Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-15 18:31
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Brazylia: kard. Arns, obrońca opuszczonych i prześladowanych

Zmarły 14 grudnia b. r. kard. Paulo Evaristo Arns miał za sobą 95 lat życia, z czego 71 w kapłaństwie, 76 w Zakonie Braci Mniejszych, 50 w biskupstwie i 43 w kardynalacie.

Autor/źródło: Urielpunk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Kardynał Arns w latach 1970-1998 był metropolitą São Paulo, największego miasta Brazylii.

W jednej ze swoich licznych książek, najbardziej znanej w Brazylii, a noszącej tytuł „Od nadziei do utopii: świadectwo życia” (Da esperança à utopia: testemunho de uma vida) kard. Arns pisał: „Jezus nie pozostawał obojętny ani też obcy wobec problemu godności i praw osoby ludzkiej ani też potrzeb ludzi najsłabszych, potrzebujących czy ofiar niesprawiedliwości. We wszystkich chwilach okazywał On rzeczywistą solidarność wobec najbiedniejszych i nędzarzy (por. Mt 11, 28-30); walczył przeciw niesprawiedliwości, hipokryzji, nadużyciom władzy, bogaczom chciwym zysku, obojętnym na cierpienie biednych; mocno przypominał o ostatecznym rozrachunku, kiedy powróci w chwale, aby osądzić żywych i umarłych”.

Prezydium episkopatu w oficjalnej nocie podkreśla, że kard. Arns w swoim „długim i owocnym życiu dawał radosne świadectwo Ewangelii (…) Szczególnie w trudnych latach dyktatury wojskowej zawsze był pasterzem, symbolem wierności słowu Chrystusa i nauczaniu Kościoła. Stał się prawdziwą ikoną obrońcy opuszczonych i prześladowanych”.

Z kolei obecny arcybiskup São Paulo kard. Odilo Pedro Scherer w słowie skierowanym do wiernych archidiecezji wyraża wdzięczność Bogu za dary, jakimi obdarzył kard. Arnsa: „Wychwalajmy Boga za świadectwo franciszkańskiego życia, za jego odważne zaangażowanie w obronie godności ludzkiej i niezbywalnych praw każdej osoby. Dziękujmy Bogu za jego przykład wiernego pasterza Ludu Bożego i za jego specjalną wrażliwość względem maluczkich, biednych i strapionych” – pisze kard. Scherer.

Arcybiskup Rio de Janeiro kard. Orani João Tempesta podkreśla, że zmarły hierarcha był „prorokiem nadziei broniącym najbardziej biednych i denuncjującym niesprawiedliwość, stosując Ewangelię jako drogę do dialogu i do przezwyciężania problemów”.

Prezydent państwa w oficjalnej nocie ubolewa z powodu śmierci kard. Arnsa nazywając go obrońcą wolności i demokracji. „Brazylia – pisze Michel Temer – utraciła obrońcę demokracji i na zawsze zdobywa jeszcze jedną historyczną osobistość, która zostawia po sobie lekcje, aby były wiecznie wspominane”.


Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-15 17:18:55
miniaturka

Abp Szewczuk w Odessie: wychodzimy z podziemia

„Bądźcie prawdziwymi chrześcijanami, pierwsi wychodźcie do ludzi, bez względu na ich język, narodowość czy religię. Wychodzimy z podziemia” – powiedział na Krymie kijowsko-halicki arcybiskup większy.
2016-12-15 17:35:00
miniaturka

Papież na Mszy: mówić prawdę, ale cieszyć się z pierwszego kroku

Duszpasterze mówią prawdę i przyjmują ludzi z tym, co mogą dać, wiedząc, że to pierwszy krok, a reszta należy do Pana – wokół tej myśli Franciszek osnuł dzisiejszą homilię na Mszy w Domu św. Marty.
2016-12-15 18:12:07
miniaturka

Dzień Chorego 2017: Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny

„Zdumienie nad tym, czego dokonuje Bóg: «Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”. Pod takim hasłem obchodzony będzie 11 lutego przyszłego roku, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, już 25. z kolei Światowy Dzień Chorego.
2016-12-16 07:11:06
miniaturka

Spotkanie Franciszka ze wspólnotą szpitala pediatrycznego

Ojciec Święty przyjął w Auli Pawła VI małych pacjentów rzymskiego Szpitala Pediatrycznego Dzieciątka Jezus wraz z ich rodzinami oraz pracownikami ośrodka.
2016-12-16 07:17:29
miniaturka

Papież do nowych ambasadorów: wyrzec się przemocy droga do pokoju

Oby wyrzeczenie się przemocy stanowiło drogę do osiągnięcia pokoju na świecie – powiedział 15 grudnia Papież do nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, którzy złożyli listy uwierzytelniające.
2016-12-16 08:22:44
miniaturka

Proboszcz z Aleppo: obawiamy się ataków w Boże Narodzenie

„Wojna wcale się nie zakończyła. Obawiamy się masakr w noc Bożego Narodzenia”. Tak doniesienia światowych mediów na temat sytuacji w Aleppo komentuje proboszcz franciszkańskiej parafii w tym mieście.