Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-16 10:38
KAI/mm

Portugalia: ludzie potrzebują być wysłuchani

Gabinet słuchania, uruchomiony przy kościele pw. Świętego Serca Jezusa w centrum Lizbony, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Koordynator projektu powiedział, że w ciągu dwóch pierwszych tygodni od otwarcia przyjęto około 30 osób.

Autor/źródło: pixabay.com

"Ciągle napływają do nas zgłoszenia z prośbą o umówienie się na spotkanie. Już w dniu inauguracji mieliśmy zapisanych na wizytę sześć osób. Wśród wysłuchanych dotychczas są mieszkańcy innych miast z całego kraju" – oświadczył ks. Sampaio, koordynator projektu.

Ta pierwsza tego rodzaju placówka w Portugalii działa przy kościele pw. Świętego Serca Jezusa w centrum Lizbony. Na darmowe spotkanie z psychologiem, psychiatrą lub księdzem może stawić się każdy, bez względu na sytuację materialną, płeć czy wyznawaną religię. Według koordynatora wizyta w gabinecie nie ma nic wspólnego z sakramentem pokuty. "Podczas spotkań z tymi, którzy potrzebują rozmowy, nie spowiadamy.  Ograniczamy się jedynie do wysłuchiwania strapionej osoby" – dodał rozmówca KAI. 

Gabinet jest próbą skopiowania doświadczeń kamilianów z sąsiedniej Hiszpanii, gdzie od 2009 r. Uruchomiono już 30 podobnych ośrodków. Jeden z nich działa w samochodzie jeżdżącym po kraju. Hiszpańscy kamilianie oceniają, że zdecydowana większość osób korzystających z gabinetów wysłuchiwania pojawia się w nich regularnie. Głównym powodem ich wizyt w tych placówkach jest wypowiedzenie bólu po stracie bliskiej osoby. 

mz (KAI Lizbona) / Lizbona


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Portugalia, Lizbona, gabinet słuchania