Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-16 10:38
KAI/mm

Portugalia: ludzie potrzebują być wysłuchani

Gabinet słuchania, uruchomiony przy kościele pw. Świętego Serca Jezusa w centrum Lizbony, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Koordynator projektu powiedział, że w ciągu dwóch pierwszych tygodni od otwarcia przyjęto około 30 osób.

Autor/źródło: pixabay.com

"Ciągle napływają do nas zgłoszenia z prośbą o umówienie się na spotkanie. Już w dniu inauguracji mieliśmy zapisanych na wizytę sześć osób. Wśród wysłuchanych dotychczas są mieszkańcy innych miast z całego kraju" – oświadczył ks. Sampaio, koordynator projektu.

Ta pierwsza tego rodzaju placówka w Portugalii działa przy kościele pw. Świętego Serca Jezusa w centrum Lizbony. Na darmowe spotkanie z psychologiem, psychiatrą lub księdzem może stawić się każdy, bez względu na sytuację materialną, płeć czy wyznawaną religię. Według koordynatora wizyta w gabinecie nie ma nic wspólnego z sakramentem pokuty. "Podczas spotkań z tymi, którzy potrzebują rozmowy, nie spowiadamy.  Ograniczamy się jedynie do wysłuchiwania strapionej osoby" – dodał rozmówca KAI. 

Gabinet jest próbą skopiowania doświadczeń kamilianów z sąsiedniej Hiszpanii, gdzie od 2009 r. Uruchomiono już 30 podobnych ośrodków. Jeden z nich działa w samochodzie jeżdżącym po kraju. Hiszpańscy kamilianie oceniają, że zdecydowana większość osób korzystających z gabinetów wysłuchiwania pojawia się w nich regularnie. Głównym powodem ich wizyt w tych placówkach jest wypowiedzenie bólu po stracie bliskiej osoby. 

mz (KAI Lizbona) / Lizbona

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-16 08:59:15
miniaturka

35. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek"

16 grudnia 1981 doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji kopalni zginęło 9 górników, a 24 zostało rannych. W uroczystościach rocznicowych swój udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
2016-12-16 09:41:01
miniaturka

Bielsko-Biała: rekolekcje dla bezdomnych

Kilkadziesiąt osób bierze udział w specjalnych rekolekcjach w Bielsku-Białej. Oprócz nauk dotyczących podstawowych prawd wiary są poruszające świadectwa osób, które wyszły z nałogów i bezdomności, a także świąteczne prezenty i posiłki.
2016-12-16 10:08:48
miniaturka

Kard. Müller o hermeneutyce ciągłości Benedykta XVI

W Rzymie zaprezentowano dziś siódmą część Dzieł wszystkich Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Jest ona poświęcona Soborowi Watykańskiemu II.
2016-12-16 11:33:09
miniaturka

17 grudnia papież kończy 80 lat

W dniu swych urodzin jubilat odprawi o godz. 8.00 Mszę św. w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego wraz z kardynałami mieszkającymi w Rzymie. Reszta dnia przebiegać będzie normalnie.
2016-12-16 12:52:07
miniaturka

Ryga: tysiące młodych spotkają się na wspólnej modlitwie

39. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé odbędzie się pod koniec grudnia na zaproszenie łotewskich Kościołów wspieranych przez władze świeckie.
2016-12-16 14:23:56
miniaturka

Argentyna: powstała sieć przedsiębiorców wspierających społeczne nauczanie papieża

W Buenos Aires zawiązała się sieć przemysłowców i przedsiębiorców „Laudatistas” (RIEL). W jej skład wchodzą przedstawiciele świata biznesu, którym bliskie są idee zawarte w encyklice „Laudato si”.