Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-21 18:09
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Watykan w ONZ: przyczyną współczesnego niewolnictwa konflikty

Abp Auza na debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ przypomniał o równości wszystkich ludzi oraz omówił przejawy i przyczyny przedmiotowego traktowania człowieka w dzisiejszym świecie.

Autor/źródło: Pixabay.com

„Ludzie dobrej woli, niezależnie od tego, jakie byłyby ich przekonania religijne, nie mogą pozwolić, by kobiety, dzieci i mężczyzn traktowano jak zwykłe przedmioty. Nie można ich oszukiwać, gwałcić czy sprzedawać” – mówił 20 grudnia przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku na otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa poświęconej handlowi ludźmi w sytuacjach konfliktów.

Abp Bernardito Auza podkreślił, że taki handel jest czymś haniebnym. Przypomniał niedawne słowa Papieża Franciszka, że wszyscy ludzie są równi, należy więc im przyznać taką samą wolność i godność. Kierując się tą przesłanką Ojciec Święty wyraził przekonanie, że współczesne niewolnictwo w formie handlu żywym towarem, przymusowej pracy, prostytucji czy sprzedaży organów do przeszczepów jest zbrodnią przeciw ludzkości. Wśród przyczyn takiego niewolnictwa watykański dyplomata wymienił ubóstwo, niedostateczny rozwój, wykluczenie, bezrobocie. Podkreślił jednak, że głównym czynnikiem są tu wojny. Powodują one miliony uchodźców, którzy łatwo padają ofiarą handlu ludźmi. Dlatego Stolica Apostolska wzywa oenzetowską Radę Bezpieczeństwa do walki z tym zjawiskiem przede wszystkim przez zapobieganie konfliktom zbrojnym i ich wygaszanie.


ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-21 16:35:47
miniaturka

Rysunki syryjskich dzieci - akcja stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Malowane przez syryjskie dzieci rysunki nabyć można dzięki akcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dochód z akcji przeznaczony będzie na odbudowę zniszczonej podczas wojny szkoły w Maluli.
2016-12-21 17:17:58
miniaturka

Papież na audiencji ogólnej o nadziei, która weszła w świat

O nadziei, która weszła w świat wraz z wcieleniem Syna Bożego, mówił Ojciec Święty w katechezie na audiencji ogólnej. Było to kolejne z papieskich rozważań o nadziei, nawiązujących do słów proroka Izajasza.
2016-12-21 17:44:24
miniaturka

Bangladesz: policja odpowiada na prośbę o ochronę kościołów

Minister spraw wewnętrznych Bangladeszu obiecał zapewnienie ochrony chrześcijanom w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok.
2016-12-21 18:45:10
miniaturka

Pakistan: bożonarodzeniowy pociąg pojednania

W Pakistanie, gdzie przemoc wobec chrześcijan wciąż pozostaje bardzo poważnym problemem, tuż przed świętami uruchomiony zostanie specjalny pociąg promujący tolerancję religijną.
2016-12-21 22:53:42
miniaturka

Jedyne takie spotkanie opłatkowe w Polsce

„Zarówno kapłan, jak i górnik współpracują z Bogiem, zmieniając rzeczywistość i ujarzmiając świat” – powiedział do górników kopalni „Brzeszcze” ks. Eugeniusz Burzyk.
2016-12-22 08:57:15
miniaturka

Przedświąteczne spotkanie z Samorządowcami

Tradycyjnie już Biskup legnicki spotyka się z Samorządowcami tuż przed świętami Narodzenia Pańskiego.