Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-19 14:41
RA

Wernisaż wystawy poplenerowej „Licheń na sztalugach”

Wernisażem prac w konińskiej galerii sztuki „Wieża ciśnień” zakończono i podsumowano tegoroczny plener malarski „Licheń na sztalugach”, który latem odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Artystyczne spotkania w Licheniu mają kilkuletnią tradycję. Ich podstawowym założeniem jest odkrywanie artystycznych wartości miejsca i przelanie ich na płótna za pomocą farb, pędzli i wyobraźni artystów. Tegoroczne licheńskie spotkania ze sztuką nosiło nazwę „Pejzaż rudymentarny vs. genius loci” i miało na celu pokazanie złożoności Sanktuarium na wielu płaszczyznach, zwłaszcza w konfrontacji z człowiekiem.  

„Tym razem postanowiliśmy przedstawić Licheń, jako miejsce będące centralnym punktem mapy duchowej naszego regionu. Podczas pleneru, który odbył się w dniach 28 sierpnia - 6 września, twórcy mogli zapoznać się z dwoma monastycznymi klasztorami – sióstr Anuncjatek w Grąblinie oraz Eremu Pięciu Braci Męczenników w Bieniszewie” – wyjaśnił Robert Brzęcki, kurator pleneru, na co dzień pracujący w Centrum Kultury i Sztuki  w Koninie.

Do udziału w plenerze zaproszeni zostali artyści, którzy mają w sobie ciekawość miejsca, a w dorobku artystycznym wiele prac odwołujących się do tematyki religijnej. Byli wśród nich: Karolina Aszyk, Tomasz Czyżewski, Adam Molenda, Krzysztofa Polkowski, Mirosława Rochecka, Kazimierz Rochecki, Jarosław Skutnik, Renata Skrzypczak, Dorota Femerling-Tołłoczko, Zbigniew Treppa oraz Elżbieta Wasyłyk.

Obecny na wernisażu ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy licheńskich marianów,  zwrócił uwagę na różnorodność formy i wyrazu artystycznego twórców:

„Jest to sztuka, więc jej zadaniem jest poruszać, zadawać pytania bez udzielania odpowiedzi, gdyż sam odbiorca musi jej poszukać”.

Zdaniem marianina licheńskie Sanktuarium inspiruje twórców na różne sposoby. Głównym wyrazem artystycznym w trakcie tegorocznych warsztatów było malarstwo. Ponadto artyści posiłkowali się fotografią, formami przestrzennymi oraz grafiką komputerową.

Wystawę poplenerową, której wernisaż odbył się w miniony piątek, 16 grudnia 2016 roku, w konińskiej „Wieży Ciśnień”, można oglądać codziennie do 13 stycznia 2017 roku.


Podziel się tym materiałem z innymi: