Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-16 20:59
mw

Nowy numer PASTORES - "Wobec przemocy"

Ukazał się jesienny numer PASTORES, kwartalnika poświęconego formacji kapłańskiej.

Okładka PASTORES 73 (4) 2016

Ukazał się jesienny numer kwartalnika PASTORES 73 (4) 2016 pt. „Wobec przemocy”. Współcześnie temat przemocy jest żywo dyskutowany i rozpatrywany. Świat staje się bardzo wrażliwy na przemoc, a wszelkie przejawy agresji spotykają się z jakąś formą społecznego protestu. Jednocześnie jednak narasta przemoc w różnych formach i wymiarach. 

Twórcy nowego numeru PASTORES wchodzą zatem na trudne pole refleksji na temat przemocy, akcentując zwłaszcza zagadnienie postawy chrześcijanina wobec doznawanej przemocy. Ks. Maciej Warowny pokazuje, że punktem wyjścia musi być postawa samego Chrystusa, który nie reagował przemocą na doznawane krzywdy i tego samego uczył swoich uczniów. Ponadto PASTORES nie unika szczególnie palącego dziś zagadnienia przemocy motywowanej religijnie, zwłaszcza w świecie islamu. Redaktorzy kwartalnika publikują tekst słynnego wykładu Benedykta XVI, wygłoszonego dziesięć lat temu w Ratyzbonie. Odważny komentarz do tego tekstu daje ks. Andrzej Halemba, który widzi w słowach papieża seniora na temat zagrożenia fundamentalizmem islamskim swoiste proroctwo, dziś wypełniające się także w krajach Europy. Grzegorz Górny omawia z kolei w swoim artykule instytucję inkwizycji, demaskując fałszywe i uproszczone poglądy na jej temat. Adam Regiewicz pokazuje wpływ mediów na kształtowanie się postaw przemocy, zaś amerykański jezuita James Schall odpowiada na pytanie, czy chrześcijaństwo to wygodna religia. Szczególnie frapującym jest temat przemocy wewnątrz Kościoła. Ten kontrowersyjny wątek podejmuje w swoim artykule redaktor naczelny ks. Mirosław Cholewa, a także Józef Augustyn SJ w przeprowadzonej rozmowie. Druga rozmowa tego numeru to wywiad z Markiem Jurkiem na temat tak zwanej konwencji antyprzemocowej.

Jak zwykle omawiane są także bieżące dokumenty kościelne. Amoris laetitia komentuje ks. Piotr Mazurkiewicz, zaś Mitis Iudex Dominus Iesus o. Tomasz Wytrwał OP. W numerze nie zabrakło także tekstów modlitewnych i świadectw. Autorzy PASTORES omawiają również szczególnie wartościowe książki, jakie ukazały się w ostatnim czasie, a ponadto biorą pod lupę film Cristiada. Poza wymienionymi na łamach PASTORES 73 pojawiają się: ks. Wojciech Bartkowicz, Giancarlo Pani SJ, Andrzej Jerominek MIC, ks. Stanisław Haręzga, Anna M. Faszczowa, ks. Bartłomiej Pergoł. 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy