Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-29 14:02
Waldemar Wesołowski

Uroczyste Pasterski w Legnicy i w Krzeszowie

Uroczystej Eucharystii o północy w Katedrze przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, natomiast w bazylice krzeszowskiej pw. Wniebowzięcia NMP liturgii przewodniczył biskup pomocniczy Marek Mendyk.

pasterka w legnickiej Katedrze

W homilii wygłoszonej w legnickiej Katedrze bp Zbigniew Kiernikowski podkreślił, że na świat wraz z narodzonym Chrystusem przyszła światłość. Dla ziemi pogrążonej w ciemności to cenny dar. „Światłość to otwarcie się na przyszłość, aby wszystko przeżywać w pełni, w radości, w poczuciu, że wszystko ma sens. Ciemnością jest brak komunikacji między ludźmi, brak jedności. Człowiek nie widzi człowieka, gdyż w jego życiu góruje jakiś interes, upór, chęć wykorzystania drugiego do własnych celów. Człowiek żyjący w ciemności nie widzi dobra. Dlatego przychodzi Światłość – Chrystus. On jest Księciem Pokoju, który pragnie ten pokój wnieść do ludzkich serc” – mówił bp Zbigniew. Apelował do zgromadzonych i wszystkich diecezjan: „obyśmy umieli skorzystać z daru Bożego Narodzenia”. Będzie to możliwe i wyda dobre owoce w naszym życiu, jeśli coraz bardziej będziemy wchodzić w tę tajemnicę i będziemy w coraz ściślejszej komunii z Jezusem. „Pokój, który niesie ze sobą Jezus jest siłą, która może zmienić człowieka, może nas uratować z naszego uwikłania i zamętu” – podkreślił kaznodzieja.

W Krzeszowie uroczysta Msza św. Pasterska rozpoczęła się w kościele pomocniczym pw. św. Józefa. Stamtąd wyruszyła procesja z figurką Dzieciątka Jezus, która została uroczyście złożona w przygotowanej przez młodzież szopce.  

„Dziś chcemy zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu i wchodzi w sam środek nędzy człowieka” – mówił w homilii bp Marek Mendyk. „Również dziś, do nas, anioł mówi – nie bójcie się! Bo jeśli Bóg jest z nami, czego mamy się bać? Świat mimo ciemności, która go zalega, ona nie ogarnia go całkowicie. Jest bowiem Światło, które jest mocniejsze od ciemności” – mówił bp Marek.

Pasterze, którzy przyszli oddać pokłon Panu chcieli zobaczyć, chcieli dotknąć to Słowo, które stało się ciałem. To doświadczenie sprawiło, że wyruszyli w dalszą drogę, by nieść to doświadczenie innym. „Bóg chce być widzialny dla człowieka, dokonuje tego przez małe dziecko – swojego wcielonego Syna. Chce być blisko nas, bo chce wziąć ciężary naszego życia na siebie, byśmy mieli poczucie, że nie jesteśmy sami. Bądźmy gotowi, by uklęknąć przy żłóbku i oddać pokłon Panu, wtedy doświadczymy pokoju, który On niesie dla nas” – apelował bp Marek.

Na zakończenie Mszy św. Księża Biskupi złożyli świąteczne życzenia dla wszystkich zgromadzonych parafian i gości.


Ks. Waldemar WesołowskiPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: krzeszów, legnica, pasterka