Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-22 09:37
RV/mm

Boże Narodzenie pośród konfliktów w Ziemi Świętej

– Boże Narodzenie to czas najmniejszych, o których mówi Ewangelia. W Ziemi Świętej jest ich wielu. To ludzie, którzy pomimo konfliktów i nędzy żyją godnie – powiedział abp Pierbattista Pizzaballa OFM.

Jerozolima
Autor/źródło: pixabay.com

Od kilku miesięcy stoi on na czele łacińskiego patriarchatu Jerozolimy i w tym charakterze będzie przewodniczył bożonarodzeniowym uroczystościom w Betlejem.

Już teraz abp Pizzaballa wskazuje, że Boże Narodzenie uczy nas odpowiadania na łaskę. Aniołowie głoszą bowiem dobrą nowinę, ale pasterze muszą wyjść na poszukiwanie Syna Bożego. Zdaniem franciszkanina jest to bardzo aktualne w obecnej sytuacji Ziemi Świętej, gdzie trzeba wciąż na nowo podejmować starania o wyjście z przeciągającego się kryzysu.

„Oczywiście, jeśli my chrześcijanie w Izraelu i Palestynie pomyślimy o tym, co dzieje się z naszymi braćmi w Syrii, Egipcie czy Iraku, to nie mamy się na co skarżyć, bo u nas nie dochodzi do takich tragedii – mówi abp Pizzaballa. – Ale również i tutaj są problemy, przede wszystkim fakt, że Izraelczycy i Palestyńczycy nie chcą ze sobą rozmawiać. Trzeba być realistą. Pokój nie przyjdzie z dnia na dzień. Pokój trzeba budować, a to wymaga czasu. Ale trzeba rozpocząć, trzeba przynajmniej ze sobą rozmawiać, a tego nie ma, brak jakiegokolwiek kanału komunikacji, co może doprowadzić jedynie do pogorszenia relacji obu stron”.

Administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy przypomina ponadto, że sytuacja na całym Bliskim Wschodzie jest krytyczna. Składa się na to wiele czynników: złożone konflikty interesów, wewnątrzislamska wojna między sunnitami i szyitami, a także narastanie muzułmańskiego fundamentalizmu, który znajduje wyraz w różnych ugrupowaniach. Pod względem politycznym, gospodarczym i religijnym sytuacja jest bardzo niebezpieczna, co prowadzi do wielkiego zamieszania i frustracji, zwłaszcza wśród młodych – ostrzega abp Pizzaballa.

kb/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-21 18:45:10
miniaturka

Pakistan: bożonarodzeniowy pociąg pojednania

W Pakistanie, gdzie przemoc wobec chrześcijan wciąż pozostaje bardzo poważnym problemem, tuż przed świętami uruchomiony zostanie specjalny pociąg promujący tolerancję religijną.
2016-12-21 22:53:42
miniaturka

Jedyne takie spotkanie opłatkowe w Polsce

„Zarówno kapłan, jak i górnik współpracują z Bogiem, zmieniając rzeczywistość i ujarzmiając świat” – powiedział do górników kopalni „Brzeszcze” ks. Eugeniusz Burzyk.
2016-12-22 08:57:15
miniaturka

Przedświąteczne spotkanie z Samorządowcami

Tradycyjnie już Biskup legnicki spotyka się z Samorządowcami tuż przed świętami Narodzenia Pańskiego.
2016-12-22 09:52:57
miniaturka

Kardynał Nycz na spotkaniu opłatkowym w Senacie

- Nawet w wigilijny wieczór nie da się wziąć w nawias spraw wokół nas - powiedział kard. Nycz. Życzył także senatorom, aby "zdobyli się na ciszę, która pozwoli usłyszeć głos Boga".
2016-12-22 10:10:29
miniaturka

Bp Mazur spotkał się z przygotowującymi się do wyjazdu na misje

Z okazji zbliżających się świąt Narodzenia Pańskiego przewodniczący Komisji KEP ds. Misji spotkał się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie z osobami przygotowującymi się do wyjazdu na misje.
2016-12-22 11:09:23
miniaturka
play

Kolęda syryjskich i polskich rodzin

Kolędę „Jezus Malusieńki” w tym roku będziemy mogli zaśpiewać z tekstem poświęconym trudnemu losowi syryjskich rodzin. Jej słowa wybrzmią w parafiach - szczególnie w tych, które wspierają Syryjczyków poprzez program Caritas „Rodzina Rodzinie".