Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-30 07:40
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Filipiny: atak na Mindanao nie powstrzyma procesu pokojowego

„Akt przemocy, który każda religia powinna potępić” tak kard. Orlando Quevedo OMI określił zamach terrorystyczny, który miał miejsce w noc Bożego Narodzenia przed jednym z kościołów na wyspie Mindanao.

Boracay, Filipiny
Autor/źródło: pixabay

W wybuchu podstawionej bomby raniono 18 osób. Ordynariusz archidiecezji Cotabato, gdzie ofiary ataku są hospitalizowane, wskazał jednak, że podobne czyny „nie powstrzymają procesu pokojowego w południowych Filipinach, ani też nie będą potrafiły doprowadzić do podziałów pomiędzy grupami zaangażowanymi w negocjacje a rządem”. Potwierdzać to zdaje się wizyta prezydenta kraju, Rodrigo Duterte, na miejscu tragicznego wydarzenia. Hierarcha pozostaje więc spokojny na przyszłość i „wierzy, iż rok 2017 może być rokiem pokoju”. Za zamachem najprawdopodobniej nie stoją ani grupy islamistyczne, ani komunistyczne, ale przestępcy związani z handlem narkotykami, którzy pragną doprowadzić do chaosu w kraju. Obecny rząd prowadzi bowiem zdecydowaną kampanię przeciw ich kartelom.

tm/ rv, vaticaninsider

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-29 18:42:02
miniaturka

Łotwa: drugi dzień spotkania Taizé w Rydze

„Razem torujemy drogi nadziei” to temat tegorocznego Europejskiego Spotkania Młodych, który przypomniał przeor wspólnoty z Taizé podczas nabożeństwa inauguracyjnego. Dziś pielgrzymi po raz pierwszy spotykają się w małych grupach.
2016-12-29 23:59:13
miniaturka

Żywa i ruchoma szopka w Lutogniewie

Boże Narodzenie bez szopki w kościele - dziś trudno nam to sobie wyobrazić. Szopki stawiane w naszych kościołach są różnej wielkości, wykonane z różnych materiałów, jedne statyczne inne ruchome.
2016-12-30 07:08:39
miniaturka

W mijającym roku Papież przyjął w Watykanie prawie 4 mln ludzi

W kończącym się 2016 roku Ojciec Święty spotkał się na Watykanie z prawie 4 mln osób, jak podała Prefektura Domu Papieskiego.
2016-12-30 08:10:43
miniaturka

Rosja: w Arktyce stanie krzyż prawosławny

Na Wyspie Szokalskiego w Arktyce, w jednym z najzimniejszych regionów Rosji, ustawiony zostanie prawosławny krzyż – informuje agencja Interfax. W ten sposób ma się uczcić pamięć pierwszych badaczy tego obszaru.
2016-12-30 08:30:44
miniaturka

Honduras: biskupi o niepełnoletnich zmuszonych do migracji

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przez granicę meksykańską do Stanów Zjednoczonych przedostało się bez żadnego opiekuna ponad 10 tys. niepełnoletnich obywateli Hondurasu – prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.
2016-12-30 08:39:32
miniaturka

Somalia: potrzeba władzy, która będzie służyć ludziom

Po raz kolejny zostały przełożone wybory prezydenckie planowane w Somalii gdzie od lat toczy się wojna domowa. Mimo iż jest on mocno podzielony, potrzebuje wyboru władz, które służyłyby dobru wspólnemu – uważa administrator apostolski stolicy - Mogadiszu.