Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-29 18:36
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Łotwa: drugi dzień spotkania Taizé w Rydze

„Razem torujemy drogi nadziei” to temat tegorocznego Europejskiego Spotkania Młodych, który przypomniał przeor wspólnoty z Taizé podczas nabożeństwa inauguracyjnego. Dziś pielgrzymi po raz pierwszy spotykają się w małych grupach.

Autor/źródło: pixabay.com

O tym, co wydarzyło się w Rydze, mówi nasz korespondent ks. Tadeusz Cieślak SJ.

Wczorajsza inauguracja Europejskiego Spotkania Młodych odbyła się w centrum wystawienniczym na wyspie Kipsala na Dźwinie. Przemawiając do tysięcy młodych, którzy wypełnili salę, brat Alois nawiązał do wrześniowego spotkania kontynentalnego młodych w Beninie w Afryce. Zaznaczył, że młodzi Europejczycy powinni uświadamiać sobie problemy i oczekiwania swoich rówieśników w innych częściach świata. Celem jest globalizacja braterstwa, pomoc innym w umacnianiu nadziei, a przede wszystkim wyznawanie wiary w Chrystusa, który przyszedł na ziemię, by każdy człowiek mógł żyć pełnią życia, także we wspólnocie. Konkretnym tego wyrazem byłoby przyczynienie się Europy do wprowadzenia większej sprawiedliwości w międzynarodowych relacjach gospodarczych i politycznych.

Dzisiejszy dzień młodzi rozpoczęli od wspólnej modlitwy w parafiach i ośrodkach duszpasterskich. Z uwagi na wielką liczbę Polaków, polski stał się obok angielskiego drugim głównym językiem spotkania. Młodzi, niezależnie czy są wytrawnymi pielgrzymami, czy są na spotkaniu pierwszy raz, czują się w Rydze bardzo dobrze:

- Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. Modlitwa jak zwykle w duchu Taizé; gdy weszliśmy na halę, to od razu się poczuliśmy jak u siebie, ponieważ zawsze są zbliżone dekoracje, a poza tym masa uśmiechniętych młodych ludzi. Tutaj też jest ogromna radość, też jest to swego rodzaju „impreza”, choć w nieco innym znaczeniu tego słowa, tzn. wiele radości przeżywanej z innymi ludźmi. Jest to wielkie pozytywne przeżycie: dużo uśmiechu i radości, a nie tylko skupienie i modlitwa.

- To, że tu jesteśmy i modlimy się wcale nie oznacza, że jesteśmy smutni. Jest tu towarzystwo międzynarodowe, uśmiechnięte – modlitwa radosna.

Pielgrzymi spotykają się także w małych grupach, dzieląc się doświadczeniem wiary, a rozważaniom towarzyszy hasło „Wytrwać w nadziei, w niej jest twórcza siła”. Jest też okazja do poznawania wspólnot lokalnych. Mówi brat Wojciech z Taize:

- Podczas tych spotkań gospodarze zapraszają tych, którzy robią coś dla innych: osoby, które chodzą do więzienia, pomagają ubogim, dają im jeść. Jest to forma podzielenia się tym dobrem, które dzieje się tutaj w Rydze i okolicach, a zarazem inspiracja dla tych młodych ludzi. Chcielibyśmy bardzo, by po powrocie do domu podejmowali oni jakąś odpowiedzialność za innych ludzi. Byłaby to także reakcja na apel Papieża Franciszka, by w sposób konkretny odpowiadać na wezwanie Ewangelii.

Po południowej wspólnej modlitwie na młodych czekały m.in. spotkania tematyczne obejmujące duchowość, sprawy Kościoła, kwestie społeczne oraz zagadnienia związane z wiarą i kulturą. Pielgrzymi mogą także skorzystać z sakramentu pojednania.


T. Cieślak SJ, Ryga/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-29 17:37:21
miniaturka

Neapol: w katedrze świąteczny obiad dla ubogich

Sześciuset ubogich zasiadło do świątecznego obiadu w katedrze w Neapolu. Na stole pojawiły się regionalne przysmaki, m.in. zrodzona w tym mieście pizza i mozzarella – ser będący chlubą regionu Kampania.
2016-12-29 18:00:57
miniaturka
play

Hasło XXI Spotkania Młodych Lednica 2000

Jest nam niezmiernie miło poinformować Was, że hasło XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000 zostało wybrane! 3 czerwca 2017r. motywem przewodnim będą słowa…
2016-12-29 18:13:36
miniaturka

Bangi: wizyta Papieża umocniła nas w dążeniu do jedności narodowej

„Wizyta Papieża Franciszka umocniła nas w szukaniu sił do zjednoczenia się w jeden naród” – powiedział proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel leżącej na peryferiach Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.
2016-12-29 23:59:13
miniaturka

Żywa i ruchoma szopka w Lutogniewie

Boże Narodzenie bez szopki w kościele - dziś trudno nam to sobie wyobrazić. Szopki stawiane w naszych kościołach są różnej wielkości, wykonane z różnych materiałów, jedne statyczne inne ruchome.
2016-12-30 07:08:39
miniaturka

W mijającym roku Papież przyjął w Watykanie prawie 4 mln ludzi

W kończącym się 2016 roku Ojciec Święty spotkał się na Watykanie z prawie 4 mln osób, jak podała Prefektura Domu Papieskiego.
2016-12-30 08:02:05
miniaturka

Filipiny: atak na Mindanao nie powstrzyma procesu pokojowego

„Akt przemocy, który każda religia powinna potępić” tak kard. Orlando Quevedo OMI określił zamach terrorystyczny, który miał miejsce w noc Bożego Narodzenia przed jednym z kościołów na wyspie Mindanao.