Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-16 07:11
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież do nowych ambasadorów: wyrzec się przemocy droga do pokoju

Oby wyrzeczenie się przemocy stanowiło drogę do osiągnięcia pokoju na świecie – powiedział 15 grudnia Papież do nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, którzy złożyli listy uwierzytelniające.

Autor/źródło: pixabay

Papież nawiązując do swego orędzia na najbliższy Światowy Dzień Pokoju (1 stycznia 2017 r.) zaznaczył, że niestosowanie przemocy jest typowym przykładem wartości uniwersalnych, mającym swe wypełnienie w nauczaniu Chrystusa, ale należącym do uznanych od wieków tradycji duchowych. Franciszek przypominał, że choć minione stulecie naznaczone było wojnami i ludobójstwem, to jednak znajdowały się świetlane przykłady świadczące o tym, że działanie bez przemocy może przynieść znaczne owoce zarówno na polu społecznym, jak i politycznym.

„Niektóre ludy, a nawet całe narody dzięki przywódcom wyrzekającym  się przemocy osiągnęły wolność i sprawiedliwość w sposób pokojowy. I to jest droga, którą należy iść w czasach obecnych i przyszłych. To jest droga pokoju – a nie taka, którą głosi się słowami, jednak w rzeczywistości zaprzecza się jej stosując strategię dominacji, wspieraną skandalicznie wysokimi wydatkami na uzbrojenie, podczas gdy wielu ludzi pozbawionych jest tego, co konieczne do życia”.

Przyjęci dziś na wspólnej audiencji dyplomaci to ambasadorzy przy Stolicy Apostolskiej, którzy nie rezydują w Rzymie. Pełnią oni równocześnie funkcje dyplomatyczne – najczęściej ambasadorów – w innych krajach europejskich. Reprezentują sześć krajów: Republikę Burundi, Republikę Wyspy Fidżi, Republikę Maritius, Republikę Mołdawii, Królestwo Szwecji i Republikę Tunezji.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-15 18:12:07
miniaturka

Dzień Chorego 2017: Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny

„Zdumienie nad tym, czego dokonuje Bóg: «Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”. Pod takim hasłem obchodzony będzie 11 lutego przyszłego roku, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, już 25. z kolei Światowy Dzień Chorego.
2016-12-15 18:34:33
miniaturka

Brazylia: kard. Arns, obrońca opuszczonych i prześladowanych

Zmarły 14 grudnia b. r. kard. Paulo Evaristo Arns miał za sobą 95 lat życia, z czego 71 w kapłaństwie, 76 w Zakonie Braci Mniejszych, 50 w biskupstwie i 43 w kardynalacie.
2016-12-16 07:11:06
miniaturka

Spotkanie Franciszka ze wspólnotą szpitala pediatrycznego

Ojciec Święty przyjął w Auli Pawła VI małych pacjentów rzymskiego Szpitala Pediatrycznego Dzieciątka Jezus wraz z ich rodzinami oraz pracownikami ośrodka.
2016-12-16 08:22:44
miniaturka

Proboszcz z Aleppo: obawiamy się ataków w Boże Narodzenie

„Wojna wcale się nie zakończyła. Obawiamy się masakr w noc Bożego Narodzenia”. Tak doniesienia światowych mediów na temat sytuacji w Aleppo komentuje proboszcz franciszkańskiej parafii w tym mieście.
2016-12-16 08:59:15
miniaturka

35. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek"

16 grudnia 1981 doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji kopalni zginęło 9 górników, a 24 zostało rannych. W uroczystościach rocznicowych swój udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
2016-12-16 09:41:01
miniaturka

Bielsko-Biała: rekolekcje dla bezdomnych

Kilkadziesiąt osób bierze udział w specjalnych rekolekcjach w Bielsku-Białej. Oprócz nauk dotyczących podstawowych prawd wiary są poruszające świadectwa osób, które wyszły z nałogów i bezdomności, a także świąteczne prezenty i posiłki.