Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-18 17:05
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papieski apel o dialog w DR Konga

Papież Franciszek zaapelował o dialog i wyrzeczenie się przemocy w Demokratycznej Republice Konga.

Autor/źródło: pixabay

Ten afrykański kraj od miesięcy wstrząsany jest falą niepokojów wywołanych konfliktem między prezydentem a opozycją. Nie zgadza się ona bowiem, by Joseph Kabila sprawował rządy po upływie pod koniec grudnia swojej drugiej kadencji ani żeby kandydował po raz trzeci w wyborach prezydenckich, gdyż nie jest to zgodne z konstytucją. Prezydent nie zamierza jednak ustąpić. W mediację włączył się kongijski episkopat.

Dzisiejszy papieski apel na Anioł Pański, o budowanie dialogu i szukanie dobra wspólnego wszystkich Kongijczyków nie jest pierwszą interwencją Papieża, co do przyszłości tego kraju. Wcześniej Franciszek wystosował specjalny list na Narodowy Dzień Modlitwy o Pokój obchodzony 20 listopada w Kongu. Został on odczytany we wszystkich tamtejszych kościołach.

Zwracając uwagę, że pokój jest w tym tak drogim mu kraju zagrożony, Franciszek przyłączył się wówczas do modlitwy Kongijczyków. Życzył, aby niezależnie od różnic co do wiary, kultur i tradycji naród kongijski żył autentycznym braterstwem, „pobudzającym do jedności z innymi, w których znajdujemy nie wrogów czy konkurentów, ale braci, których trzeba serdecznie przyjąć”.  Ojciec Święty wezwał też kongijskich przywódców do odważnego zaangażowania na rzecz wspólnego dobra celem budowania lepszej, pomyślnej i pokojowej przyszłości narodu.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-18 13:04:51
miniaturka

Franciszek rozmawiał z więźniami w swe urodziny

Sześćdziesięciu więźniów z Padwy we Włoszech złożyło wczoraj Franciszkowi urodzinowe życzenia.
2016-12-18 13:23:47
miniaturka

Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”

"Oratorium" Roberta Grudnia zostanie wykonane 18 grudnia w Warszawie, w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie o godz. 14:00.
2016-12-18 13:48:01
miniaturka

Papież na Anioł Pański: pozwólmy Bogu zbliżyć się do siebie

Maryja uczy nas przyjmować Boga w konkretnej codzienności, a Józef tego, jak pełnić jego wolę i do końca Mu zaufać. Papież Franciszek mówił o tym podczas południowego spotkania z wiernymi na Anioł Pański.
2016-12-18 17:15:59
miniaturka

Egipt: narasta islamski fundamentalizm, chrześcijanie są zagrożeni

W Egipcie wzrasta fanatyzm religijny, po ubiegłotygodniowych zamachach na koptyjską katedrę w Kairze mówi o tym katolicki bp Kyrillos Kamal William Samaan.
2016-12-18 18:54:47
miniaturka

Brazylia: biskupi protestują przeciw skorumpowanym politykom

Na terenie całej Brazylii odbywały się manifestacje w obronie wymiaru sprawiedliwości prowadzącego procesy przeciw skorumpowanym politykom i przedsiębiorcom, którzy doprowadzili kraj do wielkich strat finansowych.
2016-12-18 18:58:58
miniaturka

Nepal: zwolniono chrześcijan oskarżonych o prozelityzm

Po pół roku więzienia ośmioro chrześcijan okarżonych w Nepalu o prozelityzm zostało wyposzczonych na wolność. Sędzia tamtejszego sądu stwierdził, że nie przedstawiono przeciw nim wystarczających dowodów i fakt prozelityzmu nie miał miejsca.