Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-16 09:14
KAI/mm

Bielsko-Biała: rekolekcje dla bezdomnych

Kilkadziesiąt osób bierze udział w specjalnych rekolekcjach w Bielsku-Białej. Oprócz nauk dotyczących podstawowych prawd wiary są poruszające świadectwa osób, które wyszły z nałogów i bezdomności, a także świąteczne prezenty i posiłki.

Autor/źródło: photogenica.pl

Trzydniowe rekolekcje, zorganizowane przez wydział duszpasterstwa ogólnego kurii diecezji bielsko-żywieckiej, Caritas bielsko-żywiecką oraz wspólnotę „Miłość i łaska Chrystusa” w Bielsku-Białej, odbywają się w Centrum Pomocy im. św. Brata Alberta oraz u sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.

Ks. Sebastian Rucki, dyrektor kurialnego wydziału duszpasterstwa ogólnego i opiekun duchowy wspólnoty ewangelizacyjnej, podczas czwartkowego spotkania w bielskiej jadłodajni zachęcił uczestników do dziękowania Bogu za to, że Bóg nie zapomina o tych, którym jest trudno w życiu.

„Ci ludzie z Towarzystwa św. Brata Alberta, z Caritasu, którzy dziś o nas się troszczą, zapewniają nam posiłki, są przejawem troski Pana Boga” – zaznaczył, zapraszając do spontanicznego włączania się w modlitwę i wsłuchiwania się z uwagą w konferencję o Jezusie, który wyzwala człowieka z grzechu.

„Dziękujmy Bogu za to, że nas szuka, że poprzez innych ludzi pomaga nam, że podpowiada nam, iż nie ma sytuacji beznadziejnych, bez wyjścia” – podkreślił kapłan. „Taki jest nasz Bóg. To Bóg zbawiający, ratujący. To Bóg rzeczy niemożliwych, Bóg cudów, Bóg wielkiej miłości. Nie ma takiej przepaści, która mogłaby oddzielić nas od Niego!” – przekonywał duchowny.

Jeden z członków bielskiej wspólnoty ewangelizacyjnej zachęcił, by modlić się do Ducha Świętego o potrzebne dary. Z kolei Robert, który rok temu był bezdomny, a od niedawna mieszka i pracuje w Istebnej, podzielił się z wszystkimi świadectwem swego życia.

„Mieszkałem między innymi przez rok w lesie, w szałasie w Świnoujściu. Wtedy właśnie spotkałem przypadkowo człowieka. Powiedział mi, bym moje problemy powierzył Jezusowi. Dał mi małą książeczkę. To było Pismo Święte Od tego to się zaczęło. Zacząłem czytać, modlić się. Powoli zaczęło się wszystko zmieniać” – zwierzył się i opowiedział jak wkrótce zaczął ewangelizować w ramach działalności częstochowskiej Fundacji Świętego Barnaby.

Robert opowiedział także, jak wspólnie z innymi bezdomnymi zaczęli korespondować z papieżem Franciszkiem.

Andrzej – kolejny mężczyzna, który podzielił się świadectwem swego życia – wezwał, by pokładać ufność w Panu w obliczu trudnych chwil. „25 lat temu wsiadłem do autobusu z napisem Jezus, ale nie skasowałem biletu - nie powierzyłem Mu do końca swojego życia, nie powierzyłem Mu swego sercu. Dopiero bardzo trudne sytuacje życiowe i rodzinne - odejście żony, moje pijaństwo, utrata pracy, ulica, dworce, klatki, pobyt w szpitalu - pozwoliły mi zrozumieć, że Bóg jest, że On wciąż we mnie wierzy” – dodał. „Bóg ogołocił mnie i dał mi nowe życie. Wróciłem do Niego. I ciągle trzeba do Niego wracać. Nie wszystko się układa, jest trudno, ale najważniejsza jest miłość. Bo Bóg jest miłością” – przyznał.

Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem i rozdaniem wełnianych rękawiczek, różańców i karteczek z propozycją rachunku sumienia.

Grzegorz, jeden z bezdomnych, uczestnik rekolekcji, przyznał w rozmowie z KAI, że spotkania bardzo mu się podobają. „Kiedyś byłem daleko od Boga. Po takich spotkaniach jak dziś, wiem, że On jest, że o mnie pamięta. Czuję to w swoim sercu. Człowiek zaczyna inaczej patrzeć na życie” – powiedział mężczyzna z nadzieją w głosie.

W ostatnim, piątkowym dniu spotkań rekolekcyjnych, uczestnicy będą mogli przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, wziąć udział w Eucharystii w kaplicy Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, uczestniczyć w modlitwach wstawienniczych. Wszystko zakończy uroczysta kolacja.

rk / Bielsko-Biała

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-16 07:17:29
miniaturka

Papież do nowych ambasadorów: wyrzec się przemocy droga do pokoju

Oby wyrzeczenie się przemocy stanowiło drogę do osiągnięcia pokoju na świecie – powiedział 15 grudnia Papież do nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, którzy złożyli listy uwierzytelniające.
2016-12-16 08:22:44
miniaturka

Proboszcz z Aleppo: obawiamy się ataków w Boże Narodzenie

„Wojna wcale się nie zakończyła. Obawiamy się masakr w noc Bożego Narodzenia”. Tak doniesienia światowych mediów na temat sytuacji w Aleppo komentuje proboszcz franciszkańskiej parafii w tym mieście.
2016-12-16 08:59:15
miniaturka

35. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek"

16 grudnia 1981 doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji kopalni zginęło 9 górników, a 24 zostało rannych. W uroczystościach rocznicowych swój udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
2016-12-16 10:08:48
miniaturka

Kard. Müller o hermeneutyce ciągłości Benedykta XVI

W Rzymie zaprezentowano dziś siódmą część Dzieł wszystkich Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Jest ona poświęcona Soborowi Watykańskiemu II.
2016-12-16 10:54:35
miniaturka

Portugalia: ludzie potrzebują być wysłuchani

Gabinet słuchania, uruchomiony przy kościele pw. Świętego Serca Jezusa w centrum Lizbony, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Koordynator projektu powiedział, że w ciągu dwóch pierwszych tygodni od otwarcia przyjęto około 30 osób.
2016-12-16 11:33:09
miniaturka

17 grudnia papież kończy 80 lat

W dniu swych urodzin jubilat odprawi o godz. 8.00 Mszę św. w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego wraz z kardynałami mieszkającymi w Rzymie. Reszta dnia przebiegać będzie normalnie.