Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-14 17:56
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Watykan przeciwko dehumanizacji konfliktów zbrojnych

Dopóki dominuje logika wojny, trzeba zrobić wszystko, by ograniczyć cierpienia jakie zadają ludziom konflikty zbrojne – powiedział przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ.

Autor/źródło: eGuide Travel - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21412132

Abp Ivan Jurkovič bierze udział w Konferencji Przeglądowej Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych rodzajów broni konwencjonalnej. Stwierdził on, że do pokoju i bezpieczeństwa powinno się dążyć na drodze dialogu i współpracy.

Przypomniał także o trwających obecnie konfliktach, szerzącej się deprawacji oraz coraz większej obojętności opinii publicznej. Powinno to skłonić wspólnotę międzynarodową do zdecydowanych działań.

Watykański dyplomata wymienił trzy rodzaje broni, których użycie powinno zostać ograniczone bądź całkowicie zakazane. Są to, po pierwsze, pociski zapalające, ze względu na ich mało precyzyjne pole rażenia i poważne cierpienia, jakie zadają ludziom. W drugiej kolejności abp Jurkovič wspomniał o materiałach wybuchowych stosowanych na obszarze zabudowanym. Postępująca urbanizacja świata wymaga ograniczenia użycia tej broni, ponieważ zadaje ona poważne szkody ludności cywilnej oraz budynkom użyteczności publicznej. W końcu papieski dyplomata zwrócił uwagę na potrzebę całkowitej rezygnacji z autonomicznych systemów broni, które bez aktywnego udziału człowieka decydują o zadaniu śmierci. Ich stosowanie prowadzi do postępującej dehumanizacji wojny – podkreślił abp Jurkovič.


kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-14 15:24:03
miniaturka

Rada Kardynałów: misyjność i synodalność Kościoła głównymi tematami obrad

Dynamika misyjna i synodalność Kościoła zostały wskazane przez Radę Kardynałów jako wytyczne reformy dykasterii Kurii Rzymskiej – stwierdził podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Greg Burke.
2016-12-14 15:49:28
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu apeluje o modlitwę i pomoc dla Syrii

O modlitwę w intencji pokoju w Syrii i włączenie się w program Caritas „Rodzina Rodzinie” zaapelował abp Stanisław Gądecki, który osobiście wspiera jedną z rodzin syryjskich.
2016-12-14 17:41:30
miniaturka

Patriarchat moskiewski: aborcja nie jest leczeniem

Patriarchat moskiewski wystąpił z nową inicjatywą po tym, jak Duma Państwowa Rosji odrzuciła projekt zakazu finansowania aborcji z budżetu państwa.
2016-12-14 18:23:17
miniaturka

Bp Hinder: Jubileusz miłosierdzia na nowo zbliżył ludzi do wiary

Jubileusz Miłosierdzia na nowo zbliżył ludzi do wiary i był okazją do pojednania i przebaczenia, szczególnie dla tych, którzy zgubili drogę do Chrystusa – podkreśla bp Paul Hinder OFM Cap.
2016-12-14 18:42:58
miniaturka

Papieska katecheza o nadziei: Bóg zwycięża grzechy

Kontynuując rozpoczęty przed tygodniem cykl katechez o chrześcijańskiej nadziei, na dzisiejszej audiencji Ojciec Święty sięgnął znowu do Księgi Izajasza.
2016-12-15 07:05:53
miniaturka

Konferencja o godnym umieraniu

„Poznaj prawdę o godnym umieraniu” - to tytuł konferencji naukowej, jaka odbyła się w sobotę 10 grudnia w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.