Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-28 11:06
KAI/mm

List prezydenta RP do uczestników ESM w Rydze

"Wierzę, że inicjatywy takie jak Europejskie Spotkanie Młodych nawiązywane wtedy przyjaźnie oraz doświadczenie ekumenicznej modlitwy łączącej chrześcijan różnych wyznań i narodowości pomagają budować świat bez wojen" - napisał prezydent RP.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

 List prezydenta Andrzeja Dudy


Czcigodny Bracie Przeorze!


Czcigodni Bracia- Członkowie Wspólnoty z Taizé!


Wielebni Duchowni!


Drodzy Uczestnicy ryskiego spotkania!


Pragnę serdecznie pozdrowić Czcigodnych Organizatorów oraz Uczestników tegorocznego 39. Europejskiego Spotkania Młodych, a wśród nich moich rodaków przybyłych tu z Polski i innych państw. Z radością przyjąłem wiadomość, że odbędzie się ono we wschodniej części naszego kontynentu, w stolicy Łotwy. Ufam, że ekumeniczne przesłanie braterskiej miłości i pojednania, które od dziesięcioleci niesie w świat Wspólnota z Taizé, wybrzmi tu szczególnie mocno. Współczesna Ryga to miasto, w którym żyją obok siebie przedstawiciele odradzających się wspólnot chrześcijańskich różnych wyznań, a także niechrześcijanie i osoby wciąż poszukujące odpowiedzi na podstawowe pytania o sens i cel ludzkiego życia. I choć obywatele niepodległej Łotwy korzystają z wielkiego dobra, jakim jest wolność religijna, to wielu z nich pamięta czas komunistycznego zniewolenia i szykan, jakich doświadczali wtedy ludzie wierzący.


Także dzisiaj w wielu miejscach na świecie prześladowania dotykają chrześcijan, szczególnie w Syrii, Iraku, we wschodniej Afryce i na Dalekim Wschodzie. Jak wówczas, tak i obecnie wyznawcy Chrystusa głoszą wolność i niezbywalną godność każdej osoby ludzkiej oraz wezwanie do pokoju – opartego na wzajemnym szacunku, na poszanowaniu prawa i odrębności poszczególnych narodów, religii, kultur i ras. Spotyka się to czasem z niezrozumieniem, a nawet z wrogością i aktami przemocy. Jednak historia uczy, że wyrastająca z wiary wytrwałość w poszukiwaniu wspólnego dobra w końcu przynosi owoce.

Tak było również w mojej Ojczyźnie, w Polsce. Nasze ponadtysiącletnie dziedzictwo tradycji i kultury chrześcijańskiej, a także duchowe i moralne wsparcie Papieża Polaka w olbrzymim stopniu przyczyniły się do powstania Solidarności – ogólnonarodowego ruchu społecznego na rzecz wolności i sprawiedliwości, a następnie do zwycięstwa nad komunizmem i odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Uważam, że zapał, wiara i nadzieja młodych chrześcijan to realna siła i niezastąpiony czynnik pozytywnych zmian we wszystkich sferach życia społecznego, także w relacjach między narodami. W przekonaniu tym utwierdziły mnie spotkania i rozmowy z uczestnikami tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To również w waszych rękach drodzy młodzi Przyjaciele, znajduje się przyszłość Europy i całego globu.

Trzydzieści lat temu, podczas swojej wizyty w Taize, św. Jan Paweł II zwrócił się do młodzieży ze słowami: "Nie zadowalajcie się bierną krytyką czy czekaniem na to, że ludzie albo instytucje staną się lepsze. Idźcie do swoich parafii, duszpasterstw, różnych ruchów i wspólnot, nieście im cierpliwie siłę waszej młodości i talenty, które otrzymaliście". Całym sercem przyłączam się do tego wciąż aktualnego wezwania.

Wierzę, że inicjatywy takie jak Europejskie Spotkanie Młodych nawiązywane wtedy przyjaźnie oraz doświadczenie ekumenicznej modlitwy łączącej chrześcijan różnych wyznań i narodowości pomagają budować świat bez wojen, terroryzmu, bezprawia i społecznej niesprawiedliwości. Pozwalają spoglądać w przyszłość z nadzieją. Życzę tej nadziei zarówno Wam, jak i tym, których będziecie spotykać na drogach Waszego życia. Raz jeszcze gorąco wszystkich Was pozdrawiam.

(KAI/Wspołnota z Taizé) / Ryga

--


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Andrzej Duda, Ryga, Taize