Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-30 09:38
BP KEP/mm

Uroczystość Świętej Rodziny

Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII wieku jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin.

Autor/źródło: episkopat.pl

Uroczystość Świętej Rodziny obchodzona jest w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tegorocznej oktawie Bożego Narodzenia wypada ono 1 stycznia, kiedy przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Święto Świętej Rodzin zatem zostało przeniesione na piątek 30 grudnia.

Zgodnie z kanonem 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dyspensa od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych oraz wszystkie osoby przebywające w granicach diecezji, na terenie której miejscowy biskup wydał stosowny dekret.

Święto to zaczęto obchodzić systematycznie w różnych krajach począwszy od XVIII wieku, a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”. Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Jego dziełem również są przepiękne hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny. W Niedzielę św. Rodziny polski Episkopat ogłasza zwykle list pasterski skoncentrowany wokół problematyki rodzinnej. W tym roku, ze względu na fakt, że święto zostało przeniesione na piątek, wyjątkowo nie został przygotowany list.

KAI/BP KEP


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: św. Rodzina