Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-26 13:14
KAI/mm

Papież na Anioł Pański: świat nienawidzi chrześcijan tak jak Jezusa

„Świat nienawidzi chrześcijan z tego samego powodu z jakiego nienawidził Jezusa, ponieważ On przyniósł światło Boga, a świat woli ciemność, aby ukryć swoje złe uczynki” - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym „Anioł Pański”.

Autor/źródło: Diana Golec

Wskazał, że „istnieje sprzeczność między mentalnością Ewangelii a mentalnością światową”. Naśladowanie Jezusa oznacza bowiem „podążanie za Jego światłem, które zajaśniało w noc Bożego Narodzenia, i porzucenie ciemności świata”.

Przypomniał pierwszego męczennika, św. Szczepana, który „został ukamienowany, ponieważ wyznał swoją wiarę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego”. - Wybierając prawdę stał się jednocześnie ofiarą tajemnicy nieprawości obecnej w świecie. Ale w Chrystusie zwyciężył! - zapewnił Franciszek.

Dodał, że także „dziś Kościół, aby dać świadectwo światłości i prawdzie, doświadcza w różnych miejscach okrutnych prześladowań, aż do ostatecznej próby męczeństwa”. - Iluż naszych braci i sióstr w wierze doznaje nękania, przemocy i nienawiści z powodu Jezusa! - mówił Ojciec Święty.

- Dziś chcemy o nich myśleć i być blisko nich poprzez naszą miłość, modlitwę, a także nasz płacz. Pomimo trudnych doświadczeń i niebezpieczeństw, świadczą oni odważnie o swojej przynależności do Chrystusa i żyją Ewangelią, angażując się na rzecz maluczkich, najbardziej zaniedbanych, czyniąc dobro wszystkim bez różnicy; świadczą o miłości w prawdzie - stwierdził papież.

Wezwał zgromadzonych do odnowienia radosnej i odważnej woli „wiernego naśladowania go, jako jedynego przewodnika, żyjąc wytrwale według mentalności ewangelicznej i odrzucając mentalność władców tego świata”. 
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” Franciszek podziękował za świąteczne życzenia, jakie otrzymał z całego świata. - Jako, że niemożliwe jest, abym odpowiedział na nie każdemu, wyrażam dzisiaj moje serdeczne podziękowania, szczególnie za dar modlitwy. Dziękuję z całego serca. Niech Pan was wynagrodzi swoją szczodrością - powiedział papież. 

Złożył też kondolencje rodzinom ofiar katastrofy samolotu, którym lecieli artyści z chóru armii rosyjskiej. Przypomniał, że chór wystąpił w Watykanie w 2004 r. z okazji 26. rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II.

st, pb (KAI) / Watykan

--

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-26 12:21:18
miniaturka

Wspomnienie św. Szczepana

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, Kościół katolicki wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika.
2016-12-26 12:27:16
miniaturka

„Być dobrym jak chleb…” – rozpoczął się Rok św. Brata Alberta

Pielgrzymki do krakowskiego sanktuarium Ecce Homo, msze i wydarzenia kulturalne oraz szereg inicjatyw propagujących pomoc najuboższym – tak wyglądać będzie rok 2017, który ogłoszony został, przez Sejm i Episkopat, Rokiem Brata Alberta.
2016-12-26 13:00:46
miniaturka

Rektor KUL: prawda i miłość – filarami dialogu

Autentyczny dialog musi się bowiem opierać na dwóch nierozłącznych czynnikach – na prawdzie i na miłości – pisze w bożonarodzeniowym liście rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński.
2016-12-26 13:42:57
miniaturka

Abp Mokrzycki do odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie: nawróćcie się!

Podczas pasterki w bazylice metropolitalnej we Lwowie abp Mieczysław Mokrzycki nawoływał odpowiedzialnych za wojnę na wschodzie Ukrainy, aby nawrócili się do Chrystusa i dali ludziom możliwość życia w pokoju i bezpieczeństwie.
2016-12-26 13:55:48
miniaturka

Franciszek wyraził współczucie rodzinom ofiar katastrofy rosyjskiego samolotu

Rosyjski samolot wojskowy wczoraj około 3.30 spadł do Morza Czarnego po starcie z lotniska Soczi-Adler. Na pokładzie znajdowali się głównie członkowie słynnego rosyjskiego Chóru Aleksandrowa.
2016-12-26 17:17:57
miniaturka

Betlejem: tłumy świętujących Boże Narodzenie

"W tym czasie niedługo po zakończeniu Jubileuszu Miłosierdzia możemy odczytywać Boże Narodzenie jako bramę, którą Bóg trzyma otwartą, aby wychodzić do człowieka” – powiedział administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.