Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-29 23:11
Małgorzata Strzelec / ks. Łukasz Żurawski

Żywa i ruchoma szopka w Lutogniewie

Boże Narodzenie bez szopki w kościele - dziś trudno nam to sobie wyobrazić. Szopki stawiane w naszych kościołach są różnej wielkości, wykonane z różnych materiałów, jedne statyczne inne ruchome.

Szopka w Lutogniewie
Autor/źródło: ks. Łukasz Żurawski

Wszystkie szopki są piękne, bo w ich przygotowanie włożone jest ludzkie serce. Wielu z nas w okresie Bożego Narodzenia częściej nawiedza  kościół parafialny, by zatrzymać się  przy żłóbku,  w którym położone jest Dzieciątko Jezus na chwilę refleksji i modlitewnej zadumy.. Ale w tym czasie Bożego Narodzenia nawiedzamy także kościoły położone czasami wiele kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, by nie tylko się pomodlić,ale także podziwiać kunszt i talent tych, którzy te szopki budowali. Z pewnością takim miejscem, w które warto zajrzeć w ten Bożonarodzeniowy czas jest Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w  Lutogniewie. Można tu podziwiać ruchomą szopkę, w której są także żywe zwierzęta, które szczególną radość sprawiają dzieciom, chociaż nie tylko. Oczywiście centralne miejsce w Szopce zajmują Jezus, Maryja i Józef. Nie może w szopce zabraknąć także pastuszków, którzy jako pierwsi znaleźli Dzieciątko Boże, oddali mu pokłon. Na lutogniewską szopkę składa się szereg scenek rodzajowych, które trudno w kilku słowach opisać. Jest zagroda pasterska, i chata,ludzie bawiący się i pracujący,  jeździ pociąg, płynie woda...W ubogiej stajni narodził się Boży Syn, a życie wokoło toczy się swoim rytmem. To także ważne przesłanie dla współczesnego człowieka, by w pędzie codziennego dnia nie zagubił tego co najważniejsze. Pięknie prezentuje się lutogniewska szopka. Warto w tych dniach wybrać się do  niewielkiego Lutogniewa, by tak jak pastuszkowie oddać pokłon Nowonarodzonemu i dzięki żywej i  ruchomej szopce przenieść się w odległe czasy i poczuć atmosferę dni gdy Słowo Ciałem się stało i zamieszkało midzy nami... Zapraszamy do Lutogniewa!


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-29 18:00:57
miniaturka
play

Hasło XXI Spotkania Młodych Lednica 2000

Jest nam niezmiernie miło poinformować Was, że hasło XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000 zostało wybrane! 3 czerwca 2017r. motywem przewodnim będą słowa…
2016-12-29 18:13:36
miniaturka

Bangi: wizyta Papieża umocniła nas w dążeniu do jedności narodowej

„Wizyta Papieża Franciszka umocniła nas w szukaniu sił do zjednoczenia się w jeden naród” – powiedział proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel leżącej na peryferiach Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.
2016-12-29 18:42:02
miniaturka

Łotwa: drugi dzień spotkania Taizé w Rydze

„Razem torujemy drogi nadziei” to temat tegorocznego Europejskiego Spotkania Młodych, który przypomniał przeor wspólnoty z Taizé podczas nabożeństwa inauguracyjnego. Dziś pielgrzymi po raz pierwszy spotykają się w małych grupach.
2016-12-30 07:08:39
miniaturka

W mijającym roku Papież przyjął w Watykanie prawie 4 mln ludzi

W kończącym się 2016 roku Ojciec Święty spotkał się na Watykanie z prawie 4 mln osób, jak podała Prefektura Domu Papieskiego.
2016-12-30 08:02:05
miniaturka

Filipiny: atak na Mindanao nie powstrzyma procesu pokojowego

„Akt przemocy, który każda religia powinna potępić” tak kard. Orlando Quevedo OMI określił zamach terrorystyczny, który miał miejsce w noc Bożego Narodzenia przed jednym z kościołów na wyspie Mindanao.
2016-12-30 08:10:43
miniaturka

Rosja: w Arktyce stanie krzyż prawosławny

Na Wyspie Szokalskiego w Arktyce, w jednym z najzimniejszych regionów Rosji, ustawiony zostanie prawosławny krzyż – informuje agencja Interfax. W ten sposób ma się uczcić pamięć pierwszych badaczy tego obszaru.