Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-19 12:15
KAI/mm

Świętokrzyskie karpie odjechały do Watykanu

Świętokrzyskie karpie, szczupaki, jesiotry, śledzie oraz dorsze odjechały „karpiowozem” do Watykanu. Trafią one na świąteczne stoły: papieża Franciszka, noclegowni dla osób bezdomnych i innych instytucji watykańskich.

Autor/źródło: pixabay.com

Organizatorem akcji już czwarty rok z rzędu jest ogólnopolskie Towarzystwo Przyjaciół Ryb „Pan Karp”. Specjalnie przygotowanym samochodem o nazwie „Karpiowóz” wyposażonym w odpowiedni sprzęt do transportu ryb, przewożone jest ok. 300 kilogramów karpi, szczupaków, jesiotrów oraz będących darem rybaków bałtyckich - dorszy i śledzi. Razem z rybami pojechali kucharze, którzy będą je przyrządzać na miejscu. Przyjazd transportu do Rzymu spodziewany jest jutro.

Na stole Ojca Świętego Franciszka oraz wielu instytucji i urzędów watykańskich znajdą się dania z ryb pod różną postacią, m.in. karpie: smażone, wędzone, w galarecie, itp.

Wacław Szczoczarz, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ryb „Pan Karp” i zarazem właściciel Gospodarstwa Rybackiego „Rytwiany” poinformował KAI, że dary polskich rybaków wysłane do Watykanu będą rozdysponowane, decyzją papieża Franciszka, przez przedstawicieli instytucji Jałmużnika Papieskiego, także wśród osób bezdomnych, którzy otoczeni są opieką w watykańskiej noclegowni pod nazwą „Dar Miłosierdzia”.

- Wielu spośród bezdomnych korzystających z noclegowni, to osoby pochodzące z Europy Środkowo-Wschodniej, stąd rybna kolacja wigilijna będzie dla nich czymś szczególnie wyjątkowym. Nasza akcja, która organizowana jest od czterech lat cieszy się dużym uznaniem wśród odbiorców naszych ryb, ale też i wśród uczestniczących w niej rybaków – poinformował wiceprezes prezes Wacław Szczoczarz.

Według szacunkowych analiz, w Polsce wyhodowano w 2016 roku ok. 19 tys. ton karpi handlowych. Polskie karpie hodowane są w warunkach naturalnych, karmione naturalną karmą. Dorastają przez minimum trzy lata zanim trafi na stół. Dlatego, zdaniem hodowców, zachowują swój niepowtarzalny smak.

- W bieżącym roku 48 gospodarstw rybackich, w tym moje gospodarstwo w Rytwianach, uzyskało certyfikat Kodeksu Dobrej Praktyki Rybackiej, gwarantujący dobrostan ryb podczas całego procesu hodowlanego i ich najwyższą jakość. Kodeks ten został wpisany na ministerialną listę kodeksów – poinformował hodowca karpia Wacław Szczoczarz.
apis / Warszawa


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-19 10:10:55
miniaturka

Abp Gądecki: pokój jest naszą pierwszą powinnością

W IV Niedzielę Adwentu abp Stanisław Gądecki odebrał przekazane przez harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. – Chrześcijanin, czyli odnowiony człowiek jest człowiekiem pokoju – powiedział w homilii wygłoszonej w poznańskiej Farze.
2016-12-19 10:20:07
miniaturka

10 lat Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej

„Dziękujemy dziś Panu Bogu, że daje nam poznanie słowa Bożego. Bez tego człowiek nie ma światła, które by go prowadziło choćby o krok” − powiedział abp Stanisław Gądecki do członków i sympatyków Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.
2016-12-19 10:52:12
miniaturka

Ks. Jerzy Stranz laureatem Nagrody im. Ks. Romana Indrzejczyka

Tegorocznym laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów został kapłan diecezji poznańskiej ks. Jerzy Stranz.
2016-12-19 11:58:59
miniaturka

Kard. Schönborn: islamscy migranci muszą zaakceptować wolność religijną

Zbrojne konflikty, toczące się obecnie na Bliskim Wschodzie, można będzie rozwiązać tylko wówczas, gdy dojdzie do przemian w samym islamie - uważa kard. Christoph Schönborn .
2016-12-19 12:19:47
miniaturka

Abp Gądecki: Ojczyzna potrzebuje pokoju [wywiad]

- Podstawowym doczesnym zadaniem Kościoła jest budowanie pokoju - mówi na temat aktualnej sytuacji w Polsce abp Stanisław Gądecki. - Każda ze stron sporu powinna cofnąć się o krok i rozmawiać - dodaje.
2016-12-19 13:39:04
miniaturka

Praga: prezydent Zeman zaprosił Franciszka do Czech

Prezydent Republiki Czeskiej, Miloš Zeman zaprosił Ojca Świętego do odwiedzenia swej ojczyzny. Uczynił to składając Franciszkowi gratulacje z okazji 80 urodzin.