Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-30 08:37
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Somalia: potrzeba władzy, która będzie służyć ludziom

Po raz kolejny zostały przełożone wybory prezydenckie planowane w Somalii gdzie od lat toczy się wojna domowa. Mimo iż jest on mocno podzielony, potrzebuje wyboru władz, które służyłyby dobru wspólnemu – uważa administrator apostolski stolicy - Mogadiszu.

bp Giorgio Bertin OFM
Autor/źródło: wikipedia commons

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego bp Giorgio Bertin OFM, który jest równocześnie ordynariuszem Dżibuti, powiedział, że przewidywania co do wyników wyborów nie powinny być ani zbyt katastroficzne, ani zbyt optymistyczne. Nieraz bowiem trzeba wybierać nie między tym, co dobre, a tym, co złe,  tylko wprost między złem większym i mniejszym.


„Według mnie problem polega na tym, że w Somalii nie ma liderów, którzy naprawdę chcieliby służyć ludziom. A władza musi pamiętać, że powinna służyć przede wszystkim najbardziej potrzebującym, najbiedniejszym, a przecież milionom ludzi grozi głód. (...) Jeżeli chodzi o zaangażowanie Kościoła, to musimy ciągle z nimi być, niosąc nadzieję i modląc się. Kontynuujemy nasze akcje humanitarne, zarówno kościelne, poprzez Caritas, jak i te, które prowadzi wiele innych organizacji. Powiedziałbym tak: nie możemy całkowicie tracić odwagi wobec pojawiającej się frustracji” – powiedział bp Bertin.


Bp Bertin wskazał przy tej okazji, że wspólnota międzynarodowa nie zawsze pomaga Somalijczykom dążyć do jedności. Różne państwa zaangażowane w Somalii często kierują się własnymi interesami, które nie sprzyjają odbudowaniu tam stabilnej władzy państwowej.


pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-30 08:02:05
miniaturka

Filipiny: atak na Mindanao nie powstrzyma procesu pokojowego

„Akt przemocy, który każda religia powinna potępić” tak kard. Orlando Quevedo OMI określił zamach terrorystyczny, który miał miejsce w noc Bożego Narodzenia przed jednym z kościołów na wyspie Mindanao.
2016-12-30 08:10:43
miniaturka

Rosja: w Arktyce stanie krzyż prawosławny

Na Wyspie Szokalskiego w Arktyce, w jednym z najzimniejszych regionów Rosji, ustawiony zostanie prawosławny krzyż – informuje agencja Interfax. W ten sposób ma się uczcić pamięć pierwszych badaczy tego obszaru.
2016-12-30 08:30:44
miniaturka

Honduras: biskupi o niepełnoletnich zmuszonych do migracji

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przez granicę meksykańską do Stanów Zjednoczonych przedostało się bez żadnego opiekuna ponad 10 tys. niepełnoletnich obywateli Hondurasu – prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.
2016-12-30 09:45:05
miniaturka

Uroczystość Świętej Rodziny

Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII wieku jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin.
2016-12-30 10:02:06
miniaturka

Kielce: ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu

We wtorek 17 stycznia w Kielcach po raz 20. obchodzić będziemy Dzień Judaizmu. Całodniowym debatom i spotkaniom będzie towarzyszyć cytat z proroka Jeremiasza: "Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść."
2016-12-30 10:24:46
miniaturka

Prymas Polski podsumowuje rok 2016

Wizyta papieża Franciszka w Polsce, 1050. rocznica Chrztu Polski oraz ŚDM – to zdaniem abp. Wojciecha Polaka najważniejsze wydarzenia mijającego roku. W związku z nimi zdarzyło się wiele dobrego w naszych diecezjach i wspólnotach parafialnych.