Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-16 12:21
www.taize.fr/KBO ŚDM

Ryga: tysiące młodych spotkają się na wspólnej modlitwie

39. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé odbędzie się pod koniec grudnia na zaproszenie łotewskich Kościołów wspieranych przez władze świeckie.

Autor/źródło: Taizé / vimeo.com

Na spotkanie europejskie do Rygi przyjedzie ponad 4 tysiące młodych Polaków z około 200 różnych miejscowości, towarzyszyć im będzie 150  duszpasterzy. Przez pięć dni uczestników spotkania gościć będą wspólnoty chrześcijańskie i mieszkańcy regionu.  W trudnej sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się Europa, młodzi uczestnicy spotkania będą zwiastunami pokoju i pojednania.  

Oto kilka ważnych zagadnień, które można już wskazać: 

Młodość

Uczestnicy spotkania w wieku od 18 do 35 lat w oryginalny  sposób spędzą koniec roku modląc się, spotykając, dzieląc doświadczeniami, okazując solidarność. 

Europa 

Ze względu na aktualne napięcia szczególnie ważna okaże  się obecność młodych Ukraińców, Białorusinów i Rosjan. Po raz pierwszy spotkanie europejskie jest organizowane w kraju, który był częścią dawnego Związku Radzieckiego. 

Gościnność

Dzięki włączeniu się do spotkania całego regionu  większość pielgrzymów znajdzie gościnę w domach rodzinnych. Ponad sto wspólnot kościelnych przyjmie młodych uczestników spotkania. 

Wiara

Wspierani świadectwami, z jakimi zetkną się na Łotwie,  młodzi pielgrzymi zostaną zachęceni, by razem docierać do źródeł wiary. Brat Alois, przeor Wspólnoty, ogłosi cztery propozycje na rok 2017, „Razem torujmy drogi nadziei”, inspiracją dla nich było niedawne spotkanie Taizé w Kotonu w Beninie. 

Jedność 

Czterech kościelnych zwierzchników podpisało list  zapraszający do zorganizowania spotkania na Łotwie: arcybiskup luterański, arcybiskup katolicki, metropolita prawosławny i biskup unii łotewskich Kościołów baptystów. Przed spotkaniem zostaną przysłane wyrazy przyjaźni od papieża Franciszka, patriarchów prawosławnych i zwierzchników Kościołów anglikańskiego, luterańskiego i reformowanego. 

Warsztaty

W programie spotkania będą dostępne dla wszystkich   warsztaty na różne tematy takie jak: solidarność, sztuka, kultura i historia. Wezmą w nich udział zaproszone osoby świeckie. 

Taizé jest wspólnotą ekumeniczną i międzynarodową złożoną z blisko stu  braci, przyjmującą każdego roku tysiące młodych chrześcijan. Ostatnio  Raimonds Vējonis, prezydent Łotwy, tak mówił o zbliżającym się spotkaniu  europejskim: „Ponad dziesięć tysięcy młodych ludzi z całej Europy i z innych kontynentów przygotowuje się już do przyjazdu na Łotwę. Pod koniec roku Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rydze. Bądźmy gotowi otworzyć dla tych pielgrzymów drzwi naszych domów i nasze serca!”

www.taize.fr/pl 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-16 10:08:48
miniaturka

Kard. Müller o hermeneutyce ciągłości Benedykta XVI

W Rzymie zaprezentowano dziś siódmą część Dzieł wszystkich Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Jest ona poświęcona Soborowi Watykańskiemu II.
2016-12-16 10:54:35
miniaturka

Portugalia: ludzie potrzebują być wysłuchani

Gabinet słuchania, uruchomiony przy kościele pw. Świętego Serca Jezusa w centrum Lizbony, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Koordynator projektu powiedział, że w ciągu dwóch pierwszych tygodni od otwarcia przyjęto około 30 osób.
2016-12-16 11:33:09
miniaturka

17 grudnia papież kończy 80 lat

W dniu swych urodzin jubilat odprawi o godz. 8.00 Mszę św. w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego wraz z kardynałami mieszkającymi w Rzymie. Reszta dnia przebiegać będzie normalnie.
2016-12-16 14:23:56
miniaturka

Argentyna: powstała sieć przedsiębiorców wspierających społeczne nauczanie papieża

W Buenos Aires zawiązała się sieć przemysłowców i przedsiębiorców „Laudatistas” (RIEL). W jej skład wchodzą przedstawiciele świata biznesu, którym bliskie są idee zawarte w encyklice „Laudato si”.
2016-12-16 15:02:45
miniaturka

Nuncjusz o choince: to znak nadziei i miłości

– Szopka i choinka są znakiem nadziei, orędziem miłości. Przypominają nam o drzewie życia i pozwalają wypatrywać naszego Zbawiciela – powiedział abp Salvatore Pennacchio podczas debaty nt. książki ks. prof. Józefa Naumowicza „Historia świątecznej choinki”.
2016-12-16 15:28:18
miniaturka

Reforma mediów watykańskich na półmetku

- Reforma mediów watykańskich znajduje się na półmetku - poinformował prał. Dario Edoardo Viganò, prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji na posiedzeniu Rady Kardynałów.