Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-19 13:20
KAI/mm

Kard. Schönborn: islamscy migranci muszą zaakceptować wolność religijną

Zbrojne konflikty, toczące się obecnie na Bliskim Wschodzie, można będzie rozwiązać tylko wówczas, gdy dojdzie do przemian w samym islamie - uważa kard. Christoph Schönborn .

Autor/źródło: Wikipedia

“Grupy religijne w islamie muszą się nauczyć wzajemnej tolerancji, a islamscy migranci muszą bez zastrzeżeń zaakceptować wolność religijną" - powiedział arcybiskup Wiednia w wywiadzie dla niedzielnego wydania austriackiego dziennika „Kurier”.

Odnosząc się do zastrzeżeń wobec muzułmanów kardynał podkreślił, że „być przeciwko czemuś nie jest jeszcze rozwiązaniem”. – Jeśli jesteśmy przekonani, że wartości chrześcijańskie są ważne dla życia, wówczas to przekonanie będziemy przybliżali tym, którzy do nas przybywają. I nie jest przypadkiem, że wielu muzułmanów chce u nas przejść na chrześcijaństwo - stwierdził kard. Schönborn.


Obecną sytuację w islamie przewodniczący episkopatu Austrii porównał z czasem wojny trzydziestoletniej sprzed 500 lat. Przypomnijmy: wojna w latach 1618-1648 była jednym z najbardziej krwawych konfliktów na terenach Świętego Cesarstwa Rzymskiego narodu niemieckiego. Pociągnęła za sobą miliony zabitych. Była to wojna religijna między protestantami i katolikami, w której chodziło też o hegemonię.


"Skutkiem tamtej wojny, po mozolnym, a zarazem oczyszczającym procesie, było oświecenie i tolerancja między protestantami i katolikami, co - miejmy nadzieję – dokona się również w islamie" powiedział kard. Schönborn. - Dlaczego także w islamie nie miałyby dojść do głosu "siły regenerujące", które przyniosłyby prawdziwą odnowę duchową i wyraźne "nie" dla stosowania przemocy? - pytał austriacki purpurat dodając, że ma taką nadzieję.


Jednocześnie jednak przestrzegł przed przedwczesnym optymizmem, gdyż - jak podkreślił – “wojna między szyitami i sunnitami wraz z jej obecnym natężeniem, to tylko początek”. Zdaniem kardynała sytuację utrudnia fakt, że konflikt stał się konfliktem globalnym, w czym eksperci widzą „najgłębszy kryzys”, jaki przeżywa islam w swojej historii.

ts (KAI) / Wiedeń

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-19 10:20:07
miniaturka

10 lat Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej

„Dziękujemy dziś Panu Bogu, że daje nam poznanie słowa Bożego. Bez tego człowiek nie ma światła, które by go prowadziło choćby o krok” − powiedział abp Stanisław Gądecki do członków i sympatyków Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.
2016-12-19 10:52:12
miniaturka

Ks. Jerzy Stranz laureatem Nagrody im. Ks. Romana Indrzejczyka

Tegorocznym laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów został kapłan diecezji poznańskiej ks. Jerzy Stranz.
2016-12-19 11:46:15
miniaturka

Świętokrzyskie karpie odjechały do Watykanu

Świętokrzyskie karpie, szczupaki, jesiotry, śledzie oraz dorsze odjechały „karpiowozem” do Watykanu. Trafią one na świąteczne stoły: papieża Franciszka, noclegowni dla osób bezdomnych i innych instytucji watykańskich.
2016-12-19 12:19:47
miniaturka

Abp Gądecki: Ojczyzna potrzebuje pokoju [wywiad]

- Podstawowym doczesnym zadaniem Kościoła jest budowanie pokoju - mówi na temat aktualnej sytuacji w Polsce abp Stanisław Gądecki. - Każda ze stron sporu powinna cofnąć się o krok i rozmawiać - dodaje.
2016-12-19 13:39:04
miniaturka

Praga: prezydent Zeman zaprosił Franciszka do Czech

Prezydent Republiki Czeskiej, Miloš Zeman zaprosił Ojca Świętego do odwiedzenia swej ojczyzny. Uczynił to składając Franciszkowi gratulacje z okazji 80 urodzin.
2016-12-19 14:42:23
miniaturka

Wernisaż wystawy poplenerowej „Licheń na sztalugach”

Wernisażem prac w konińskiej galerii sztuki „Wieża ciśnień” zakończono i podsumowano tegoroczny plener malarski „Licheń na sztalugach”, który latem odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.