/źródło: pixabay.com

Rekordowa jest również liczba wolontariuszy zaangażowanych w przygotowanie tego wydarzenia. W samych Katowicach zgłosiło się prawie dwieście chętnych do pomocy osób.

Sylwester dla bezdomnych i ubogich ma w Katowicach długą tradycję. Od ponad dwudziestu lat organizowany jest przez kleryków z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Od dwóch lat dzięki połączonym siłom kleryków, wolontariuszy i darczyńców przybrał nową formę- „Sylwestra z Ubogimi”.

W ostatni dzień roku, w auli przy parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, każdy z blisko dwustu zaproszonych gości znajdzie dla siebie imienne miejsce przy bogato zastawionym stole. Nie zabraknie atrakcji zarówno dla ciała - wystawnej kolacji, tańców i zabaw z wodzirejem, jak i dla ducha - dobrego słowa, wspólnej modlitwy i Eucharystii odprawionej o północy. Ponadto każdy z gości otrzyma w prezencie paczkę.

Naszym priorytetem jest budowanie wspólnoty z przybyłymi ubogimi oraz umożliwienie im dostrzeżenia własnej wartości - mówią organizatorzy sylwestra - nie chcemy ich traktować, jak bezimiennej masy, dla której łaskawie coś możemy zrobić. Pragniemy, aby każdy imiennie zaproszony gość poczuł, że jest to zrobione z myślą o nim. Chcemy wspólnie potańczyć, porozmawiać, zjeść kolację, pomodlić się, spędzić ten wyjątkowy wieczór razem. Wiemy, że przez taką akcję nie zmienimy trudnych życiowych historii, ani nie rozwiążemy problemu bezdomności. Chcemy jedynie dać naszym gościom do zrozumienia, że są dla nas ważni. Otoczyć Ubogich szacunkiem i dostrzec ich wartość pomimo zagmatwanych życiowych losów.

Lista wolontariuszy jest już zamknięta, zakończyła się także zbiórka funduszy na organizację wydarzenia. Nie oznacza to jednak, że nie można już pomóc. Dary materialne oraz kulinarne, a także pieniądze (w gotówce) można będzie jeszcze składać w dniu przygotowań (30.12) jak i w samego Sylwestra - na miejscu imprezy, czyli w auli za kościołem św. Piotra i Pawła przy ul. Mikołowskiej 32 w Katowicach.

Więcej informacji na www.sylwesterzubogimi.pl

mip / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-30 09:45:05
miniaturka

Uroczystość Świętej Rodziny

Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII wieku jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin.
2016-12-30 10:02:06
miniaturka

Kielce: ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu

We wtorek 17 stycznia w Kielcach po raz 20. obchodzić będziemy Dzień Judaizmu. Całodniowym debatom i spotkaniom będzie towarzyszyć cytat z proroka Jeremiasza: "Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść."
2016-12-30 10:24:46
miniaturka

Prymas Polski podsumowuje rok 2016

Wizyta papieża Franciszka w Polsce, 1050. rocznica Chrztu Polski oraz ŚDM – to zdaniem abp. Wojciecha Polaka najważniejsze wydarzenia mijającego roku. W związku z nimi zdarzyło się wiele dobrego w naszych diecezjach i wspólnotach parafialnych.
2016-12-30 12:15:12
miniaturka

Zakopane: VIII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych

"Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył…" - to hasło VIII Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych, który aż do 2 lutego potrwa w Zakopanem.
2016-12-30 12:33:10
miniaturka

Prośba o modlitwę za zdrowie abp. Henryka Hosera [komunikat]

Z prośbą o modlitwę o zdrowie ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera SAC zwrócił się do wiernych biskup pomocniczy diecezji Marek Solarczyk.
2016-12-30 13:10:11
miniaturka

Płock: 8 tys. dolarów na remont łodzi dla misjonarzy

8 tys. dolarów przekazała diecezja płocka na gruntowny remont łodzi, która jest jednym z głównych środków lokomocji w Iquitos w Peru, gdzie pracuje czterech księży z tej diecezji. Wyremontowana łódź umożliwi dotarcie rzeką do odległych wspólnot w parafii.