Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-19 10:04
BP KEP/mm

Abp Gądecki: pokój jest naszą pierwszą powinnością

W IV Niedzielę Adwentu abp Stanisław Gądecki odebrał przekazane przez harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. – Chrześcijanin, czyli odnowiony człowiek jest człowiekiem pokoju – powiedział w homilii wygłoszonej w poznańskiej Farze.

Autor/źródło: pixabay.com

Wydarzenie zwane „Betlejemskim Światłem Pokoju” po raz pierwszy zorganizowano w austriackim Linz w 1986 roku jako jedno z bożonarodzeniowych dzieł charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych dzieci oraz osób potrzebujących. „Każdego roku – wybrani spośród grona działających charytatywnie austriackich dzieci – udają się do Betlejem i tam otrzymują światło z tej groty, w której „Wielka światłość zstąpiła na ziemię”. Otrzymują światło będące symbolem samego Chrystusa. […] Z Ziemi Świętej „Betlejemskie Światło” jest przewożone samolotem do Wiednia a następnie transportowane – dzięki harcerzom – do innych krajów” – wyjaśniał w homilii abp Gądecki. Tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło: „Odważnie twórzmy pokój”.


W liturgii podczas której harcerze przekazali Metropolicie Poznańskiemu „Betlejemskie Światło Pokoju” uczestniczyli harcerze i harcerki Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego oraz delegacje hufców m.in. z Poznania, Kalisza, Konina, Szamotuł i z Czerwonaka.

z

Abp Gądecki, nawiązując do tegorocznego hasła towarzyszącego przekazaniu ognia z groty w Betlejem podkreślił, że ten, kto rozpoznaje w Dzieciątku Zbawiciela i przyjmuje Go, ten jest człowiekiem pokoju. „W tym Dzieciątku, cichym i bezbronnym, kwilącym w pustej stajni, Bóg zwyciężył grzech i posiał ziarno nowej ludzkości. Kto jest człowiekiem przyjmującym Zbawiciela, ten jest jednocześnie człowiekiem pokoju” − zaznaczył abp Gądecki.


Przewodniczący KEP przypomniał, że Chrystusowy pokój otrzymujemy jako dar w sakramencie pokuty i pojednania, a „bez sakramentu pojednania nie ma w nas prawdziwego pokoju, są jedynie jego pozory”.


Metropolita poznański zauważył, że chrześcijanin, czyli odnowiony człowiek, jest człowiekiem pokoju i apostołem pokoju, który rozumie jego bezcenną wartość.


Abp Gądecki zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzania pokoju zwłaszcza we współczesnym świecie, który sam nie może dać pokoju. Podkreślił, że zadanie to dotyczy wszystkich ludzi. „Praca na rzecz pokoju nie jest wyłącznie zadaniem rządów, polityków i dyplomatów. To jest także zadanie każdego z nas. Społeczeństwa i narody potrzebują ludzi pokoju, prawdziwych siewców zgody i wzajemnego poszanowania” − stwierdził metropolita poznański.


Zaznaczył, że dziś potrzebni są ludzie, którzy „wypełniają swoje serce pokojem Chrystusowym i którzy poniosą go do domów, instytucji, miejsc pracy, na cały świat”.


Po Mszy św. Betlejemskie Światło Pokoju zostało przeniesione w uroczystym pochodzie na poznański Stary Rynek, gdzie zostało przekazane przez harcerzy wszystkim mieszkańcom oraz gościom.


Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest przez austriackich harcerzy od 1986 r. Do Polski w tym roku dotarło po raz dwudziesty szósty. Harcerze roznoszą światło z Groty Narodzenia do urzędów, instytucji, szpitali i szkół.


KAI/BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-18 17:15:59
miniaturka

Egipt: narasta islamski fundamentalizm, chrześcijanie są zagrożeni

W Egipcie wzrasta fanatyzm religijny, po ubiegłotygodniowych zamachach na koptyjską katedrę w Kairze mówi o tym katolicki bp Kyrillos Kamal William Samaan.
2016-12-18 18:54:47
miniaturka

Brazylia: biskupi protestują przeciw skorumpowanym politykom

Na terenie całej Brazylii odbywały się manifestacje w obronie wymiaru sprawiedliwości prowadzącego procesy przeciw skorumpowanym politykom i przedsiębiorcom, którzy doprowadzili kraj do wielkich strat finansowych.
2016-12-18 18:58:58
miniaturka

Nepal: zwolniono chrześcijan oskarżonych o prozelityzm

Po pół roku więzienia ośmioro chrześcijan okarżonych w Nepalu o prozelityzm zostało wyposzczonych na wolność. Sędzia tamtejszego sądu stwierdził, że nie przedstawiono przeciw nim wystarczających dowodów i fakt prozelityzmu nie miał miejsca.
2016-12-19 10:20:07
miniaturka

10 lat Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej

„Dziękujemy dziś Panu Bogu, że daje nam poznanie słowa Bożego. Bez tego człowiek nie ma światła, które by go prowadziło choćby o krok” − powiedział abp Stanisław Gądecki do członków i sympatyków Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.
2016-12-19 10:52:12
miniaturka

Ks. Jerzy Stranz laureatem Nagrody im. Ks. Romana Indrzejczyka

Tegorocznym laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów został kapłan diecezji poznańskiej ks. Jerzy Stranz.
2016-12-19 11:46:15
miniaturka

Świętokrzyskie karpie odjechały do Watykanu

Świętokrzyskie karpie, szczupaki, jesiotry, śledzie oraz dorsze odjechały „karpiowozem” do Watykanu. Trafią one na świąteczne stoły: papieża Franciszka, noclegowni dla osób bezdomnych i innych instytucji watykańskich.