Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-25 12:18
jz / KAI

Abp Gądecki: odpowiedzią na Boże Narodzenie jest zdumienie i radość

Odpowiedzią człowieka na Boże Narodzenie może być tylko zdumienie i radość – mówił podczas Pasterki abp Stanisław Gądecki. Mszę św. z katedry poznańskiej w uroczystość Narodzenia Pańskiego transmitował m.in. I program Polskie Radia.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał w homilii, że owocne przeżywanie Bożego Narodzenia powinno polegać na potrójnym zdumieniu. „Pierwsze zdumienie powoduje nasz bliźni, w którym trzeba rozpoznać brata, ponieważ od chwili Narodzenia Jezusa każde oblicze bliźniego nosi w sobie podobiznę Syna Bożego” – zauważył abp Gądecki. Podkreślił, że zwłaszcza chodzi tu o oblicze ubogiego, „bo Bóg przyszedł na świat jako ubogi i najpierw ubogim pozwolił przyjść do siebie”.  

„Drugie zdumienie wywołuje historia, jeśli patrzymy na nią z wiarą. Często jesteśmy przekonani, że rozumiemy ją do końca, tymczasem grozi nam odczytanie jej na opak. Zwłaszcza gdy wydaje się nam, że jest ona zdeterminowana przez ekonomię rynku, regulowaną przez finanse i interesy, przez aktualne potęgi” – mówił metropolita poznański.

„Bóg lubi «mieszać karty», lubi strącać władców z tronu, a wywyższać pokornych, głodnych nasycać dobrami, a bogatych z niczym odprawiać” – zauważył abp Gądecki.

„Trzecim miejscem zdumienia jest Kościół, postrzegany z wiarą, czyli nie widziany jedynie jako instytucja religijna, ale odczuwany jako Matka, która – mimo zmarszczek – objawia rysy Oblubienicy, ukochanej i oczyszczonej przez Chrystusa” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Gądecki nawiązał w homilii do czytań liturgicznych, mówiących o narodzinach króla Ezechiasza i o narodzinach Jezusa.

„Ezechiasz, ten ziemski i sprawiedliwy król stał się dla Nowego Testamentu pierwowzorem Jezusa, króla niebieskiego, którego panowanie będzie «w pokoju bez granic na tronie Dawida i nad Jego królestwem». Dopiero w Jezusie pokój i sprawiedliwość rzeczywiście mogły przekroczyć przestrzeń i czas” – mówił abp Gądecki.

„Tajemnica nocy betlejemskiej trwa dalej bez przerwy i zatrzymuje się na progu każdego ludzkiego serca” – zauważył metropolita poznański. Nawiązując do narodzin duchowych każdego człowieka abp Gądecki mówił o konieczności „zdumienia serca”, ponieważ „Bóg może być tak blisko nas, że myśli o nas, że działa w naszej historii”.  

„Każdy, kto zdaje sobie sprawę z tego, że Bóg myśli o nas, że działa w naszej historii, ten odzyskuje pokój serca” – przekonywał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Przeżywać owocnie Boże Narodzenie to zmieniać nasze obyczaje” – mówił abp Gądecki.

ms / Poznań


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Stanisław Gądecki, Boże Narodzenie