Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-25 18:02
jz / RV

Polscy biskupi na pasterkach: wezwanie do pojednania i pokoju

O konieczności narodowego pojednania oraz potrzebie pokoju, którego świat tak bardzo potrzebuje, mówili polscy biskupi w czasie pasterek sprawowanych w całym kraju. Wiele miejsca poświęcili aktualnej sytuacji w Ojczyźnie, wobec eskalacji konfliktów wewnętrznych.

Podczas Mszy sprawowanej w katedrze na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz wskazał, że święta Bożego Narodzenia powinny prowadzić do uspokojenia umysłów i emocji. „Drogą do społecznego pokoju i harmonijnej współpracy jest dialog, w którym każdy może wyartykułować swoje potrzeby, wsłuchując się w racje drugiej strony” – mówił ustępujący metropolita krakowski.

Z kolei kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył pasterce w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie podkreślił, że w noc wigilijną nie wolno nam zapomnieć o tych wszystkich, którzy pokoju nie mają, jak choćby na Bliskim Wschodzie czy na Ukrainie. „Obowiązuje nas modlitwa w intencji tych wszystkich, którzy nie mają pokoju oraz troska i modlitwa o to, żeby wszyscy odpowiedzialni za pokój w świecie, ten pokój budowali, z pomocą Bożej łaski i Bożej mocy” – powiedział metropolita warszawski.

„Polska, nasza Ojczyzna, ma prawo do naszej szczególnej miłości” – mówił natomiast abp Marek Jędraszewski. Zwracając się do zgromadzonych w łódzkiej katedrze hierarcha wyjaśnił, że chodzi o miłość pozbawioną egoizmu i partykularnych, ciasnych interesów; miłość gotową do przebaczenia i pojednania, której pierwszym imieniem jest pokój.

R. Łączny, KAI / rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Boże Narodzenie, Pasterka