Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2016-12-28 18:34
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Afryka: w wielu krajach wezwania do pokoju i tolerancji

Pokój, pojednanie, miłość, tolerancja – to najczęściej pojawiające się słowa w różnych przesłaniach i komunikatach publikowanych w trwającym okresie Bożego Narodzenia przez episkopaty Afryki.

Autor/źródło: pixabay.com

Przesłania hierarchów wzywające do pokoju i pojednania dotyczą zwłaszcza krajów uwikłanych w bolesne i tragiczne w skutkach konflikty.

„Weźmy przykład z Jezusa i wejdźmy na ścieżkę miłości bez wyjątków, na drogę wspólnego szczęścia, drogę pokoju i przebaczenia” – napisał w specjalnym apelu do polityków i przywódców religijnych Wybrzeża Kości Słoniowej arcybiskup Abidżanu kard. Jean-Pierre Kutwa.

Natomiast z Mauritiusa po raz pierwszy wysłano ekumeniczne przesłanie bożonarodzeniowe. Dokument, podpisany przez kard. Maurice Piata i anglikańskiego biskupa Port-Louis Iana Ernesta, stawia akcent na „dar z siebie”, który jest największym, jaki możemy ofiarować bliźniemu.

Ze szczególną uwagą śledzi się jednak doniesienia z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie skomplikowana sytuacja wewnętrzna eskaluje napięcia i powoduje liczne akty przemocy. Mówił o tym m.in. Papież Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”. Nawiązał do tego również arcybiskup Kinszasy, wskazując na protestującą przeciw autorytarnym rządom prezydenta Josepha Kabili młodzież.

„Łatwiej jest zabić niż nie zabić – napisał kard. Laurent Monsengwo Pasinya. – Łatwiej jest ulec przemocy, niż jej się oprzeć. Ale dawno minęły już czasy, kiedy władzę zdobywało się bronią; minęły czasy, gdy starano się utrzymać tę władzę siłą, zabijając mieszkańców kraju. Dziś młodzi ludzie nie domagają się niczego innego jak prawa do życia trochę bardziej godnego! Ostrożnie, moi bracia i siostry, bo kto mieczem wojuje, od miecza zginie” – ostrzegał rządzących Konga stołeczny arcybiskup.


lg/ rv
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pokój, Afryka, Boże Narodzenie, tolerancja