Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-17 07:15
AC / bz / Radio Watykańskie

„Pro Dignitate Humana” dla polskiej lekarki trędowatych

Lekarka trędowatych dr Helena Pyz otrzymała prestiżową nagrodę „Pro Dignitate Humana”.

Helena Pyz stwierdziła, że przywracanie pacjentom godności ma dla niej kluczowe znaczenie
Autor/źródło: Devanath,pixabay

Ta świecka misjonarka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego od prawie 30 lat pracuje w Indiach, kierując jako jedyny lekarz Ośrodkiem Rehabilitacji Trędowatych „Jeevodaya”. Prestiżową nagrodę przyznało jej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu napisano, że dr Pyz otrzymuje ją „za pełne poświęcenie i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz za niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowanie godności ludzkiej”.

W laudacji minister Witold Waszczykowski podkreślił niezwykłe zasługi polskiej lekarki, która, jak mówił, „wraz z zespołem przyuczonych przez siebie paramedyków rokrocznie udziela ok. 10 tys. porad lekarskich i wykonuje drobne zabiegi medyczne. Podczas swojej pracy wykryła i podjęła leczenie 7 tys. nowych przypadków trądu. Jest też jedynym lekarzem dla kilkunastu tysięcy trędowatych z okaleczeniami, którzy nie mają możliwości podjęcia leczenia w innych placówkach”.  Odbierając nagrodę doktor Helena Pyz stwierdziła, że przywracanie pacjentom godności ma dla niej kluczowe znaczenie.

„Jestem szczęśliwa z przyznania mi nagrody «Pro Dignitate Humana». Zwykła służba lekarska osobom dotkniętym trądem została zauważona – mówi Radiu Watykańskiemu dr Pyz. – Mam przywilej i radość, że osoby odrzucone, niechciane, znajdujące się na obrzeżach życia społecznego pozwoliły mi dotykać swoich ran; swoich ran fizycznych, ale też psychicznych i duchowych. Dla mnie ta nagroda jest podkreśleniem, jak ważna jest godność człowieka również dla innych. Mam nadzieję, że ci, którzy będą o tym słyszeli, zauważą, jak ważne jest docenienie każdej istoty ludzkiej. Godność człowieka mierzy się do jego poczęcia aż do naturalnej śmierci, od dziecka-niemowlęcia do niedołężnego starca potrzebującego pomocy. Ufam, że właśnie ten moment, kiedy polską lekarkę nagradzają takim pięknym odznaczeniem, będzie inspiracją dla innych”.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Polska, pro-life, prawa człowieka, Helena Pyz, Pro Dignitate Humana, Indie, lekarz, medycyna, trąd, godność