Strona główna
opoka.org.pl
2016-10-24 15:59
KAI/mm

Wydarzenia z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia

Aresztowanie i uwolnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w świetle nowych dokumentów - pod takim hasłem odbędzie się sesja popularnonaukowa z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

Archikonfraternia Literacka oraz Kuria Metropolitarna Warszawska zapraszają na konferencję z udziałem kard. Kazimierza Nycza, pod patronatem Adama Struzika marszałka województwa mazowieckiego.Spotkanie odbędzie się 28 października, o godzinie 11:00 w sali konferencyjnej w Domu Arcybiskupów Warszawskich na ulicy Miodowej 17/19 w Warszawie. 

Sesję popularnonaukową poprowadzi Jan Pospieszalski. Wśród prelegentów znajdą się m.in.: dr hab. Paweł Skibiński, który opowie o aresztowaniu i uwięzieniu kard. Wyszyńskiego, o. dr Gabriel Bartoszewski, pochyli się nad tematem owoców służby Prymasa Tysiąclecia w więzieniu, red. Marian P. Romaniuk podda analizie prasę watykańską z lat 1953-1956 w obronie Prymasa Polski. Referat nt. inwigilacji Stefana Wyszyńskiego w zasobach archiwalnych IPN wygłosi prof. Jan Żaryn.

Posumowania wykładów dokona kard. Kazimierz Nycz. Podczas sesji odbędzie się również projekcja filmu "Zawód: Prymas Polski", o którym opowie Anna T. Pietraszek.Współorganizatorami wydarzenia są: Archidiecezjalne Centrum Informacji, Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut Papieża Jana Pawła II, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Warszawskie Metropolitarne Seminarium Duchowne.

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana.Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.

Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie i w założonym przez matkę Elżbietę Czacką zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą.W okresie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy "Kampinos" AK.W 1946 r. papież Pius XII mianował ks. prof. Wyszyńskiego biskupem, ordynariuszem lubelskim. 22 października 1948 r. został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski.

W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia "Porozumienia", które zostało podpisane 14 lutego 1950 r. przez przedstawicieli Episkopatu i władz państwowych.

12 stycznia 1953 r. abp Wyszyński został kardynałem. Osiem miesięcy później, 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach.

W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 r. Prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski.

W latach sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II. W okresie rodzącej się "Solidarności" pozostawał ośrodkiem równowagi i spokoju społecznego. Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

ar, mip, tk / Warszawa

-- 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-10-24 15:35:00
miniaturka

Komunikat na zakończenie pielgrzymki narodowej

Biskupi polscy wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg tej pielgrzymki. Pielgrzymom zaś dziękują za świadectwo wiary i chrześcijańskiej życzliwości – napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie podsumowującym pielgrzymkę.
2016-10-24 15:57:32
miniaturka

Kolejne dziecko w Oknie Życia

Trzecie dziecko znalazły dziś w Oknie Życia w Piotrkowie Trybunalskim siostry salezjanki. Chłopiec jest zdrowy i zadbany.
2016-10-24 15:57:33
miniaturka

Franciszek: za surowością często kryje się obłuda

Za surowością często kryje się podwójne życie, zniewolenie przez Prawo. Bóg natomiast obdarza wolnością, łagodnością, dobrocią – powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
2016-10-24 16:09:10
miniaturka

Wzrosła liczba katolików na świecie

Wzrost liczby katolików na świecie o ponad 18 mln odnotowuje ostatnie wydanie Rocznika Statystycznego Kościoła (zawierające dane z 31 grudnia 2014 r.) w porównaniu z danymi edycji ubiegłorocznej.
2016-10-24 16:14:38
miniaturka

Papież do jezuitów: nieście pocieszenie i miłosierdzie

Pierwszy w dziejach papież-jezuita przybył dziś rano do auli w której obradują jego współbracia zakonni. Podkreślił w ten sposób szczególną więź zakonu z następcą św. Piotra.
2016-10-24 16:30:08
miniaturka

Kanclerz Merkel: ile chrześcijańskich kolęd jeszcze znamy?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zachęciła swoich rodaków do pielęgnowania zwyczajów chrześcijańskich. „Jesteśmy partią, która w swojej nazwie jest chrześcijańska” - przypomniała Merkel na zjeździe CDU.