Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-29 14:02
Waldemar Wesołowski

Uroczyste Pasterski w Legnicy i w Krzeszowie

Uroczystej Eucharystii o północy w Katedrze przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, natomiast w bazylice krzeszowskiej pw. Wniebowzięcia NMP liturgii przewodniczył biskup pomocniczy Marek Mendyk.

pasterka w legnickiej Katedrze

W homilii wygłoszonej w legnickiej Katedrze bp Zbigniew Kiernikowski podkreślił, że na świat wraz z narodzonym Chrystusem przyszła światłość. Dla ziemi pogrążonej w ciemności to cenny dar. „Światłość to otwarcie się na przyszłość, aby wszystko przeżywać w pełni, w radości, w poczuciu, że wszystko ma sens. Ciemnością jest brak komunikacji między ludźmi, brak jedności. Człowiek nie widzi człowieka, gdyż w jego życiu góruje jakiś interes, upór, chęć wykorzystania drugiego do własnych celów. Człowiek żyjący w ciemności nie widzi dobra. Dlatego przychodzi Światłość – Chrystus. On jest Księciem Pokoju, który pragnie ten pokój wnieść do ludzkich serc” – mówił bp Zbigniew. Apelował do zgromadzonych i wszystkich diecezjan: „obyśmy umieli skorzystać z daru Bożego Narodzenia”. Będzie to możliwe i wyda dobre owoce w naszym życiu, jeśli coraz bardziej będziemy wchodzić w tę tajemnicę i będziemy w coraz ściślejszej komunii z Jezusem. „Pokój, który niesie ze sobą Jezus jest siłą, która może zmienić człowieka, może nas uratować z naszego uwikłania i zamętu” – podkreślił kaznodzieja.

W Krzeszowie uroczysta Msza św. Pasterska rozpoczęła się w kościele pomocniczym pw. św. Józefa. Stamtąd wyruszyła procesja z figurką Dzieciątka Jezus, która została uroczyście złożona w przygotowanej przez młodzież szopce.  

„Dziś chcemy zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu i wchodzi w sam środek nędzy człowieka” – mówił w homilii bp Marek Mendyk. „Również dziś, do nas, anioł mówi – nie bójcie się! Bo jeśli Bóg jest z nami, czego mamy się bać? Świat mimo ciemności, która go zalega, ona nie ogarnia go całkowicie. Jest bowiem Światło, które jest mocniejsze od ciemności” – mówił bp Marek.

Pasterze, którzy przyszli oddać pokłon Panu chcieli zobaczyć, chcieli dotknąć to Słowo, które stało się ciałem. To doświadczenie sprawiło, że wyruszyli w dalszą drogę, by nieść to doświadczenie innym. „Bóg chce być widzialny dla człowieka, dokonuje tego przez małe dziecko – swojego wcielonego Syna. Chce być blisko nas, bo chce wziąć ciężary naszego życia na siebie, byśmy mieli poczucie, że nie jesteśmy sami. Bądźmy gotowi, by uklęknąć przy żłóbku i oddać pokłon Panu, wtedy doświadczymy pokoju, który On niesie dla nas” – apelował bp Marek.

Na zakończenie Mszy św. Księża Biskupi złożyli świąteczne życzenia dla wszystkich zgromadzonych parafian i gości.


Ks. Waldemar Wesołowski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-28 17:48:15
miniaturka

Indie: spokojne Boże Narodzenie w miejscu prześladowań

Święta w indyjskim stanie Orisa, gdzie 8 lat temu miały miejsce najkrwawsze w historii całego kraju pogromy chrześcijan, wyglądały spokojnie.
2016-12-28 18:11:39
miniaturka
play

Papież na audiencji: Abraham ojcem wiary i nadziei wbrew nadziei

Już po raz ostatni w tym roku Franciszek spotkał się z wiernymi na cotygodniowej audiencji ogólnej. Do wypełnionej Auli Pawła VI przybyli pielgrzymi z całego świata.
2016-12-28 18:36:03
miniaturka

Afryka: w wielu krajach wezwania do pokoju i tolerancji

Pokój, pojednanie, miłość, tolerancja – to najczęściej pojawiające się słowa w różnych przesłaniach i komunikatach publikowanych w trwającym okresie Bożego Narodzenia przez episkopaty Afryki.
2016-12-29 17:18:40
miniaturka

Rok 2016: ponad 40 proc. więcej zamordowanych duszpasterzy

Co najmniej 31 osób pełniących w Kościele katolickim posługę duszpasterską zostało w roku 2016 zamordowanych w różnych krajach świata. Jest to poważny wzrost (o 41 proc.) w porównaniu z rokiem 2015.
2016-12-29 17:37:21
miniaturka

Neapol: w katedrze świąteczny obiad dla ubogich

Sześciuset ubogich zasiadło do świątecznego obiadu w katedrze w Neapolu. Na stole pojawiły się regionalne przysmaki, m.in. zrodzona w tym mieście pizza i mozzarella – ser będący chlubą regionu Kampania.
2016-12-29 18:00:57
miniaturka
play

Hasło XXI Spotkania Młodych Lednica 2000

Jest nam niezmiernie miło poinformować Was, że hasło XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000 zostało wybrane! 3 czerwca 2017r. motywem przewodnim będą słowa…