Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-28 08:56
Anna Bajon / Radio Waykańskie

Urugwaj: „Boże Narodzenie z Jezusem”

Blisko 30 tys. flag ze Świętą Rodziną wywiesili Urugwajczycy w oknach i na balkonach swoich domów w ramach kampanii „Boże Narodzenie z Jezusem”.

Autor/źródło: Jan Kalnik/Epigraf

Akcja Kościoła katolickiego ma przypominać o religijnym wymiarze świąt, które w laickim Urugwaju obchodzone są od prawie stu lat jako Dzień Rodziny i stały się przede wszystkim wydarzeniem komercyjnym. Tzw. „Balconera” pojawiła się m.in. na fasadzie rezydencji prezydenta Tabaré Vazqueza. Inicjatywę, której towarzyszą także modlitwy i dzieła miłosierdzia, poparł Papież Franciszek.


„Rzeczywistość zmusiła katolików do ukrywania się, jednak Ewangelia jest komunikowaniem Dobrej Nowiny, a kto jej nie głosi, jest katolikiem tylko połowicznie” – napisał w związku z kampanią arcybiskup stołecznego Montevideo. W bożonarodzeniowym przesłaniu kard. Daniel Sturla wyraził też nadzieję, że święta wstrząsną sumieniami Urugwajczyków i połączą wierzących oraz niewierzących w działaniach dla dobra kraju. Jako jedno z największych wyzwań wskazał skrajne ubóstwo dzieci, które jest „tragedią dla teraźniejszości i dla przyszłości”.


mz/ rv, elpais, fides

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-28 08:12:59
miniaturka

Bp Shomali: budowa osiedli żydowskich nie buduje pokoju

Aby naprawdę wspierać pokój, trzeba respektować jego warunki, a obecne decyzje temu przeczą. Tak łaciński patriarcha Jerozolimy i Palestyny bp William Shomali skomentował dążenia władz Izraela do budowy nowych osiedli na okupowanych terenach palestyńskich.
2016-12-28 08:19:01
miniaturka

Modlitwy prawosławnych i katolików za ofiary lotniczej tragedii

Na niedzielnej liturgii w moskiewskiej cerkwi św. Spiridona patriarcha Cyryl modlił się za dusze ofiar katastrofy lotniczej nad Morzem Czarnym, w której zginęły 92 osoby, w większości artyści znanego na świecie chóru Aleksandrowa.
2016-12-28 08:26:41
miniaturka

Ojciec Święty posłał Ukraińcom zapewnienia o pamięci

„Do wszystkich cierpiących Ukraińców skierowane jest papieskie wsparcie” powiedział abp Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski u naszych wschodnich sąsiadów.
2016-12-28 10:03:08
miniaturka

Birma: zjednoczmy się na rzecz pokoju

„To czas, abyśmy się zjednoczyli, wszystkie religie i wszystkie grupy etniczne, tak aby rok 2017 był rokiem pokoju” – zaapelował birmański kardynał Charles Maung Bo.
2016-12-28 10:24:19
miniaturka

Kościół stara się o uwolnienie o. Toma Uzhunnalila

Uprowadzony w marcu przez ISIS salezjanin o. Tom Uzhunnalil zaapelował w filmie opublikowanym w serwisie You Tube o podjęcie działań zmierzających do jego uwolnienia.
2016-12-28 10:44:54
miniaturka
play

Rzecznik KEP: 2016 to rok młodzieży i ważnych wydarzeń

– Dawno nie przeżywaliśmy tak wielu ważnych wydarzeń w jednym roku – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wyraża nadzieję, że przełożą się one na wzajemną życzliwość w nadchodzącym roku.