Strona główna
opoka.org.pl
2016-10-26 06:43
Waldemar Wesołowski

Parszowice pamiętają!

W Parszowicach koło Ścinawy odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne w 32. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

poczty sztandarowe podczas uroczystości

Już po raz 11. w rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Parszowicach odbyły się uroczystości ku czci kapelana Solidarności. W niedzielę 23 października we Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele Solidarności Zagłębia Miedziowego, parlamentarzystów, władz lokalnych oraz wierni z Parszowic i okolic. Mszy św. przewodniczył ks. Zbigniew Buła, proboszcz z Tymowej, który jako kleryk odbywał służbę wojskowa w Bartoszychach, gdzie kilkanaście lat wcześniej przebywał także ks. Jerzy. Przy ołtarzu stanął także ks. Wiesław Migdał z Lubina, który poznał się z ks. Jerzym właśnie w Bartoszycach podczas odbywania służby wojskowej oraz ks. Alfons Jurkiewicz, dawny proboszcz, który gościł ks. Jerzego w czerwcu 1972 roku w Parszowicach. Uroczystość uświetniło także 12 pocztów sztandarowych.


„Przychodzimy, aby podziękować Bogu za jego świadectwo wiary i wypływającą z tej wiary miłość do bliźniego” – mówił w homilii ks. Zbigniew. Przypominając słowa Jana Pawła II podkreślił, że „święci uczą nas, jak dobrze i sprawiedliwie przejść przez ziemię, by po nas pozostał wzorowy ślad dla innych, uczą nas modlitwy i osobistej przyjaźni z Bogiem”.


Ks. Zbigniew wspomniał też swój pobyt w rodzinnej miejscowości ks. Jerzego - Okopy i wzruszające spotkanie z Marianną Popiełuszko – mamą ks. Jerzego. „To właśnie w rodzinnym domu nauczył się miłości do Boga i szacunku do człowieka. Męstwa był uczony od najmłodszych lat” – mówił kaznodzieja.


Podkreślił też, że czas służby wojskowej w Bartoszycach był poligonem sprawdzającym moc wiary i wierności Bogu. Ks. Jerzy przeszedł przez niego jeszcze bardziej wzmocniony i przekonany o słuszności swojego życiowego wyboru, jakim była służba w Kościele.


W dalszej części homilii ks. Zbigniew przypomniał kilka ważnych myśli z nauczania ks. Jerzego odnoszących się do wolności, godności człowieka. To właśnie za obronę praw ludzi pracy oraz głoszenie miłości do Boga i Ojczyzny zapłacił najwyższą cenę.


Po Mszy św. odbył się koncert pieśni patriotycznych i religijnych w wykonaniu Aleksandry Lisowskiej z towarzyszeniem Wrocław Brass Quintet. Wierni zaś oddali cześć relikwiom ks. Jerzego.


Uroczystość w Parszowicach, gdzie jedną ze swoich pierwszych Mszy św. odprawiał ks. Jerzy, przyciąga każdego roku coraz więcej osób. Od kilku lat przybywają tam piechurzy z lubińskiego klubu Wędrowiec oraz sztafeta biegaczy z klubu Start ze Ścinawy. Swoją obecność zaznaczyła również ścinawska fundacja Przystań, prowadząca min. dom opieki i warsztaty terapii zajęciowej.


Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli też obejrzeć wystawę zdjęć o ks. Jerzym i jego drodze do świętości oraz wystawę prac plastycznych przygotowanych przez dzieci. Na pamiątkę wydarzenia każdy otrzymał kalendarz.


Warto przypomnieć, że ks. Jerzy przyjął święcenia 28 maja 1972 r. w Warszawie. 4 czerwca 1972 roku w kościele w Parszowicach razem ze swoim kolegą Bogdanem Liniewskim odprawili jedną z pierwszych Mszy św. tuż po święceniach. O tym fakcie przypomina pamiątkowa tablica znajdująca się w kościele. Od 6 lat w świątyni znajdują się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przy których gromadzą się wierni i świat ludzi pracy Zagłębia Miedziowego.Ks. Waldemar Wesołowski, foto Jowita Hajduk


 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-10-25 16:53:37
miniaturka

Prywatne spotkanie papieża z prezydentem Wenezueli

Wizyta Nicolasa Maduro Morosa u papieża Franciszka miała charakter prywatny,jednak wzbudziła ogromne zainteresowanie ze względu na bardzo skomplikowaną sytuację w tym południowoamerykańskim kraju.
2016-10-25 17:00:16
miniaturka

Moskwa: maraton w obronie życia nienarodzonych

23 października na moskiewskim Placu Suworowa odbył się miting rozpoczynający „maraton w obronie życia nienarodzonych”. Akcja zainicjowana przez rosyjskie ruchy pro-life zgromadziła wiele tysięcy mieszkańców stolicy Rosji i gości z różnych regionów tego kraju.
2016-10-25 17:11:02
miniaturka

Warszawa: spotkanie księży odpowiedzialnych za ruchy katolickie

Pod przewodnictwem delegata KEP ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich abp. Józefa Kupnego odbyło się w Warszawie spotkanie kapłanów odpowiedzialnych za ruchy katolickie w Polsce.
2016-10-26 10:49:06
miniaturka

Kard. Turkson, Europejskie Forum Mikrofinansów: prymat człowieka

„Społeczna ekonomia rynku, dostęp do kredytu i walka z biedą” to temat wystąpienia kard. Petera Turksona na III Europejskim Forum Mikrofinasów w Rzymie.
2016-10-26 11:03:45
miniaturka

Trwa Tydzień Misyjny

W Kościele trwa Tydzień Misyjny. W Polsce przebiega on pod hasłem „Ochrzczony to znaczy posłany”. Tradycyjnie już materiały na ten czas przygotowały Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.
2016-10-26 11:53:17
miniaturka

Bp Jaeger: uchodźcom z Calais trzeba pomóc zbudować godne życie

Demontaż obozu w Calais jest konieczny. Ordynariusz obejmującej to francuskie miasto diecezji Ars bp Jean-Paul Jaeger przypomina, że warunki w Calais urągały ludzkiej godności.