Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-28 13:07
BP KEP/mm

Kardynał Stanisław Ryłko archiprezbiterem bazyliki Matki Boskiej Większej

Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko został nowym archiprezbiterem i administratorem papieskiej bazyliki większej Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore).

Bazylika Matki Boskiej Większej
Autor/źródło: pixabay.com

Zastąpi on na tym stanowisku Hiszpana kard. Santosa Abril y Castelló, który w tym samym dniu ustąpił z tego urzędu.

Kard. Stanisław Ryłko urodził się 4 lipca 1945 r. w Andrychowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 marca 1969 r. z rąk kard. Karola Wojtyły, który 27 lat później już jako papież udzielił mu także sakry biskupiej. Po 2 latach posługi duszpasterskiej w archidiecezji krakowskiej na ówczesnym Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie uzyskał licencjat z teologii moralnej, po czym wyjechał na dalsze studia do Rzymu i tam na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał w 1978 doktorat w zakresie nauk społecznych. Po powrocie do kraju był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, a w latach 1978-87 wykładał teologię pastoralną i socjologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1979 został sekretarzem Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski.


W 1987 rozpoczął pracę w Watykanie jako kierownik biura Sekcji Młodzieżowej Papieskiej Rady ds. Świeckich i na tym stanowisku m.in. współorganizował Światowe Dni Młodzieży w Santiago de Compostela (1989), w Częstochowie (1991) i w Denver (1993). W latach 1992–95 ks. prał. Ryłko pracował w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu.


20 grudnia 1995 Jan Paweł II mianował go sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich i biskupem tytularnym Novica a 6 stycznia 1996 udzielił mu sakry. 4 października 2003 papież powoła go na przewodniczącego tego urzędu, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. W tym charakterze był współorganizatorem Światowych Dni Młodzieży w Kolonii (2005), w Sydney (2008) i w tym roku w Krakowie. Na konsystorzu 24 listopada 2007 Benedykt XVI włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w marcu 2013, które wybrało papieża Franciszka. Przewodniczącym Rady przestał być 31 sierpnia br., w związku z gruntowną reformą Kurii Rzymskiej, której częścią była likwidacja tego urzędu i zastąpienie go nową dykasterią.


Jest autorem wielu publikacji, podejmujących takie zagadnienia jak pobożność ludowa, rola małych wspólnot i ruchów kościelnych w życiu Kościoła itp.


W 2015 prezydent RP Andrzej Duda udekorował go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej zaś na mocy postanowienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 9 listopada 2009 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego samego orderu „za wybitne zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwijania współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Stolicą Apostolską”.


Bazylika Matki Boskiej Większej jest najstarszą czynną do dzisiaj świątynią maryjną na świecie, a jej początki sięgają 352, gdy – według prastarej legendy - papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Bożą, która powiedziała im, że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, ma stanąć kościół. I rzeczywiście, gdy w nocy z 4 na 5 sierpnia 352 Wzgórze Eskwilińskie pokrył śnieg, papież w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłej świątyni. Jej budowa ruszyła w 432 na polecenie Sykstusa III, po Soborze Efeskim (431), na którym ogłoszono dogmat o Maryi jako Matce Boga (Theotokos). W chwili rozpoczęcia budowy istniała tam świątynia Junony Lucindy - opiekunki rodzących kobiet i kolumny tego obiektu wykorzystano przy budowie nowego kościoła. Umieszczono w nim ikonę znaną dziś jako Matka Boża Śnieżna lub Salus Populi Romani Ludu Rzymskiego).


Następne wieki przyniosły dalsze rozbudowę tego kościoła, który dzisiaj jest jedną z czterech papieskich bazylik większych.

kg (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-28 11:22:55
miniaturka

Mikstackie Betlejem

Wigilia bez opłatka, kolęd, szopki- trudno to sobie wyobrazić. Nawiedzamy w okresie Bożego Narodzenia kościoły, podziwiamy szopki. Zapraszamy do mikstackiego Betlejem.
2016-12-28 11:25:00
miniaturka

Bp Balcerek: fenomen Taizé dotyka młodych z całej Europy

„Fenomen Taizé dotyka młodych z całej Europy, a nawet z całego świata. Młodzież pragnąca wartości, szukająca modlitwy lgnie do Taizé” − powiedział bp Balcerek podczas mszy św. do młodych pielgrzymów wyjeżdżających do Rygi.
2016-12-28 12:36:32
miniaturka

Ryga: 39. Europejskie Spotkanie Młodych

Z udziałem ok. 15 tys. osób z całej Europy 28 grudnia rozpoczyna się w Rydze 39. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
2016-12-28 13:45:38
miniaturka

Święto Świętej Rodziny -Jubileusze małżeńskie w mikstackiej parafii

" ... i ślubuję Ci miłość, wierność...że Cię nie opuszczę aż do śmierci" powiedzieli przed 5, 10, ...55 laty, Ci , którzy spotkają się na Eucharystii w mikstackim wieczerniku 30 grudnia.
2016-12-28 14:05:42
miniaturka

Gdzie na Sylwestra, katoliku?

Wielu katolików decyduje się na powitanie Nowego Roku podczas sylwestrowych imprez organizowanych przez wspólnoty i stowarzyszenia katolickie. Stałym elementem takich inicjatyw jest msza św. odprawiana przed rozpoczęciem zabawy lub zaraz po północy.
2016-12-28 15:08:42
miniaturka

Algieria: żywy Kościół na peryferiach

Algierscy chrześcijanie są mikroskopijną mniejszością od czasu, gdy islam w VII wieku opanował północną Afrykę. Jest to wzywanie i równocześnie łaska - uważa nowy arcybiskup Algieru 72-letni Paul Desfarges.