Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-16 14:58
BP KEP/mm

Nuncjusz o choince: to znak nadziei i miłości

– Szopka i choinka są znakiem nadziei, orędziem miłości. Przypominają nam o drzewie życia i pozwalają wypatrywać naszego Zbawiciela – powiedział abp Salvatore Pennacchio podczas debaty nt. książki ks. prof. Józefa Naumowicza „Historia świątecznej choinki”.

Autor/źródło: episkopat.pl

Zabierając głos, abp Salvatore Pennacchio pozdrowił wszystkich uczestników debaty. Przypomniał, że spotkanie odbywa się na kilka dni przed świętami Narodzenia Pańskiego. Życzył wszystkim spokojnego przeżycia tego czasu.

„Radosnych świąt Bożego Narodzenia! Wesołych świat!” – powiedział po polsku nuncjusz apostolski. Poprosił jednak o wyrozumiałość, gdyż dopiero zaczyna uczyć się języka polskiego.

Podkreślił, że jest mu nieco trudno mówić o zwyczajach związanych z drzewkiem wigilijnym i szerzej, z Bożym Narodzeniem, gdyż jako nuncjusz apostolski posługiwał aż w dwudziestu krajach.

Zaznaczył też, że nie chce zatrzymywać się na refleksji teologicznej, gdyż – podkreślił – bardzo dobrze uczynił to sam autor książki, ks. Naumowicz.

„Pochodzę z Włoch i wiecie, jak żywa jest w moim kraju urodzenia tradycje bożonarodzeniowe” – powiedział abp Pennacchio. „Szopka i choinka są znakiem nadziei, orędziem miłości. Przypomina nam o drzewie życia i pozwala nam wypatrywać naszego Zbawiciela” – zaznaczył, wspominając o zwyczajach związanych z drzewkiem wigilijnym w Watykanie. 

Debata w Domu Arcybiskupów Warszawskich jest pierwszym, po październikowym biefingu na lotnisku Chopina, spotkaniem nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce z dziennikarzami.

W debacie na temat różnych tradycji drzewka wigilijnego oprócz abp. Pennacchio oraz autora książki uczestniczą kard. Kazimierz Nycz, b. senator Łukasz Abgarowicz (Kościół ormiańskokatolicki) i Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska (Kościół ewangelicko-augsburski).

Spotkanie prowadzi Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, który na wstępie podkreślił, że książka ks. prof. Naumowicza opisuje nie tylko historię i różne tradycje drzewka wigilijnego, ale że opracowaniu temu towarzyszy także głęboka eksplikacja teologiczna tego zagadnienia.

KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy