Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-29 18:10
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Bangi: wizyta Papieża umocniła nas w dążeniu do jedności narodowej

„Wizyta Papieża Franciszka umocniła nas w szukaniu sił do zjednoczenia się w jeden naród” – powiedział proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel leżącej na peryferiach Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

Autor/źródło: Afrika Force from South Africa, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org

Parafia, którą prowadzą karmelici, już od 3 lat opiekuje się uchodźcami, których z powodu prześladowań na początku 2014 r. było ponad 10 tys. „Kiedy przyszli, myśleliśmy, że chodziło o krótki, kilkudniowy pobyt – mówił jej proboszcz, o. Mesmen. – Tymczasem minęły już trzy lata”.

Dziś przebywa tam około 3 tys. uchodźców.

Zapytany przez dziennikarza włoskiego dziennika Avvenire, w jaki sposób radzą sobie ludzie przebywający w tym obozie, proboszcz odpowiedział:

„Przede wszystkim żyją dzięki Bożej Opatrzności; potem pomagają im organizacje humanitarne, które wspierają ich z projektami zdrowotnymi i w najbardziej podstawowych potrzebach – mówił o. Mesmen. – Organizują się też sami uchodźcy, wspierają się w organizowaniu żywności. To wspólnotowa solidarność. My w Karmelu – dodał proboszcz – najpierw pomagamy im wspierając ich modlitwą. A potem każdego dnia spotykamy się z nimi i staramy się wyjść naprzeciw ich potrzebom. W ten sposób dzięki pomocy naszych dobroczyńców każdego dnia dostarczamy im 20 tys. litrów wody, a także żywość” – poinformował karmelita.

Proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel mówił także o trudnościach, jakie napotyka się w obozie: „Przede wszystkim rodziny nie mają intymności, rodzice często tracą autorytet u swoich dzieci, stosuje się przemoc, są przypadki bandytyzmu, dziewczęta zachodzą w ciążę”. Karmelici mają jednak nadzieję, że „rząd szybko przyjdzie z pomocą tym biednym ludziom w znalezieniu godnego życia”.

pp/ rv, avvenire

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-29 17:18:40
miniaturka

Rok 2016: ponad 40 proc. więcej zamordowanych duszpasterzy

Co najmniej 31 osób pełniących w Kościele katolickim posługę duszpasterską zostało w roku 2016 zamordowanych w różnych krajach świata. Jest to poważny wzrost (o 41 proc.) w porównaniu z rokiem 2015.
2016-12-29 17:37:21
miniaturka

Neapol: w katedrze świąteczny obiad dla ubogich

Sześciuset ubogich zasiadło do świątecznego obiadu w katedrze w Neapolu. Na stole pojawiły się regionalne przysmaki, m.in. zrodzona w tym mieście pizza i mozzarella – ser będący chlubą regionu Kampania.
2016-12-29 18:00:57
miniaturka
play

Hasło XXI Spotkania Młodych Lednica 2000

Jest nam niezmiernie miło poinformować Was, że hasło XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000 zostało wybrane! 3 czerwca 2017r. motywem przewodnim będą słowa…
2016-12-29 18:42:02
miniaturka

Łotwa: drugi dzień spotkania Taizé w Rydze

„Razem torujemy drogi nadziei” to temat tegorocznego Europejskiego Spotkania Młodych, który przypomniał przeor wspólnoty z Taizé podczas nabożeństwa inauguracyjnego. Dziś pielgrzymi po raz pierwszy spotykają się w małych grupach.
2016-12-29 23:59:13
miniaturka

Żywa i ruchoma szopka w Lutogniewie

Boże Narodzenie bez szopki w kościele - dziś trudno nam to sobie wyobrazić. Szopki stawiane w naszych kościołach są różnej wielkości, wykonane z różnych materiałów, jedne statyczne inne ruchome.
2016-12-30 07:08:39
miniaturka

W mijającym roku Papież przyjął w Watykanie prawie 4 mln ludzi

W kończącym się 2016 roku Ojciec Święty spotkał się na Watykanie z prawie 4 mln osób, jak podała Prefektura Domu Papieskiego.