Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-28 07:53
Anna Bajon / Raddio Watykańskie

Bp Shomali: budowa osiedli żydowskich nie buduje pokoju

Aby naprawdę wspierać pokój, trzeba respektować jego warunki, a obecne decyzje temu przeczą. Tak łaciński patriarcha Jerozolimy i Palestyny bp William Shomali skomentował dążenia władz Izraela do budowy nowych osiedli na okupowanych terenach palestyńskich.

Autor/źródło: ek-s, licencja: CC BY

Ma to się dokonać wbrew przyjętej w Wigilię Bożego Narodzenia rezolucji ONZ, domagającej się wstrzymania żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jutro władze Jerozolimy mają wydać decyzję pozwalającą na budowę ponad 600 nowych domów. „Chcą zwiększyć liczbę ludności żydowskiej, a arabskiej procentowo obniżyć” – mówi bp Shomali.

„Chcą uczynić z Jerozolimy miasto żydowskie, a statystyki i demografia odgrywają w tym ważną rolę. Nie potrzebują nowych domów, bo w ostatnim czasie wiele wybudowano, ale chodzi o przygotowanie miejsca dla nowych migrantów przybywających z zagranicy. Powiedziałbym, że ta decyzja nie buduje pokoju. Bowiem aby budować pokój, trzeba respektować jego warunki. Kwestia nowych osiedli jest kluczowa dla zbliżających się negocjacji – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Shomali. – Mowa jest o Wschodniej Jerozolimie, gdzie wznieśli już oni tysiące domów, więc chodzi tu nie tyle o te sześćset dodatkowych, ale o upór, z jakim chcą budować wbrew rezolucji ONZ. Ma to ogromne znaczenie polityczne. Jesteśmy taką postawą rozczarowani, ponieważ projekt ten nie przyczynia się do budowania pokoju”.

Zdaniem wspólnoty międzynarodowej żydowskie osadnictwo na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu jest nielegalne i stanowi przeszkodę dla pokoju na Bliskim Wschodzie. Izrael z tym się nie zgadza, stąd też od razu odrzucił rezolucję Rady Bezpieczeństwa, określając ją jako haniebną, i zapowiedział, że nie będzie przestrzegał jej warunków. Palestyńczycy żądają utworzenia niepodległego państwa obejmującego Zachodni Brzeg, Strefę Gazy i Jerozolimę Wschodnią – obszary, które Izrael zajął w wojnie w 1967 r. Na terytoriach, z których Palestyńczycy chcą utworzyć swe państwo, mieszka obecnie ok. 600 tys. osadników żydowskich.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-27 18:24:04
miniaturka

Papież na europejskie spotkanie młodych w Rydze: nadzieja w Bogu

Franciszek raz jeszcze zachęca młodzież, by nie dała się okraść z nadziei.
2016-12-27 20:22:33
miniaturka

Franciszkanin z Aleppo: pilnie potrzebujemy pomocy humanitarnej

We wschodniej części Aleppo nie ma już islamskich dżihadystów, sytuacja w mieście pozostaje jednak niebezpieczna m.in. ze względu na rozstawione przez nich pułapki z ładunkami wybuchowymi.
2016-12-28 07:16:30
miniaturka

Ryga: młodzi wspomogą rówieśników z krajów ogarniętych wojną

Uczestnicy rozpoczynającego się jutro na Łotwie Europejskiego Spotkania Młodych wesprą finansowo swych rówieśników cierpiących konsekwencje wojny w Aleppo, Mosulu i na wschodzie Ukrainy.
2016-12-28 08:19:01
miniaturka

Modlitwy prawosławnych i katolików za ofiary lotniczej tragedii

Na niedzielnej liturgii w moskiewskiej cerkwi św. Spiridona patriarcha Cyryl modlił się za dusze ofiar katastrofy lotniczej nad Morzem Czarnym, w której zginęły 92 osoby, w większości artyści znanego na świecie chóru Aleksandrowa.
2016-12-28 08:26:41
miniaturka

Ojciec Święty posłał Ukraińcom zapewnienia o pamięci

„Do wszystkich cierpiących Ukraińców skierowane jest papieskie wsparcie” powiedział abp Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski u naszych wschodnich sąsiadów.
2016-12-28 08:59:03
miniaturka

Urugwaj: „Boże Narodzenie z Jezusem”

Blisko 30 tys. flag ze Świętą Rodziną wywiesili Urugwajczycy w oknach i na balkonach swoich domów w ramach kampanii „Boże Narodzenie z Jezusem”.