Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-28 11:20
BP KEP/mm

Bp Balcerek: fenomen Taizé dotyka młodych z całej Europy

„Fenomen Taizé dotyka młodych z całej Europy, a nawet z całego świata. Młodzież pragnąca wartości, szukająca modlitwy lgnie do Taizé” − powiedział bp Balcerek podczas mszy św. do młodych pielgrzymów wyjeżdżających do Rygi.

Autor/źródło: Sjoerd Mouissie/flickr.com

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu na Eucharystii zgromadzili się młodzi uczestnicy spotkania w stolicy Łotwy.


W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że po raz pierwszy spotkanie młodych odbywa się w kraju, w którym żyje znacząca liczba chrześcijan prawosławnych. „Łotwa to kraj charakteryzujący się silnymi więziami we wzajemnych relacjach uczniów Chrystusa, katolików, luteran i prawosławnych” − podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.


Zauważył, że na spotkanie w Rydze młodych wspólnie zaprosili przedstawiciele Kościoła katolickiego, luteranie, baptyści oraz prawosławni.


Bp Balcerek życzył młodym, by w czasie kolejnego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, zainicjowanej przez br. Rogera, na nowo odkryli, że Jezus jest miłością. „Bądźcie apostołami Chrystusa we wspólnotach, w których spędzicie ten czas spotkania i modlitwy” − zaapelował kaznodzieja.


Na spotkanie organizowane przez wspólnotę z Taize z archidiecezji poznańskiej wyjechało ok. 170 osób. Wcześniej, w nocy z 25 na 26 grudnia, do Rygi udało się 40 wolontariuszy z archidiecezji poznańskiej.

Europejskie Spotkanie Młodych w Rydze potrwa od 28 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017 r. Europejskie Spotkania Młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé, odbywają się od 1978 r. na przełomie starego i nowego roku, każdorazowo w innym mieście naszego kontynentu. Po raz pierwszy młodych chrześcijan europejskich gościł Paryż.


KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-28 10:44:54
miniaturka
play

Rzecznik KEP: 2016 to rok młodzieży i ważnych wydarzeń

– Dawno nie przeżywaliśmy tak wielu ważnych wydarzeń w jednym roku – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wyraża nadzieję, że przełożą się one na wzajemną życzliwość w nadchodzącym roku.
2016-12-28 11:14:31
miniaturka

List prezydenta RP do uczestników ESM w Rydze

"Wierzę, że inicjatywy takie jak Europejskie Spotkanie Młodych nawiązywane wtedy przyjaźnie oraz doświadczenie ekumenicznej modlitwy łączącej chrześcijan różnych wyznań i narodowości pomagają budować świat bez wojen" - napisał prezydent RP.
2016-12-28 11:22:55
miniaturka

Mikstackie Betlejem

Wigilia bez opłatka, kolęd, szopki- trudno to sobie wyobrazić. Nawiedzamy w okresie Bożego Narodzenia kościoły, podziwiamy szopki. Zapraszamy do mikstackiego Betlejem.
2016-12-28 12:36:32
miniaturka

Ryga: 39. Europejskie Spotkanie Młodych

Z udziałem ok. 15 tys. osób z całej Europy 28 grudnia rozpoczyna się w Rydze 39. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
2016-12-28 13:14:42
miniaturka

Kardynał Stanisław Ryłko archiprezbiterem bazyliki Matki Boskiej Większej

Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko został nowym archiprezbiterem i administratorem papieskiej bazyliki większej Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore).
2016-12-28 13:45:38
miniaturka

Święto Świętej Rodziny -Jubileusze małżeńskie w mikstackiej parafii

" ... i ślubuję Ci miłość, wierność...że Cię nie opuszczę aż do śmierci" powiedzieli przed 5, 10, ...55 laty, Ci , którzy spotkają się na Eucharystii w mikstackim wieczerniku 30 grudnia.