Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-24 10:59
eb

Wigilijny pusty talerz wyrazem wiary w świętych obcowanie

Prawie 800 wiernych uczestniczyło w wigilijnej Mszy za zmarłych parafian w kościele Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.

Prawie 800 wiernych uczestniczyło w wigilijnej Mszy Świętej, sprawowanej w kościele Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze, w intencji zmarłych parafian, którzy już nie zasiądą do wigilijnego stołu.

„W znaczeniu religijnym pusty talerz przypomina nam o naszych bliskich zmarłych, z którymi tysiące razy zasiadaliśmy do stołu, nie tylko wigilijnego” – mówił podczas kazania proboszcz parafii ks. Eugeniusz Burzyk. Przypomniał, że puste miejsce przy wigilijnym stole wskazuje przede wszystkim na Jezusa, którego powinniśmy zapraszać do każdego posiłku. Zdaniem proboszcza, wigilijny pusty talerz jest wyrazem wiary w świętych obcowanie, czyli duchową łączność między wiernymi żyjącymi na ziemi, zbawionymi w niebie i przebywającymi w czyśćcu. Żyjący mogą wstawiać się u Boga za cierpiących w czyśćcu, a zbawieni za żyjących na ziemi i tych w czyśćcu.

Na zakończenie Mszy Świętej, której przewodniczył proboszcz w koncelebrze pięciu kapłanów pracujących w parafii, w asyście diakona i kleryka, proboszcz zaprosił wiernych na uroczystą Pasterkę. Przypomniał, że nazwa ta pochodzi od pasterzy, którzy pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Jezusowi: „Bądźmy i my pierwszymi, którzy dzisiaj o północy przyjmą w naszej parafii Jezusa i zaniosą Go do swoich domów”.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2016-12-23 14:49:27
miniaturka

Wigilia dla potrzebujących w Legnicy

Już po raz 23 w Międzyparafialna Stołówka Charytatywna im. Św. Jadwigi prowadzona przez parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy zorganizowała Wigilię dla bezdomnych i potrzebujących.
2016-12-23 14:52:00
miniaturka
play

Świąteczne życzenia zwierzchnika polskich luteran

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec przekazał wiernym życzenia. Zachęca w nich do głębokiego zatopienia się w modlitwie i lekturze Biblii.
2016-12-23 16:07:35
miniaturka

Beskidy: Dzień Szczodry u górali

Tradycja mieszkańców Beskidu Cieszyńskiego każe w dzień przed wigilią Bożego Narodzenia zapraszać do domów chorych i biednych. Dzień Szczodry rozpoczyna u górali okres świątecznej hojności.
2016-12-25 08:31:50
miniaturka

„Właśnie się taki narodził, co wszystkim dogodzi!”

Ponad 1500 wiernych uczestniczyło o północy w Pasterce w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.
2016-12-26 07:26:09
miniaturka

Moskwa: uroczyste pasterki

W katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP odprawiona została w wigilię wieczorem Msza Pasterska po polsku, natomiast tuż przed północą pasterce dla wiernych z Moskwy i jej okolic przewodniczył miejscowy ordynariusz abp Paolo Pezzi.
2016-12-26 07:35:54
miniaturka

Asia Bibi: przebaczam wszystkim, którzy wyrządzili mi zło

Krótka modlitwa, odczytanie fragmentu Ewangelii, wspólne zjedzenie ciasta i wymiana życzeń – tak wyglądało świąteczne spotkanie Asii Bibi z mężem i dwiema córkami, które miało miejsce 19 grudnia w pakistańskim więzieniu dla kobiet w Multanie.