Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-18 18:52
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Brazylia: biskupi protestują przeciw skorumpowanym politykom

Na terenie całej Brazylii odbywały się manifestacje w obronie wymiaru sprawiedliwości prowadzącego procesy przeciw skorumpowanym politykom i przedsiębiorcom, którzy doprowadzili kraj do wielkich strat finansowych.

Autor/źródło: pixabay

W ostatnich dniach parlamentarzyści, dyskutując nad pakietem ustaw antykorupcyjnych, dokonali jego modyfikacji, przez co obronili swoje praktyki, z którymi nie godzi się brazylijskie społeczeństwo. Politycy dokonali swoistej amnestii dla tzw. podwójnej kasy partii politycznych, co było dotychczasową praktyką, ale miało zniknąć z horyzontu.

Na ulicach wielkich miast do protestów dołączyli także prokuratorzy federalni, gdyż  politycy z niższej izby parlamentu dokonując „poprawek” w pakiecie praw antykorupcyjnych osłabili cały wysiłek federalnych władz sądowych, zmierzających w procesie „Lava Jato” doprowadzić do oczyszczenia kraju z korupcji na wzór podobnej akcji przeprowadzonej przed paru laty we Włoszech.

We wszystkich manifestacjach publicznych na ulicach miast, jak też poprzez internetowe portale społecznościowe Brazylijczycy wyrażają wdzięczność, podziw i poparcie dla sędziego federalnego Sergio Moro, prowadzącego proces w Kurytybie przeciw skorumpowanym politykom i przedsiębiorcom.

Konferencja Biskupów Brazylii nie pozostała milczącym obserwatorem. Włączyła się aktywnie po stronie społeczeństwa przez opublikowanie specjalnej noty, w której zdecydowanie odrzuca „amnestię dla podwójnej kasy partii politycznych”.

Biskupi w swoim dokumencie podkreślają, że aktualnie „żyjemy w głębokim braku zaufania wobec instytucji państwa, a szczególnie jego władz”. Informacje docierające z parlamentu do społeczeństwa o umowie między politykami w sprawie amnestii wzbudziły po raz kolejny nieufność i oburzenie Brazylijczyków wobec klasy politycznej. Reakcja społeczeństwa  jest znakiem, że towarzyszy ono z większą uwagą temu, co się dzieje w życiu politycznym – zauważają tutejsi biskupi. Wiele miejsca poświęcają na przypomnienie o inicjatywach dla dobra państwa, jakie zostały podjęte w kraju dzięki zaangażowaniu episkopatu.

Sygnatariusze cytowanej noty wyrażają nadzieję, że parlamentarzyści nie podejmą takich decyzji, które by były znakiem, że stają oni przeciw społeczeństwu oczekującemu na ich zdecydowane i odważne decyzje, mające na celu dobro kraju, a nie kasty politycznej. Biskupi oczekują, że zostanie przygotowana reforma polityczna ze wcześniejszą dyskusją społeczną, aby naród jako suweren mógł zdecydować, co jest konieczne dla kraju, by stawał się on bardziej sprawiedliwym i nie było w nim korupcji.

Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-18 13:48:01
miniaturka

Papież na Anioł Pański: pozwólmy Bogu zbliżyć się do siebie

Maryja uczy nas przyjmować Boga w konkretnej codzienności, a Józef tego, jak pełnić jego wolę i do końca Mu zaufać. Papież Franciszek mówił o tym podczas południowego spotkania z wiernymi na Anioł Pański.
2016-12-18 17:07:08
miniaturka

Papieski apel o dialog w DR Konga

Papież Franciszek zaapelował o dialog i wyrzeczenie się przemocy w Demokratycznej Republice Konga.
2016-12-18 17:15:59
miniaturka

Egipt: narasta islamski fundamentalizm, chrześcijanie są zagrożeni

W Egipcie wzrasta fanatyzm religijny, po ubiegłotygodniowych zamachach na koptyjską katedrę w Kairze mówi o tym katolicki bp Kyrillos Kamal William Samaan.
2016-12-18 18:58:58
miniaturka

Nepal: zwolniono chrześcijan oskarżonych o prozelityzm

Po pół roku więzienia ośmioro chrześcijan okarżonych w Nepalu o prozelityzm zostało wyposzczonych na wolność. Sędzia tamtejszego sądu stwierdził, że nie przedstawiono przeciw nim wystarczających dowodów i fakt prozelityzmu nie miał miejsca.
2016-12-19 10:10:55
miniaturka

Abp Gądecki: pokój jest naszą pierwszą powinnością

W IV Niedzielę Adwentu abp Stanisław Gądecki odebrał przekazane przez harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. – Chrześcijanin, czyli odnowiony człowiek jest człowiekiem pokoju – powiedział w homilii wygłoszonej w poznańskiej Farze.
2016-12-19 10:20:07
miniaturka

10 lat Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej

„Dziękujemy dziś Panu Bogu, że daje nam poznanie słowa Bożego. Bez tego człowiek nie ma światła, które by go prowadziło choćby o krok” − powiedział abp Stanisław Gądecki do członków i sympatyków Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.