Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-15 13:31
KAI/mm

Kard. Nycz złożył życzenia parlamentarzystom

- Życzę ciszy, w której można usłyszeć najbliższego człowieka - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas opłatkowego spotkania w Sejmie RP.

Autor/źródło: E. Bartkiewicz/episkopat.pl

W spotkaniu w holu głównym Sejmu uczestniczyli marszałkowie i wicemarszałkowie obu izb oraz posłowie i senatorowie. Obecny był kapelan parlamentarzystów ks. Piotr Burgoński, który odczytał fragment Pisma Świętego o Narodzeniu Pańskim.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że mijający rok był ważny i zarazem wyjątkowy, naznaczony takimi wydarzeniami jak 1050. rocznica Chrztu Polski. Jej uświetnieniem były kwietniowe uroczystości w Poznaniu. Tam parlamentarzyści uczestniczący w Zgromadzeniu Narodowym "poświęcili chwilę czasu naszym dziejom i polskości ukształtowanej przez kolejne pokolenia naszych przodków".

Zdaniem marszałka Kuchcińskiego, chrzest Polski pokazał nam wielkość przeszłości i chrześcijańskie dziedzictwo, które do dzisiaj kształtuje losy Polski i naszego narodu".

Parlamentarzystom życzył, aby w 2017 roku "połączyła nas wszystkich troska o Rzeczpospolitą, o naszych rodaków, o dobro wspólne". - Jesteśmy w Sejmie i Senacie, żeby służyć narodowi. Niech święta Bożego Narodzenia umocnią nas w tym przekonaniu - dodał Marek Kuchciński. 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podziękował parlamentarzystom za pracę wykonaną w 2016 roku. - Różnimy się, ale mam taką nadzieję, że wszyscy chcemy dla naszej ukochanej Polski jak najlepiej. Mamy inne wizje, kłócimy się, spieramy, ale to niech będzie dla nas zawsze najważniejsze

Wyraził też nadzieję, że w przyszłym roku posłowie i senatorowie będą umieli "więcej znaleźć wspólnego, niż doszukiwać się różnic".

Tuż przed pobłogosławieniem opłatków kard. Kazimierz Nycz podziękował parlamentowi za udział i pracę ustawodawczą związaną z 1050-leciem Chrztu Polski, jak również zaangażowanie przy okazji wizyty papieża Franciszka w Polsce i Światowych Dni Młodzieży.

„Osobiście chciałem podziękować za uchwałę z racji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, dzieła ukończonego po 225 latach” - mówił metropolita warszawski.  

Nawiązując do zaśpiewanej wcześniej kolędy „Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi”, kard. Nycz życzył posłom i senatorom mądrego wyciszenia, które jest tak bardzo potrzebne.

„Pragnę wam życzyć spokoju i ciszy, w której rozchodzi się głos Boga, ale także ciszy, w której można usłyszeć człowieka najbliższego, który jest obok nas, dla którego czasem w całorocznym zabieganiu nie mamy czasu” - powiedział metropolita warszawski.

Po błogosławieństwie posłowie i senatorowie przełamali się opłatkiem.

rl, lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-15 10:55:45
miniaturka

Caritas apeluje o pomoc Syryjczykom

- Zwracamy się do wszystkich, którzy uznają wartość ludzkiego życia, by nie pozostali obojętni na to, co dzieje się w Syrii a szczególnie mieście Aleppo - apeluje Caritas Polska
2016-12-15 10:58:54
miniaturka
play

"JESTEM OWCĄ" - odcinek 6

"JESTEM OWCĄ" - odcinek 6. "JESTEM OWCĄ" - odcinek 6/KS. MICHAL OLSZEWSKI SCJ 360 sekund. Internetowe rekolekcje adwentowe na zakończenie roku Miłosierdzia.
2016-12-15 12:19:43
miniaturka

Warszawa: wspólnota Sant'Egidio organizuje wigilię dla bezdomnych

Po raz ósmy wspólnota organizuje dla bezdomnych przyjaciół Wigilię z Ubogimi. Tak jak przed rokiem 23 grudnia podziemia kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie licznie wypełnią goście. W poprzednim spotkaniu wzięło udział ok. 350 osób.
2016-12-15 13:59:58
miniaturka

O potrzebie dawania świadectwa ewangelicznej miłości [list pasterski]

Św. Brata Alberta jako patrona czynnej miłości bliźniego ukazują polscy biskupi w liście pasterskim z okazji poświęconego mu Roku. List przeznaczony jest do wykorzystania duszpasterskiego w niedzielę 18 grudnia.
2016-12-15 14:45:55
miniaturka

10 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu

W sobotę 17 grudnia papież Franciszek kończy 80 lat. Kard. Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża 13 marca 2013 r.
2016-12-15 15:12:17
miniaturka

Reformy Franciszka

Choć jest papieżem od niespełna 4 lat, ma na swoim koncie znaczące dokonania. Zreformował watykańskie finanse i rozpoczął reformę Kurii Rzymskiej, zaostrzył prawo kościelne dotyczące pedofilii, uprościł procedurę stwierdzania nieważności małżeństwa.